Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilamda birden çok vekil için hükmedilmiş toplam vekalet ücretinin icra usulü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-03-2007, 14:09   #1
ağaoğlu

Varsayılan ilamda birden çok vekil için hükmedilmiş toplam vekalet ücretinin icra usulü

Merhaba,

5 adet davalı ve bunların vekilleri var. Hepsi yönünden davanın sübut bulmaması sebebiyle red kararı veriliyor. Hükümdeki vekalet ücretine ilişkin kısım aynen şöyle: " ... davalılar A, B, C, D, E kendisini vekille temsil ettirdiğinden Avukatlık Asgari Ücret tarifesi uyarınca belirlenen ve takdiren X YTL vekalet ücretinin davacıdan alınıp davalılara verilmesine.."

Davalılardan biri müvekkil. Bu vekalet ücretini icraya koyarken istediğim miktarı nasıl belirteceğimi bilemiyorum. Normalde hükümde "şu kadar davalıya eşit olarak" gibi bir ibareyle açıklanması gerekmiyor muydu? İcra emrine toplam (X) miktarı yazıp alt kısma açıklama olarak tarafımıza 1/5 oranında sorumludur diye mi belirtmek gerekli? Ya da bu işin özel bir usulü var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 05-03-2007, 14:12   #2
tosunkartal

Sayın Ağaoğlu;

Mahkemeler, vekalet ücretine tek kalem olarak hükmediyor. Uygulamada yapılan, avukatlardan birinin parayı tahsil ederek, diğer meslektaşlarına vermesi şeklinde oluyor.

Saygılarımla.
Old 05-03-2007, 14:38   #3
ağaoğlu

Alıntı:
Yazan tosunkartal
Sayın Ağaoğlu;

Mahkemeler, vekalet ücretine tek kalem olarak hükmediyor. Uygulamada yapılan, avukatlardan birinin parayı tahsil ederek, diğer meslektaşlarına vermesi şeklinde oluyor.

Saygılarımla.

Sayın Kartal, cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Burada hükmedilen vekalet ücreti oldukça yüklü bir miktar. Yani icra vekalet ücretinden de hiçbir meslektaşım vazgeçmek istemeyecektir. Bununla birlikte diğer meslektaşlarımla diyalog kurup veklalet ücretiyle ilgili bir paylaşım yapacak diyalog yok aramızda, somut davanın özelliği nedeniyle. Ne yazık ki avukatlar arası ilişkiler de her zaman olmasını dilediğimiz şekilde olmayabiliyor.

Bununla birlikte avukatlık ücretinin "her davalı için eşit olarak" şeklinde açıklanarak hükmedildiğini de gördüm, doğrusu da bu bence. Hakim meslektaşlarımız ne der acaba?

Saygılarımla
Old 05-03-2007, 15:07   #4
Av.Turhan Demiroğlu

Bence;
*Davalılar lehine hükmedilen avukatlık ücreti toplam olarak belirtildiğine göre, eşit miktarlarda demektir.(her davalı açısından dava olunan meblağı aynı kabul edersek tabii).

Alıntı:
İcra emrine toplam (X) miktarı yazıp alt kısma açıklama olarak tarafımıza 1/5 oranında sorumludur diye mi belirtmek gerekli?

Tarafınıza ödenmesi gereken vekalet ücretini yazıp, toplam meblağın 1/5'i olduğunu belirtmeniz daha pratik olur zannediyorum.

Saygılarımla...
Old 05-03-2007, 17:49   #5
Av.Ayse E.

pekı bu haldede borclu taraf icra vekalet ucretı+ıcra masrafları+faız vb kalemlerı bes kere odemıs olacak bu durumda zarara ugramayacakmıdır...
bır ılamdan bes kere takıbe maruz kalacaktır...
bır vekalet ucretı var ama 5 takıp var kotunuyetlıdırler vs dıyebılırmı acaba...
bence bu durumda vekalet ucretının hepsı ıcraya konmalı.....tabı dıger avukatlarında ıcraya koyma ıhtımalıne karsı tahsılde tekerrur ollmamak kaydı ıslenmelı....para tahsıl edılınce 5/1 cekılmelı dıger vekılllerede vekalet ucretlerını almaları ıcın muhtıra gonderılmelıdır...mı acaba...ıyı calısmalar
Old 05-03-2007, 17:56   #6
Av.Turhan Demiroğlu

İcra müdürü böyle bir ilamlı takibi kabul ederse, sayın Eroral'a katılıyorum.
Saygılarımla...
Old 05-03-2007, 23:04   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan ilamda birden çok vekil için hükmedilmiş toplam vekalet ücretinin icra usulü

Burada müteselsil alacaklılık olmadığı için herkes kendi payını isteyebilir

aksine bir icra emri iptal edilir

uygulamada örneklerini gördüm

saygılarımla
Old 06-03-2007, 00:26   #8
Av. Can DOĞANEL

muzaffer beye katılıyorum.
Meblağ ne kadar büyük olursa olsun 5'e bölmek pek zor olmamalı. Ayrıca neden fazla ödeme yapmış olsun. İcra vekalet ücreti nisbi olacağından tamamı üzerinden nisbi vekalet ücreti tayin edilmesiyle 1/5'i üzerinden nisbi vekalet ücreti tayin edilmesi aynı şeydir. Sadece ayrı ayrı başvurma harcı ve tebliğ, müzekkere vs. giderleri ödeyecektir ki bunlar da çok cüzi kalır ve ayrıca bunlara kendisi sebep olmaktadır. İyiniyetli borçlu fazla müzekkere vs. yazdırıp, masrafı arttırmayabilir.
Old 02-09-2008, 01:26   #9
ismail aksu

Bu konunun Mahkemeler ve Yargıtay tarafından daha netleştirilmesi gerekiyor. Meslek öyle bir hal aldı ki,bazı meslektaşlar bu gibi durumlarda,davanın red sebebi aynı olduğu halde (Üstelik davacı tarafın kesin mehili yerine getirememesi gibi) "Ber daha çok duruşmaya girdim,ben daha çok laf söyledim"( ) diyerek karşı ücreti vekaletn tamamını almaya çalışıyor.Benim başıma geldi.Yüklü karşı ücreti vekalet olan bir davada diğer davalı vekili (İstanbul'dan bir meslektaş. Meslek etiğine aykırı davranmaya devam ettiği sürece adını da vereceğim) hiç sormadan ücreti vekaletin tamamını icraya koyarak tahsil edip,kendisini daha çok duruşmaya girdiğini bu nedenle ücreti vekaletn tamamını almaya hak kazandığını söyleyerek tamamının üstüne konmaya çalışmakta. Maalesef meslek kurallarına,etiğine uymadığımız,Mahkemeler ve Yargıtay'ca bu konuda açık ve net kararlar verilmediği sürece birbirimize en çok desket vermemiz gereken bizler,birbirimizle kavga haline geliyoruz.Mesleğin onuruna bir şeyler olduğu ve bunu bazı bizlerimiz kendi kendimize yaptığımız çok açık. Bu halde iken,sanırım artık vatandaşın "Avukatlar yalancıdır" söylemine ,avukatlara güvenin olmamasına çok da kızmamazı lazım.Bazılarımız böyle işte.
Old 02-09-2008, 01:42   #10
ismail aksu

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Burada müteselsil alacaklılık olmadığı için herkes kendi payını isteyebilir

aksine bir icra emri iptal edilir

uygulamada örneklerini gördüm

saygılarımla

Sayın Erdoğan,
Mecburi dava arkadaşlığı bulunan iki davalıdan birinin vekiliyim.Dava sonunda red kararı ile birlikte iki davalı ve iki ayrı vekil olmasına rağmen Mahkeme kararında "Davalı kendisine vekille temsil ettirdiğinden....vekalet ücretinin davacıdan alınıp davalıya verilmesine" şeklinde hüküm kurulmuş. Diğer davalı vekili biraz da bu hükme dayanarak davanın red sebebi aynı olduğu halde (Davacı tarafça kesin melihin yerine getirilemesi) karşı ücreti vekaletin tamamını takibe koyup tahsil etmiş.Ben 1/2 sini takibe koyduğumda borçlu taraftan durumu öğrendim. Diğer davalı vekili,kendisinin duruşmalara daha çok katıldığını,benim hiç gelmediğimi,bu nedenle karşı ücreti vekaletin tamamına kendisinin hak kazandığını belirterek tahsil ettiği ücretin yarısını ödemeyi kabul etmiyor. Mahkemenin kararda sehven yapmış olduğu bu hata da göz önünde bulundurularak (Davalılar yerine "Davalı vekili" denmiş olması) izlenebilecek yol sizce ne olmalı,borçlunun davalılardan birine yapmış olduğu tam ödeme ile borçtan kurtulmuş olması,diğer davalı vekiline 1/2 oranında ödeme sorumluluğunun sona erip ermeyeceği konusundaki görüşünüzü dilerim. Saygılar,teşekkürler
Old 03-09-2008, 22:59   #11
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan ilamda birden çok vekil için hükmedilmiş toplam

Sn Aksu;

Kararda davalı olarak kim gözüküyor?
Old 04-09-2008, 14:22   #12
ismail aksu

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Sn Aksu;

Kararda davalı olarak kim gözüküyor?

Her iki vekil de var. Davalı: 1. ..........
vekili:.....
2. ..........
vekili:......

şeklinde, üstelik birinci sıradaki davalı vekili benim

Saygılar,
Old 05-09-2008, 16:55   #13
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sİzİn Davali Sifatinizi Kİm Ortadan Kaldirabİlİr?
Old 07-09-2008, 09:49   #14
mdelen82

bu gibi durumlarda vekalet ücretinin paylaşımının mahkemeden tavzih yoluyla çözümlenmesi en güzel yoldur. aksi takdirde çeşitli sorunlar çıkabilir.
Old 07-09-2008, 14:28   #15
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan ilamda birden çok vekil için hükmedilmiş toplam

Bence avukatlık ücreti borçlusu borçtan kurtulmuş olmaz. Borçlu olmaya devam eder. (Emin değilim. Yarın büroda bakarım ama ortada teselsül olmadığından borçlunun gereken özeni göstererek diğer tarafa avukatlık ücretinin 1/2 sini ödemesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılar.
Old 07-09-2008, 15:15   #16
Hasan Coşkun

Avukatlık ücretinin aidiyeti, sınırları ve ortak veya değişik sebeple davanın reddinde davalıların avukatlık ücreti

MADDE 3 – (1) Yargı yerlerince avukata ait olmak üzere karşı tarafa yükletilecek avukatlık ücreti, ekli Tarifede yazılı miktardan az ve üç katından çok olamaz. Bu ücretin belirlenmesinde, avukatın emeği, çabası, işin önemi niteliği ve davanın süresi göz önünde tutulur.

(2) Müteselsilen sorumlu olanlar aleyhine açılan davanın reddinde, ret sebebi ortak olan davalılar vekili lehine tek, ret sebebi ayrı olan davalılar vekili lehine ise her ret sebebi için ayrı ayrı avukatlık ücretine hükmolunur
Mahkeme bir vekalet ücretine hükmettiğine göre ve kararda başka türlü bir paylaşma yazmadığına göre bu miktar davalı sayısına bölünüp icraya konacaktır.Mahkeme kararında bu hükmedilen miktardan davalıların müteselsil alacaklı olduğu belirtilmediğinden tek bir davalı vekili miktarın tamamını icraya koyamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi