Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KeŞİde Tarİhİnden Önce Bankaya İbraz Edİlerek Arkasi Yazilan Çek Ve Şİkayet SÜresİ

Yanıt
Old 19-09-2007, 09:09   #1
kenan iskender

Varsayılan KeŞİde Tarİhİnden Önce Bankaya İbraz Edİlerek Arkasi Yazilan Çek Ve Şİkayet SÜresİ

Herkese selamlar,

Keşide tarihi 05,06,2007 olan çek müvekkilce 04,04,2007 tarihinde bankaya ibraz edilmiş ve karşılığım olmadığından arkası yazdırılmış.İlgili çekle karşılıksız çekten dolayı 2007 nin 5.ayında şikayette bulundum fakat savcılıça çekin keşide tarihinden önce ibraz edielerek arkasının yazılmış olması nedeniyle suç oluşmamadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş.Yaptığımız itirazda sonuçsuz kaldı. 3167 sayılı kanununda buna ilişkin bir madde bulamadım.Yapılan değişikliklerde de yine böyle bir ekleme yapılmamış. Bu konu hakkında yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.
Old 19-09-2007, 12:45   #2
avbilgen

Varsayılan KarŞiliksiz Çek

Yeni uygulama ve yasa değişikliği nedeniyle bu konuda çok karmaşa çıktı. Siz de şaşırmakta haklısınız. Bizim yaptığımız şikayetlerde başlangıçta takipsizlikle sonuçlandı. Öncelikle keşide tarihinden önce yazdırılan çekler için 3167 sayılı yasanın 16 maddesinde düzenlenmiştir. O madde de 8. maddeye atıf yapmakta. Yeni düzenleme de 6 aylık olan özel zamanaşımı kaldırılmış, genel hükümlere yollama yapılmıştır. Keşide tarihinden önce yazdırılan çekler için yukarıda belirtmiş olduğum 8. ve 16 maddeyi iyice okuyun lütfen . Ancak pratikte yapılan hesaplama da (bizim anladığımıza göre) keşide tarihinden itibaren 6 ay ve düzeltme hakkı süresi kullanma süresi olan ibraz tarihi 10 günse (keşide yeri ile muhatap banka aynı yerse) 20 gün , ibraz tarihi 30 gününse (keşide yeri ile muhatap banka farklı ise) 40 gün sonunda şikayet edilebiliyor.
Old 19-09-2007, 14:25   #3
irokua

Varsayılan keşide tarihi + 21 gün

sayın meslektaşım, avbilgen meslektaşımın verdiği bilgiler doğrudur. pratik olarak keşide tarihine 21 gün ekleyeceksiniz. 21. gün şikayet hakkınızın doğduğu gündür. (tabi ibraz yerlerine göre değişen ibraz sürelerini dikkate alarak)
Old 19-09-2007, 14:31   #4
kenan iskender

şimdi sayın avbilgen ve sayın irokua şunu anlamadım.İbraz tarihi + 21 gün mü yoksa keşide tarihi + 21 gün mü.İbraz tarihi olması lazım değil mi.İleri tarihi çeklerde keşide tarihinden önce ibraz ettik ve karşılığı olmadığından karşılıksız kaşesini vurdu banka.Şİkayet hakkımız bu ibraz süresi + 21 gün (ibraz yerine göre değişebilir.) bu şekilde değilmi.
Old 19-09-2007, 14:44   #5
incitanesi

sayın meslektaşlarım ileri tarihli çeklrde zamanaşımının ibraz süresinin bitimi ile başlayacağına ilişkin 11.hd 25.03.1997 tarihli kararı buna örnektir.yani sayın meslektaşım keşide tarihine kadar bekleyip üzrine 21 gün ilave deceksiniz. iyi çalışmalar
Old 19-09-2007, 15:26   #6
avbilgen

Alıntı:
Yazan kenan iskender
şimdi sayın avbilgen ve sayın irokua şunu anlamadım.İbraz tarihi + 21 gün mü yoksa keşide tarihi + 21 gün mü.İbraz tarihi olması lazım değil mi.İleri tarihi çeklerde keşide tarihinden önce ibraz ettik ve karşılığı olmadığından karşılıksız kaşesini vurdu banka.Şİkayet hakkımız bu ibraz süresi + 21 gün (ibraz yerine göre değişebilir.) bu şekilde değilmi.
benim anladığım şu şekilde: 06.09.2007 tarihli olan bir çek için örnek vereceğim ibraz tarihi 10 gün ise çekin ibraz tarihi 15.09.2007 tarihinde sona eriyor (çekin ibraz tarihinde önemli olan keşide tarihidir, yani süre birgün sonra başlamaz) . 16 sından sonra da 10 gün düzeltme hakkı için süre tanınıyor , bu durumda düzeltme hakkı da 26.09.2007 tarihinde doluyor . Bana göre 27 sinde şikayet süresi başlıyor. Benim anladığım bu ve bu şekilde şikayet ediyoruz.
Üye İnci'nin verdiği yanıt 1997 yılına ait, 3167 sayılı yasa da yapılan değişiklik ise 2003 yılında olması nedeniyle bu konuyla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. İyi çalışmalar....
Old 19-09-2007, 15:35   #7
incitanesi

sayın bilgen eklenmesi gereken süreler hakkında mutabıkız.16. maddenin uygulanmaması 8. maddedeki düzeltme hakkının kullanılmasına bağlı, tabiki düzeltme hakkı kullanılırsa şikayet etmenin gereğide kalmayacaktır doğal olarak ve 16 madde işlemez hale gelecektir.ancak düzeltme hakkı kullanılmazsa mutabık olduğumuz süreler sonucunda şikayet hakkı kullanılır.iyi çalışmalar diliyorum
Old 26-11-2008, 14:25   #8
Av.Elif

Bu konuyla ilgili yargıtay kararı bulamadım.6 ay 21 günlük süreye ilişkin yargıtay kararı kararı gönderebilirseniz çok sevinirim.İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi