Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Mesleğe veda

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2009, 15:46   #1
Av.Günar

Varsayılan Mesleğe veda

Avukatlık mesleği gerçekten çok kutsal bir meslek.Beş yıl boyunca severek yaptığım mesleğe yine mesleğin koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle veda etmeye hazırlanıyorum.Bu vedaya mecbur hissettiğimde kendimi canım yandı.Kabullendim şimdi ne yapabilirim diye düşünüyorum.21000 sicilli noterlik belgem var noter odasına gittim.3. sınıftan başlarsınız ama 4-5 sene cepten yersiniz dediler.Buda hayal oldu.KPPSS yolları göründü galiba.
Hukuksal bir sohbetten çok dert yanmaya döndü.Ben başaramadım sizlere başarılar vede başaraılarınızın devamını dilerim.
Old 17-02-2009, 00:59   #2
judge-law

Hayırlısı olsun.. Kpss için birkaç ay çalışmayla güzel kadrolara girebilirsiniz..
Old 17-02-2009, 09:52   #3
carlito

Bir kez daha düşünmekte fayda var..
Umutsuz olmayın ltf..
Umut biterse herşey biter..
Old 17-02-2009, 10:01   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan carlito
Bir kez daha düşünmekte fayda var..
Umutsuz olmayın ltf..
Umut biterse herşey biter..

Katılıyorum. Çok zevkli ama zor bir meslek bizimki. Zorlukları aşacak gücü kendinizde hissettiğiniz zaman, herşeyin kolaylaşacağından emin olun.
Hep meslektaşımız olarak kalmanız dileğiyle...
Old 17-02-2009, 14:00   #5
av.sally

Bende bir zamanlar tıpkı sizin gibiydim.Ama ha gayret diyorum.Sahiden bir kez daha düşünmeye değer.Son kez bir kere daha deneyin.Ama aynı zamanda derste çalışın sınavlara hazırlanmaya devam.Sabır biraz daha sabır.
Old 17-02-2009, 20:08   #6
Av.Barış

bence biraz düşünün.sonuçta 5 yıllık emeğiniz var,belli bir aşama kaydetmişsiniz.Mesleği bıraktığınız anda 5 yıllık çabalarınızın boşuna gideceğini,tekrardan başlamış olduğunuz noktaya döneceğinizi unutmayın.

Elbette ki zor bir meslek.Toplumun bazı kesimi tarafından benimsenmese de dünyanın en kutsal mesleklerinden birini zorlu şartlar altında yürütmeye çalışıyoruz.Bunu unutmamak gerekir ki zorluklarla elde edilen şeyler daha kıymetli olur

Bence iyi düşünün...!
Old 17-02-2009, 22:27   #7
inci_hukuk

Varsayılan üzüldüm

henüz öğrenciyken böyle bir durumla karşılaşmak kendi adıma çok üzücü bir durum...ayrıca sizin adınıza da bence üzücü olduğunu düşünüyorum.eminim öğrencilik yıllarınızda meslek adına ne hayalleriniz vardı(kendimden yola çıkarak söylüyorum).

size bir daha düşünün demek bana düşmez şu aşamada ama ben yine de söylemek istiyorum değerli avukat ağabeyilerimin dediğine katılıyorum bence bir daha düşünün...saygılar
Old 17-02-2009, 22:33   #8
duyurucu1

Varsayılan Sen başarısız değildin

Sevgili Avukat Günar hemşehrim,

"Ben başaramadım dilerim siz başarırsınız "demişsin.Katılmıyorum.Sen sadece para kazanamadın.Para kazanmak başarmak değildir.Para kazanmanın yolu avukat olmaktan geçmez.Para kazanmanın kuralları vardır.Sen-ben o kurallara göre hareket edemeyiz.O zamanda aç bilaç gezeler dururuz.

Haberin var mı geçen hafta bir avukatın ofisine borcundan dolayı hacze gidildi.Laptop bilgisayarı ve koltukları haczedildi.Şimdi söyle bakalım bana bu genç arkadaşımda mı başarısız?Hayır!Bin kere Hayır!Bu ve sürekli avukatlık mesleğini işgal eden bu genç arkadaşlarım başarısız değil!Sadece para kazanamıyorlar.Her sene Mersin barosuna kaç genç arkadaşım katılıyor biliyor musun?Bu katılıma bağlı olarak da senin benim cebimden paralar bu genç arkadaşlarımın cebine giriyor.Bu kaçınılmaz.Genç arkdaşlarımın rayici düşürmeleri onların suçu değil.Bu "akın var avukatlığa akın!Avukatlığı zaptedeceğiz avukatlığın zaptı yakın!"felsefesinin ve uygulamasının bir sonucudur.

Avukatlığı bırakma,bireysel kararına saygı duyuyorum..Unutma sen başarısız değildin.Sadece sen para kazanamadın.Ben de kazanmıyorum.Ama ben başarılıyım.Üstelik bende para kazanma yeteneği de yok.

Ne olursa olsun karamsarlığa düşme.

Selam ve sevgiyle kal.
Old 17-02-2009, 23:05   #9
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Mesleğe staj başlangıcını saymaz isek, iki kez sıfırdan başladım. İki yolculuğumun başlangıcında da büromun kapısını en çok aşındıran, çaycılar oldu. Her iki başlangıcımda da zaman zaman yeise, beise kapıldığım, tamam artık, bitti yeter, dediğim zamanlar oldu. Kazanıp kazanmamayı boşverip, olanla olması gereken kaosunda, yaşananı bütünle ve bütünün geleceğiyle özdeşleştirip, bu meslek yapılmaz, konu mankenliği, dediğim zamanlar oldu. -Ki zaman zaman hepsini hala derim - Çok kazanıp, kazancın hep aynı şekilde devam edeceği, yahut kazanamayıp, kazanamamanın hep devam edeceğini düşündüğüm zamanlar oldu. İkisinde de yanıldım. Her iki halde de önemli olanın, yalnızca -kim söylemişti anımsamıyorum-; pedalları çevirmeye devam etmek olduğunu, yaşayarak ve deneyimleyerek, anladım.

Avukatlık bir yaşama biçimi, ya da hayatın yegane gerçeği, yani eşittiri değil. Diğer deyişle, vazgeçilmez değil. Durum ve beklentilerinizi gözden geçirdiğinizde, aklınıza yatıyor ve hala mesleğinizi sürdürmek istediğinize ikna oluyorsanız, yani, ne istediğinizde karar kılıp, sebat edebiliyorsanız, bence vazgeçmeniz mantıklı da değil.

Para kazanmaktan övünmek kadar, para kazanmamaktan övünmek de profesyonellik değil. Avukatın el kitabı niteliğindeki, mesleğin belki de en eski kitaplarından olan "Genç Avukatlarla Hasbıhal" kitabını okumak belki bugünlerde her zamankinden daha çok işe yarayabilir. Ama 4-5 yıl noterlik beklentisiyle zaman geçirecekseniz, aynı bekleyiş zamanını, 5 yıl deneyim kazandığınız meslekte sürdürmeniz de, artılı ve iyi bir seçenek olabilir

Sonuç olarak, hangi mesleği yaptığınız değil, kendinize ve başkalarına ne kadar faydalı olabildiğiniz, önemli olan.

Saygı ve başarı dileklerimle.
Old 18-02-2009, 13:51   #10
mehmet yusuf

inci arkadasımın dediği gibi öğrenciyken böyle bişeyle karşılaşmak biraz üzüyor insanı..
ama ben bir yerde bir şey izlemiştim ve orda çok anlamlı bir söz vardı.''kaçmak seni alışkanlığa sürükler,onun için onlara değil kendine son bir defa daha şans tanı..''
ben de şunu belirtmek istiyorum.5 yılda istediğinizi bulamamış olabilirsiniz ama gerçekten kendinizde son bir şans vermeniz hem sizin açınızdan hem de biz öğrenciler açısından çok takdire değer bir örnek teşkil edebilir..belki haddim değil ama fikrimi söylemek istedim..
Old 18-02-2009, 18:17   #11
korayoz

Bence doğru bir karar vermişsiniz. Kpss ile güzel bir kadroya yerleşirseniz çok daha mutlu olacağınıza eminim. Türkiye de avukatlık mesleği bitmiştir bence. 10 yıl sonrası için bir gelecek görmüyorum bu meslekte. İleriyi görüp ona göre davranmak en akıllıcası.
Old 18-02-2009, 18:56   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Günar
Avukatlık mesleği gerçekten çok kutsal bir meslek.Beş yıl boyunca severek yaptığım mesleğe yine mesleğin koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle veda etmeye hazırlanıyorum.Bu vedaya mecbur hissettiğimde kendimi canım yandı.Kabullendim şimdi ne yapabilirim diye düşünüyorum.21000 sicilli noterlik belgem var noter odasına gittim.3. sınıftan başlarsınız ama 4-5 sene cepten yersiniz dediler.Buda hayal oldu.KPPSS yolları göründü galiba.
Hukuksal bir sohbetten çok dert yanmaya döndü.Ben başaramadım sizlere başarılar vede başaraılarınızın devamını dilerim.

Kararınıza saygı göstermemiz gerekir. Fakat yine de içimiz rahat etmiyor.

Şöyle düşünelim: Siz avukatlık mesleğini kendi rızanızla bırakmıyor olun ve Allah korusun "mesleğinizi hukuken kaybetmek" zorunda olduğunuzu gözünüzün önüne getirin. Yani birileri sizin elinizden bu yetkinizi alıyor olsun!

Ne kadar sarsılacaksınız, bir hissedin!

Şu an sizde mesleği bir anlık kızgınlıkla bırakmanın rahatlığı var.

Unutmayın bırakılan şey ya kaybolur, ya unutulur ya da yel alır-sel alır gider... Döndüğünüzde onu yerinde bulamayabilirsiniz.

İyi kötü bir mesleğimiz var. Kıymetini bilmeliyiz. Mesleği bırakmak bir lükstür. Hele ki Türkiye gibi bir ülkede Avukatlık mesleğini elininizin tersiyle itmeniz yüzbinkere lükstür.

Umarım bu hatadan döner ve işinize dört elle sarılırsınız. Siz bu mesleği bırakacak kadar lüks içinde misiniz?
Old 18-02-2009, 20:08   #13
didem kunal

Bu meslekten soğumanızı ya da karşılaştığınız sorun herneyse gerçekten bunca yıllık mesleki deneyiminize ve okulda sabahlayarak çalışarak geçirdiğiniz yıllarınız hatırına bence son bir kez daha düşünün derim. tabii ki içinizden gelmiyorsa, gerçekten gözden çıkarttıysanız o başka mevzu... Ama henüz bu aşamada değilseniz bu güzel ve kutsal emselğe veda etmeyin. Bu mesleğin eminimki size ihtiyacı var
Old 20-02-2009, 12:42   #14
Av.Günar

Merhaba,yorumların hepsini tek tek okudum.İlginiz için hepinize teşekkürler.Evet dediğiniz gibi ben bu mesleğin hukuki yönünde başarısız olmadım.Bugüne kadar bir dava kaybettim oda yargıtayda bozulacağından eminim.Ben bu mesleğin ticari yönünde kaybettim.Ha bunda mesleğin bir hatası var mı yok.Bu meslekten evini arabasını alan g.menkul vs. edinen ev geçindiren insanlar var.Yapım gereği insanlara hayır diyemedim.Mesleğe devam eden arkadaşlar Lütfen müvekkillerinize karşı teklifsiz olmayın.KPSS 2010 da yapılacakmış.KPSS ye kadar tavsiyelerinize uyarak, son bir gayret göstereceğim.Teşekkürler
Old 20-02-2009, 23:01   #16
kemal çelik

Sayın Av.Günar,
mutlaka sonuna dek zorlayın.Bakın bir de avukatlık hayır müessesesi değildir.Aslında işin sırrı Avukatlık Kanunu madde 1 de o kadar güzel açıklanmış ki:''Avukatlık bir kamu hizmeti ve serbest meslektir.'' İşte bu kadar. Hem hukukçuyuz ama aynı zamanda da serbest meslek erbabıyız ve kar amacı güderiz.Hiçbirimiz bu mesleği hayır için veya spor olsun diye yapmıyoruz ve ekmeğimizi bu faaliyetten kazanıyoruz. Bir bakkal size çok önemli bir hususta hukuki bir soru yöneltse hemen dökülürsünüz.Peki siz aynı bakkala gidip bir paket sigarayı bedava isteseniz acaba o bakkal size neler demez neler. Denemesi bedava.İşte biz avukatlar bunu idrak ettiğimiz an bu sıkıntılar biter diye umuyorum.
Hepinize sevgiler.
Old 21-02-2009, 13:05   #17
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan Av.Günar

Avukatlık mesleğine veda etmenizi gerektiren sebepleri lütfen paylaşırmısınız,genel olarak değil sizin için de bir sakıncası yoksa madde madde yazar mısınız?Cevabınız benim için önemli...
Old 24-02-2009, 12:03   #18
Av.Günar

Sayın Av.Hatice ÇOLAK,Sayın Kemal bey durumu o kadar güzel anlatmış ki.Tek nedenim var ESNAF olamadım.Bunu başarabilsem bu meslek beni mutlu edecek tek meslek.
Old 25-02-2009, 10:57   #19
av.bengü bulut

bence de en doğru karar,mesleğe bir an evvel veda edin.Benim de beklediğim bazı önemli işlerin sonucu var.Hemen sonra mesleği bırakıp hayatımı yaşayacağım.Yani bir şekilde geleceğimi garanti edebilirsem mesleği bırakacağım
Old 26-02-2009, 10:15   #20
Av-esra

Ben bir kamu avukatı olarak vermiş olduğunuz karara katılıyorum. Serbest avukatlık yapmak çok da kolay değil. Mesleki anlamda söylemiyorum tabi ki. Esnaf olamama açısından... Kamu avukatlığını tavsiye ederim. Umarım verdiğiniz hiçbir karardan pişman olmazsınız. Hayat mücadele istiyor o yüzden pes etmek yok mücadeleye devam.
Old 26-02-2009, 10:22   #21
cebba

öncelikle sayın günar çok üzüldüğümü belirtmek isterim ama hiçbir zaman umutsuz olmayın lütfen.mutlaka bir yerde bir şekilde karşınıza çok güzel şeyler çıkacaktır kpss ye çalışmayada devam edin saygılarımla
Old 08-03-2009, 11:13   #22
av.emregok

ben hukukçu kimliğinizle zorluklara kolay teslim olmayacağınızı düşünüyorum.mesleğimizin bir güzelliği mesleki etik normlarını kendiniz oluşturuyosunuz.bu şu demek oluyo;doğru bildiğinizi yapıyorsunuz.vereceğiniz kararın size hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Old 11-03-2009, 15:33   #23
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan Av.Günar
Sayın Av.Hatice ÇOLAK,Sayın Kemal bey durumu o kadar güzel anlatmış ki.Tek nedenim var ESNAF olamadım.Bunu başarabilsem bu meslek beni mutlu edecek tek meslek.

Sayın Günar;ben de altı yıldır serbest avukat olarak çalışıyorum ve sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum. Serbest çalışmanın beni fazlasıyla yıprattığını düşünüyorum.Emeğimin karşılığını alamıyorum.Maalesef iyi bir avukat olmak mesleğimizin onuruna yakışır bir gelire sahip olmak demek değilmiş.Para kazanmak eşittir dürüst ve titiz çalışmak değil.Bu güne kadar dava almak uğruna hiç kimseye yalan söylemedim,hiç kimseyi yanlış yönlendirmedim,kaybetme ihtimali yüksek bir davayı sırf para kazanmak uğruna aksini söyleyerek almadım,müvekillerime karşı sorumluluklarımı eksiksiz yerine getirdim...Mesleğe başlarken ettiğim yemini bozmadım,kişiliğimden taviz vermedim.Kısacası olması gerektiği şekilde çalışmak beni olması gerektiği ölçüde mutlu ve tatmin etmedi.Bu yüzden vermiş olduğunuz kararı çok yerinde buluyorum.KPSS olabilir sözleşmeli kurum avukatlığı olabilir,ilerleyen zamanlarda noterlik olabilir diğer alternatifleri en kısa sürede en doğru şekilde değerlendirmenizi temenni ediyorum.Mücadelenize saygı duyuyorum sıkıntılarınızı yürekten paylaşan meslektaşınız olarak yolunuzun açık olması dileğimle...
Old 11-03-2009, 16:05   #24
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çolak
Sayın Günar;ben de altı yıldır serbest avukat olarak çalışıyorum ve sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum. Serbest çalışmanın beni fazlasıyla yıprattığını düşünüyorum.Emeğimin karşılığını alamıyorum.Maalesef iyi bir avukat olmak mesleğimizin onuruna yakışır bir gelire sahip olmak demek değilmiş.Para kazanmak eşittir dürüst ve titiz çalışmak değil.Bu güne kadar dava almak uğruna hiç kimseye yalan söylemedim,hiç kimseyi yanlış yönlendirmedim,kaybetme ihtimali yüksek bir davayı sırf para kazanmak uğruna aksini söyleyerek almadım,müvekillerime karşı sorumluluklarımı eksiksiz yerine getirdim...Mesleğe başlarken ettiğim yemini bozmadım,kişiliğimden taviz vermedim.Kısacası olması gerektiği şekilde çalışmak beni olması gerektiği ölçüde mutlu ve tatmin etmedi.Bu yüzden vermiş olduğunuz kararı çok yerinde buluyorum.KPSS olabilir sözleşmeli kurum avukatlığı olabilir,ilerleyen zamanlarda noterlik olabilir diğer alternatifleri en kısa sürede en doğru şekilde değerlendirmenizi temenni ediyorum.Mücadelenize saygı duyuyorum sıkıntılarınızı yürekten paylaşan meslektaşınız olarak yolunuzun açık olması dileğimle...

Yapmayin Hatice Hanim, daha meslegin basindayim 8-9 ay oldu ruhsati alali ama bunlari okuduktan sonra boyle bir meslegim oldugu icin neredeyse pismanlik duymus vaziyetteyim; cok fena moralim bozuluyor, ne bileyim hic mi kazanciniz olmadi aclik sinirinda mi yasaniyor, bir araba bir eviniz olabildi mi ? bir bilgisayar alinacak para bile kazanilamiyor mu ? Oyle bir aktarilıyor ki keyfim kaciyor, moralim bozuluyor.
Old 11-03-2009, 18:57   #25
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Benim mesleğe başlıyalı üç ayım oldu.Bugün ilk icra takibimi yaptım.Çok duygulandım.Staja ilk başladığımda çok sevdiğim bir abime sormuştum nasıl yapıcaz abi bunu diye Anlatmıştı.Hiç anlamadım anlayabileceğimi sanmıyordum

Öyle çok basit belki de...Ben öğrenmekten zevk alıyorum.Ücret konusunda da taviz göstermemek için elimden geleni yapıyorum.Bir gün istediğim yere geleceğime de yürekten inanıyorum.Bütün olumsuzluklara da kulaklarımı kapatıyorum.Ben sabır diyorum...Bazen aklımdan başka işlerde geçmiyor değil tabii.Saygılarımla
Old 12-03-2009, 00:09   #26
mehmet yusuf

sayın Av.Hatice Çolak'ı yürekten kutluyorum.meslekte böyle dürüst büyüklerimizin olması biz hukuk fakültesi ögrencilerini hem daha sorumluluk sahibi yapıyor hem de çok iyi örnek oluyor.dürüstlük belki dediğiniz gibi para getirmiyor ama siz zaten en önemli şeyi kazanmışsınız..(erdemlilik)bence bu da çok önemli..ayrıca yeni avukatımız özlem peksüslü ye de mesleğinde başarılar diliyorum.ben de su anda 3.sınıftayım ve bu yaz uygulamaya büyük bir sabırsızlıkla ilk adımlarımı atmak istiyorum..
Old 12-03-2009, 00:26   #27
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çolak
Sayın Günar;ben de altı yıldır serbest avukat olarak çalışıyorum ve sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum. Serbest çalışmanın beni fazlasıyla yıprattığını düşünüyorum.Emeğimin karşılığını alamıyorum.Maalesef iyi bir avukat olmak mesleğimizin onuruna yakışır bir gelire sahip olmak demek değilmiş.Para kazanmak eşittir dürüst ve titiz çalışmak değil.Bu güne kadar dava almak uğruna hiç kimseye yalan söylemedim,hiç kimseyi yanlış yönlendirmedim,kaybetme ihtimali yüksek bir davayı sırf para kazanmak uğruna aksini söyleyerek almadım,müvekillerime karşı sorumluluklarımı eksiksiz yerine getirdim...Mesleğe başlarken ettiğim yemini bozmadım,kişiliğimden taviz vermedim.

Kısacası olması gerektiği şekilde çalışmak beni olması gerektiği ölçüde mutlu ve tatmin etmedi.Bu yüzden vermiş olduğunuz kararı çok yerinde buluyorum.KPSS olabilir sözleşmeli kurum avukatlığı olabilir,ilerleyen zamanlarda noterlik olabilir diğer alternatifleri en kısa sürede en doğru şekilde değerlendirmenizi temenni ediyorum.Mücadelenize saygı duyuyorum sıkıntılarınızı yürekten paylaşan meslektaşınız olarak yolunuzun açık olması dileğimle...

Koyulaştırdığım kısımdan sonra gelen cümlelerinizi, öncesiyle uyumlu bulmadım ve devamında hayal kırıklığı yaşadım. Doğrusu, daha farklı bir devam metni bekliyordum

Koyulaştırdığım bölgeler, belki 6 yılda size geri dönmeyebilir, ama; 6 yıl dediğiniz nedir ki, bir meslek ömründe... Sebat ve ilkeli çalışmanın semeresi, belki 16.yılınızda size geri döner, ama, mutlaka bir gün döner.

Saygılarımla...
Old 12-03-2009, 11:21   #28
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan Batur77
Yapmayin Hatice Hanim, daha meslegin basindayim 8-9 ay oldu ruhsati alali ama bunlari okuduktan sonra boyle bir meslegim oldugu icin neredeyse pismanlik duymus vaziyetteyim; cok fena moralim bozuluyor, ne bileyim hic mi kazanciniz olmadi aclik sinirinda mi yasaniyor, bir araba bir eviniz olabildi mi ? bir bilgisayar alinacak para bile kazanilamiyor mu ? Oyle bir aktarilıyor ki keyfim kaciyor, moralim bozuluyor.
Bizim kazançta kıstasımız karın tokluğu olmamalı. Yüzlece üniversite adayının arasından sıyrılarak yüzde birlik dilimlere girerek fakülteyi kazandık.Okuduğumuz derslerin ağırlığını inanın nitelikli bir çoğunluk kaldıramaz.Bizimkisi sıradan bir çaba değil.O yüzden ben kazancımı değerlendirirken asgari yaşam standartını esas almıyorum.Mesleğimizin zorluklarına değer bir kazanç kastettiğim.Altı senenin sonunda kendime bir araba alabildim,ortalama bir yaşam standartım da var ama ben bu standartı daha kolay da yakalayabilirdim. Zor olanı seçtim,karşılığı bu olmamalı.Sadece maddi anlamda değil avukatların çalışma ortamamızda beklenilenin aksine yeterince saygı görmediğini farkettim.Gerek icra müdürlüklerinde gerekse adliyenin diğer birimlerinde,müvekkillerin gözünde...Genel anlamda avukatlar hakettikleri saygıyı göremiyorlar,bu bir gerçek.Çok daha iyi bir kazancımın olmasını elbette isterdim ama bu mesleki anlamda beni tek başına tatmin eder miydi? cevabım yüz kere hayır.
Old 12-03-2009, 11:41   #29
korayoz

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL

Koyulaştırdığım bölgeler, belki 6 yılda size geri dönmeyebilir, ama; 6 yıl dediğiniz nedir ki, bir meslek ömründe... Sebat ve ilkeli çalışmanın semeresi, belki 16.yılınızda size geri döner, ama, mutlaka bir gün döner.

Saygılarımla...

Derlerya 40 yaşından sonra gelen parayı napıyım diye. Bencede 16 yıl uğraşıp sonra birşeyler sahibi olacaksam hiç uğraşmadan rahat bir işe gireyim daha iyi
Old 12-03-2009, 12:00   #30
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Çolak
Bizim kazançta kıstasımız karın tokluğu olmamalı. Yüzlece üniversite adayının arasından sıyrılarak yüzde birlik dilimlere girerek fakülteyi kazandık.Okuduğumuz derslerin ağırlığını inanın nitelikli bir çoğunluk kaldıramaz.Bizimkisi sıradan bir çaba değil.O yüzden ben kazancımı değerlendirirken asgari yaşam standartını esas almıyorum.Mesleğimizin zorluklarına değer bir kazanç kastettiğim.Altı senenin sonunda kendime bir araba alabildim,ortalama bir yaşam standartım da var ama ben bu standartı daha kolay da yakalayabilirdim. Zor olanı seçtim,karşılığı bu olmamalı.Sadece maddi anlamda değil avukatların çalışma ortamamızda beklenilenin aksine yeterince saygı görmediğini farkettim.Gerek icra müdürlüklerinde gerekse adliyenin diğer birimlerinde,müvekkillerin gözünde...Genel anlamda avukatlar hakettikleri saygıyı göremiyorlar,bu bir gerçek.Çok daha iyi bir kazancımın olmasını elbette isterdim ama bu mesleki anlamda beni tek başına tatmin eder miydi? cevabım yüz kere hayır.

Teşekkür ederim mesajınız için.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi