Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukat yetiştirebiliyormuyuz...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2008, 07:48   #1
ORATOR

Varsayılan Avukat yetiştirebiliyormuyuz...

İstanbul'da bir icra mahkemesinde stajyer bir avukat meslektaşım ile birlikte bir duruşmaya girdim. Meslek hayatımdaki en utanç verici anları yaşadığım için, benzer olayların yaşanmaması için konuyu gündeme getirme gereği duydum;Stajyer avukat arkadaşımız duruşma salonuna ceketinin önü açık ve bir karış sakallı olarak girdiği gibi, "duruşmanın bekletilmesine dair" bir talep olduğunu (her iki tarafta böyle bir talepte bulunmamakla, yanlış not alınmış.) bildirilince, kaba bir şekilde, "ben kimseyi bekleyemem" şeklinde tepki gösterme rahatlığına da, sahipti. Duruşma sırasında, gayet lakayıt bir duruş sergilediği gibi, dilekçede var olduğu beyan edilen bir hususa "yok" dedi, hakimin "dilekçenizde var demişsizin" üzerine, "o halde vardır" diye cevap verdi.İstanbul Barosu'nu stajyer yetiştirme merkezinin nasıl stajyer yetiştirdiğin merak ediyorum. Avukatlık, sadece bilgi ve tecrübe değil, "gurur ve saygı" mesleğidir aynı zamanda. Ancak, günümüzde, fabrikasyon şeklinde çalışan hukuk bürolarının varlığı nedeni ile avukatlarında bu fabrikaların birer "işçileri" durumu düştüklerinin güzel ancak utanç verici bir görüntüsü sergilenmekteydi.Keza, yanında staj gördüğü avukatın da, bu görevini yeterli olarak yerine getirmediği, "bilgi" ile birlikte verilmesi gereken, "mesleki dayanışma" ve "Avukat saygınlığı" ilkeleri hususunda yetersiz kaldığı ortadaydı.Ayrıca, bu şekilde duruşmaya giren ve davranan stajyer avukata yönelik, hakim tarafından bir uyarı gelmemiş olması da, vahim bir durum olup, o şahsın tüm hareketlerinin Usule ve Mahkeme Adabına uygun olduğu imajını yaratmıştır. Artık, tüm duruşmalarında aynı şekilde hareket etmekte bir sakınca duymayacaktır.Yeni nesil avukatların, lumpen bir şekilde değil, "bilgi", "tecrübe", "mesleki dayanışma" ve "Avukat saygınlığı" hususlarında da, yeterli eğitimi almaları ve mesleki onura uygun davranmaları, Roma hukuku (Avukatlığın nasıl ortaya çıktığı, Avukatlığın aldığı ücretin ne olduğu gibi) kitaplarını stajları sırasında bir daha okumaları gerekliliği ortadadır. Mesleki (bilgi ve adap) açıdan utanç duyduğum bu olayı paylaşmak ve bu tür durumların engellenmesi için gerekli eğitimin, barolar, stajyeri olan avukatlar ve hakimler tarafından verilmesine özen gösterilmesi gerektiği mesleğin geleceği ve saygınlığı açısından zorunluluk haline gelmiştir.
Old 24-10-2008, 14:22   #2
Ömer TOSUN

Sayın Orator;

Yaşadığınız bir olaydan yola çıkarak genelleme yapmanız ve avukatlık saygınlığını ve onurunu taşıması gerekenler sadece STAJYER avukatlar değil tüm hukukçular camiasıdır. Sayın hakimin ciddiyeti nedeni ile iş mahkemesinde bir ay tüm duruşmalara katılarak staj yaptım ve ne yazık ki mebzul miktarda avukat arkadaşımızın, olayı ne yazıkki basit bir evrak takibine indirdiğini, ve evrak memurunda farklı davranmadıklarını üzülerek gördüm..

Tartışma stajyer avukatlar üzerinden yürütülemeyecek ve staj eğitim merkezlerinin 2 aylık çay kahve toplantılarına bırakılamayacak ehemmiyetli ve çaplıdır....

Saygılarımla...
Old 24-10-2008, 14:24   #3
Av. Fatih KARACA

Sn. Orator;

Başınıza gelen olaya çok üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Çünkü bu tür davranışların, eksikliklerin mesleğimizin saygınlığını düşürdüğü gün gibi ortadadır. Ayrıca bu olayın münferit, bir daha rastlanılmayacak türden olmasını da umut ediyorum. Bu vesileyle, ben de tanık olduğum bir olayı aktarmak istiyorum.

Kadıköy Sulh Hukuk Mahkemesinde duruşma sırasının gelmesini bekleyen avukatların arasında, genç bir stajyer avukat dikkat çekiyordu. Her ne kadar insanları dış görünüşleri ile değerlendirmesek de, kıyafetinin çok da işine uygun olduğu söylenemezdi doğrusu. Bu esnada stajyer meslektaşımız ile duruşmaya karşılıklı girecek, tecrübesi her halinden ve özellikle de ağarmış saçlarından belli olan bir meslektaşımız ile dava konusu üzerinde konuşmaya başladılar. Stajyer arkadaşımızın sinirli hali, dosyaya hakim olmadığı, dosya hakkında bilgilenmediği/bilgilendirilmediği (hatta biraz da saygısız ifadelerde bulunduğu )anlaşılıyordu. Tecrübeli meslektaşımız kendisini bir bardak çay içmeye davet etti. Önceleri biraz dirense de, ısrar üzerine birlikte çay ocağına gittiler. On dakika sonra döndüklerinde, duruşma sırası da kendilerindeydi.

"Stajyer meslektaşıma (çay ocağında neler yaşandıysa ) bir haller olmuş, dünyanın en beyefendi insanı olup çıkmıştı. Önce hakime ve duruşmayı izleyen meslektaşlara, dış görünüşü için kusura bakmamalarını, duruşmaya bir arkadaşının evinden geldiği için sakal traşı da olamadığını söyleyerek özür diledi. Dava hakkında da yeterince malumatı olmadığını aktardıktan sonra, beyanda bulunmak için süre istedi. Bu duruma en çok davacı vekili olan meslektaşımız sevinmiş görünüyordu; çünkü gülümsüyordu. Duruşma bitiminde el sıkışırken stajyer avukatın, tecrübeli meslektaşına mahcup şekilde, bir şeyler söylediğini herkes duymuştu. Aynen şöyle demişti :
-Size çok teşekkür ederim. Bugün bana çok faydalı ama tokat gibi bir nasihat ve uyarıda bulundunuz. Kulağıma küpe olsun."

Keşke birlikte bir bardak çay içmeye fırsatınız olsaydı.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA
Old 25-10-2008, 01:30   #4
Sinem Bakırcıoğlu

Stajyer avukatlar öğrencilik hayatından iş hayatına yeni atılan,adliyelere,mahkemelere daha önce işleri düşmemişse yada daha önce avukatın yanında çalışmamışlarsa yabancı olan genç avukat adaylarıdırlar.Pek tabi ki de sadece bu konu da yaptıkları acemilikler mazur görülmelidir.Bunun dışında mahkemeye ve yaptıkları işe saygı duymalarının gereği olarak kendilerine özen göstermeleri,oturup kalkmasını bilmeleri,konuşmalarında ve hitaplarında saygılı olmaları tamamen kişiliklerine ve yetiştirilme tarzlarına bağlıdır.Bunun bir genelleme olarak stajyer avukatlara yükletilmesini yanlış buluyorum.Bunları kişiliğinden ya da yetiştirilme tarzından kaynaklı olarak bir avukat bir hakim bir savcı ya da statüsü her ne olursa olsun herhangi biri de yapabilir tabi belli bir yaştan sonra zorunluluk olarak adap kurallarını öğrenmemişlerse.Dediğim gibi mahkeme ve adliyeye yabancılığın vermiş olduğu acemilik mazur görülerek bu konu da stajyerlere yol gösterilebilir.'bazı şeyler öğretilmez,insanın için de olması lazım...'Çok değerli bir hocamın derste konuşan bir öğrenciye söylediği söz sanırım bu konu da da geçerliliğe sahip.Stajyer avukat olarak şunu söylemeliyim ki biz kalıcı olacak avukat ünvanına layık bir şekilde saygılı ve YETİŞTİRİLEBİLİR durumdayız,aynı zaman da MESLEKTAŞLARIMIZA da bizi MESLEKTAŞ olarak görmelerinin buna uygun davranmalarının bize bu geçiş döneminde yardımcı olmalarının gereğini hatırlatmak isterim.
SAYGILAR...
Old 25-10-2008, 10:50   #5
AvTürk

diğer taraftan da, "evet efendim, doğrudur efendim, siz nasıl isterseniz efendim, çok değerli pek sayın hakimim" şeklinde sürdürülen avukatlığın da avukatlık olmadığı...
Old 25-10-2008, 17:48   #6
Armağan Konyalı

Avukat hem saygın hem de saygılı olmalı. Saygın olmak için saygısızlık yapılması yanlışların en büyüğü olur.

Saygılarımla
Old 25-10-2008, 19:26   #7
Nur Deniz

-Toplum içinde bulunduğu ortama göre beyefendi gibi giyinen,

-Konuşurken saygı ve nezaket sözcüklerini asla eksiltmeyen,

-Bulunduğumuz adliyede de herkes tarafından saygı gösterilen,

-Her yaptığımı onaylamayan ve yol gösteren,

-Gerektiğinde iki büronun birbirleriyle yardımlaştığı,

-Dosyalarını kişiselleştirmeyerecek kadar profosyonel ve sağduyulu olan, hukuk adına çalışan,

-Bilgim harici beyanda bulunmayan,

-Beni çok iyi tanıyan ve bazen onayıma gerek kalmadan hızlı iş görülmesi maksadıyla benden önce adım atan,

-Konu ile ilgili ön bilgi veren, duruşma sonrası dosyanın gidişatı ve süreci ile bilgilendiren,

-Bazen teselli eden,

-Girmek zorunda olduğum duruşmalar sonrası herhangi bir gerginlikten uzak durarak arabama kadar çıkmamı sağlayan,

-Araştıran ve kendini yenileyen

-Asla mesleklerine laf söyletmeyecek kadar mükemmel çalışan,

-Çok nadir durumlarda insani yardımlarını esirgemeyen,

6 Ayrı avukatıma da varlıklarından ve mükemmel çalışmalarından dolayı burdan TEŞEKKÜR ediyorum.

Saygılarımla.
Old 26-10-2008, 10:14   #8
ISIL YILMAZ

Sn.Nur Deniz,
Altı ayrı avukatla çalışmanızın sebebini çok merak ettim. Sakıncası yoksa paylaşır mısınız?
Old 26-10-2008, 12:43   #9
avrupayakası

stajyer avukatlar elbetteki saygılı olmalıdır..ancak sunu da belirtmek gerekir ki stajyer avukat illa ki takım elbise mi giymelidir..ya da illa hakime ya da avukatlara yalakalık mı yapmalıdır..ya da onlara iş dışında hep güler yüzlü mü olmalıdır..stajyerlere laf söyleyene kadar bedava çalışan,ailesinden de para alamayan 23-24 yasındaki bu genclere biraz saygılı ve sevgili davranıp onları bir işçi gibi kullanmasalar da onlar da insan gibi davranmayı öğrenseler,çünkü insanlar ancak doğal ihtiyacları karsılandığında insan gibi onurlu ve gururlu hareket ederler!bes kurusun yoksa cebınde gıyınemezsın de,karsındaki seni kullanan insanlara da saygılı davranamazsın!sunu anlayamıyorum ,avukatlar yada hakimler hiç stajyer olmadılar mı acaba?!
Old 26-10-2008, 13:12   #10
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Sn.Nur Deniz,
Altı ayrı avukatla çalışmanızın sebebini çok merak ettim. Sakıncası yoksa paylaşır mısınız?

Bunun nedenlerini izninizle açıklamamayım.Hem çok karışık, hem de net.Ama halen yargıda olan bir çok dosyam olduğu için , onları adliyede bırakıp hayatıma devam etmek durumundayım.

Toplam 6 evet, 2 ayrı büro..Ancak yoluna girdi.

Sadece bir boşanma davası..

Yoksa müzmin sanık filan değilim.

Saygılarımla.
Old 26-10-2008, 23:30   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Cümlenin maksudu bir amma rivayet muhtelif. (Ziya Paşa)

Bu olaya yönelik cevaplar biraz öyle...
Old 27-10-2008, 00:11   #12
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ORATOR
Avukat yetiştirebiliyor muyuz...

Bilmiyorum. Ama awukat yetiştirebiliyoruz galiba.
Old 27-10-2008, 00:17   #13
Nur Deniz

Bilmediğim bir konu da yardım istiyorum.

-Hukuk Fakülteleri mezunlarına ne deniyor, avukat mı?

-Hukuk Fakültesinden sonra, staj yapan diplomalı kişilere ne deniyor?

-Avukatlık mesleği usta-çırak gibi yetiştirilir mi? (Ben de talip olacağım da.)

-Bütün bu aşamaları tamamlamış kişilere ne deniyor?

-Bürosu olan ve diplomasına dair hakkıyla çalışan kişilere ne deniyor?

Ya da ben en baştan sormak istiyorum;

Bu avukatları kim yetiştiriyor?
Old 27-10-2008, 00:27   #14
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan awukatg
insan gibi onurlu ve gururlu hareket ederler!bes kurusun yoksa cebınde gıyınemezsın de,karsındaki seni kullanan insanlara da saygılı davranamazsın!

5 Kuruşsuz olmak saygısızlığı gerektirmez.

Hatta borç içinde olmakta.

Saygısızlığın gerekçesi yoktur.

Hatta bu kadar zor şartlarda olan biri, sakal traşı olup, temiz giyindikten sonra daha efendi ve daha saygılı , kendiyle de daha çok gurur duyar halde olmalıdır.Çünkü asıl saygıyı o zaman karşılıklı görebilirler.

Kullanıldığınızı düşünmek yerine öğrenmeyi tercih ederseniz, ne kimse sizi kullanır, ne de siz saygısızlık görürsünüz.
Old 27-10-2008, 00:41   #15
Sinem Bakırcıoğlu

Sn.Nur Deniz
Burda bahsi geçen stajyer avukatlara kalifiye eleman gözüyle bakılması,sonuçta ortada bir emek varsa bu emeğin hem takdir edilmesi hem de karşılığının verilmesi gerekir.Ve saygı görmek için dediklerinizin var olması aslı sebep teşkil etmez.Nasıl bir hakim sıfatı savcı sıfatı avukat sıfatı saygı buluyorsa stajyer avukat sıfatı da saygı bulmalıdır.Unutulmamalıdır ki stajyer avukatlar yeni nesil olarak yargıda görev alacaklardır.Emin olun stajyer avukatlar yeterince -sizin deyiminizle-öğrenmeyi tercih etmişlerdir ki hukuk fakültesinden mezun olup staj süreci içerisin de de tercihlerinden!! vazgeçmemişlerdir.Daha önce ki cevabımda da söylediğim gibi saygı kişilik ve yetiştirilme tarzıyla alakalıdır ve stajyer avukatlar üzerinden bu tartışmanın uzaması gayet yersizdir.
Old 27-10-2008, 00:57   #16
Nur Deniz

Sn Sinem Bakırcıoğlu ve diğer stj avukat beyler ve hanımlar;

Elbetteki okuduğunuz fakülteler zor , eğitim süreci de zorlu.Haklısınız katılıyorum.Bunlara rağmen de staj dönemi de oldukça güç.Ve hemen her işi yapmanıza rağmen öğrendiği yanına kar olsun gibisinden karşılığını alamadığınız konusunda da haklısınız.Bazı yerler de asgari ücretten bile düşük ücret verildiğine inanamamıştım.

Ama siz de takdir etmelisiniz ki, her durumda saygı göstermek iyi bir meziyettir.Ne yanında staj yaptığınız avukatlara ne de hakimlere ne de başka insanlara da sizin tabirinizle yalakalık yapmak zorunda da değilsiniz.

Elbette ki saygıyı hakediyorsunuz.

Saygılarımla.
Old 27-10-2008, 01:04   #17
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Av. Fatih Karaca'nın 3, sayın Stj.Av. Sinem Bakırcıoğlu'nun da 4 no.lu mesajı, bu konuda geliştirilebilecek tüm soruları yanıtlar nitelikte. Daha fazla tartışmaya hacet ve söylenebilecek yol gösterici nitelikte başkaca söz, bırakmamışlar.

Saygılarımla...
Old 27-12-2008, 16:43   #18
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan ORATOR
İstanbul'da bir icra mahkemesinde stajyer bir avukat meslektaşım ile birlikte bir duruşmaya girdim. Meslek hayatımdaki en utanç verici anları yaşadığım için, benzer olayların yaşanmaması için konuyu gündeme getirme gereği duydum;Stajyer avukat arkadaşımız duruşma salonuna ceketinin önü açık ve bir karış sakallı olarak girdiği gibi, "duruşmanın bekletilmesine dair" bir talep olduğunu (her iki tarafta böyle bir talepte bulunmamakla, yanlış not alınmış.) bildirilince, kaba bir şekilde, "ben kimseyi bekleyemem" şeklinde tepki gösterme rahatlığına da, sahipti. Duruşma sırasında, gayet lakayıt bir duruş sergilediği gibi, dilekçede var olduğu beyan edilen bir hususa "yok" dedi, hakimin "dilekçenizde var demişsizin" üzerine, "o halde vardır" diye cevap verdi.İstanbul Barosu'nu stajyer yetiştirme merkezinin nasıl stajyer yetiştirdiğin merak ediyorum. Avukatlık, sadece bilgi ve tecrübe değil, "gurur ve saygı" mesleğidir aynı zamanda. Ancak, günümüzde, fabrikasyon şeklinde çalışan hukuk bürolarının varlığı nedeni ile avukatlarında bu fabrikaların birer "işçileri" durumu düştüklerinin güzel ancak utanç verici bir görüntüsü sergilenmekteydi.Keza, yanında staj gördüğü avukatın da, bu görevini yeterli olarak yerine getirmediği, "bilgi" ile birlikte verilmesi gereken, "mesleki dayanışma" ve "Avukat saygınlığı" ilkeleri hususunda yetersiz kaldığı ortadaydı.Ayrıca, bu şekilde duruşmaya giren ve davranan stajyer avukata yönelik, hakim tarafından bir uyarı gelmemiş olması da, vahim bir durum olup, o şahsın tüm hareketlerinin Usule ve Mahkeme Adabına uygun olduğu imajını yaratmıştır. Artık, tüm duruşmalarında aynı şekilde hareket etmekte bir sakınca duymayacaktır.Yeni nesil avukatların, lumpen bir şekilde değil, "bilgi", "tecrübe", "mesleki dayanışma" ve "Avukat saygınlığı" hususlarında da, yeterli eğitimi almaları ve mesleki onura uygun davranmaları, Roma hukuku (Avukatlığın nasıl ortaya çıktığı, Avukatlığın aldığı ücretin ne olduğu gibi) kitaplarını stajları sırasında bir daha okumaları gerekliliği ortadadır. Mesleki (bilgi ve adap) açıdan utanç duyduğum bu olayı paylaşmak ve bu tür durumların engellenmesi için gerekli eğitimin, barolar, stajyeri olan avukatlar ve hakimler tarafından verilmesine özen gösterilmesi gerektiği mesleğin geleceği ve saygınlığı açısından zorunluluk haline gelmiştir.

Bir de şunu soralım. Adam yetiştirebiliyor muyuz ?

Nasıl ki, adam yetiştirilmez adam olunur ise; avukat da yetiştirilmez, avukat olunur.

Emeklilikte veda konuşması için mikrofona geçen bir Yargıtay Başkanı, şöyle demiş :

HUKUKU TAM ÖĞRENİYORDUM Kİ, EMEKLİ ETTİLER !

Ömer Kavili
Old 27-12-2008, 17:57   #19
ORATOR

Aktardığım olayın sadece stajyer avukatlara yönelik bir eleştiri olarak düşünülmemesi, Sn.Ömer Kavili'nin de, belirttiği gibi, "avukat" ünvanı alanların da, ne kadar "mesleki adap" ve "mesleki bilgi" sahibi olduğunun ve genel olarak ülkemizde ne kadar "adam" yetiştirebildiğimizin de sorgulanması gerektiğini düşünüyorum.

"Adam Olmak" için aşağıdaki şiirin "Bol bol kendini ve mesleğini geliştirici kitapları okursan" mısrasını da ben ekliyorum...

ADAM OLMAK

Çevrende herkes şaşırsa, bunu da senden bilse,
Sen aklı başında kalabilirsen eğer,
Herkes senden kuşku duyarken
Hem kuşkuya yer bırakır.
Hem kendine güvenebilirsen eğer,
Bekleyebilirsen usanmadan.
Eğer, yalanla karşılık vermezsen yalana,
Kendini evliya sanmadan
Eğer, kim tutmayabilirsen kin tutana;
Düşlere kapılmadan düş kurabilir.
Yolunu saptırmadan düşünebilirsen eğer,
Ne kazandım diye sevinir, ne yıkıldın diye yerinir
İkisine de vermeyebilirsen değer,
Söylediğin gerçeği eğip büken düzenbaz,
Safları kandırabilir diye dert edinmezsen,
Ömür verdiğin işler bozulsa da, yılmadan
Eğer, koyulabilirsen işe yeniden;
Döküp ortaya varını yoğunu,
Eğer, bir yazı-turada yitirsen bile
Eğer, baştan tutabilirsen yolunu
Yitirdiklerini dolamaksızın dile.
Yüreğine sinirine dayan diyecek,
Direncinden başka şeyin kalmasa da,
Herkesin bırakıp gittiği noktada
Eğer, sen dayanabilirsen tek;
Herkesle düşüp kalkar erdemli kalabilirsen.
Krallarla gezerken unutmazsan halkını eğer,
Dost da düşman da incitemezse seni,
Eğer, ne küçümser ne de büyültürsen çevreni,
Emeğini katarsan hakçasına,
Tüm güzelliğiyle dünyalar senin olur.
Oğlum, üstelik "ADAM OLDUN" demektir.
Rudyard Kipling
Çeviri: Bülent Ecevit
Old 27-12-2008, 21:39   #20
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ

Ömer Kavili

"Avukat Yalancı Mı" başlıklı foruma bir kaç mesaj ekledikten sonra bu forumdaki soru cümlesini okudum da, sayın Kavili yine doğru soruyu sormuş, diye düşündüm

Saygılarımla...
Old 27-12-2008, 22:23   #21
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ

Nasıl ki, adam yetiştirilmez adam olunur ise; avukat da yetiştirilmez, avukat olunur.

Emeklilikte veda konuşması için mikrofona geçen bir Yargıtay Başkanı, şöyle demiş :

HUKUKU TAM ÖĞRENİYORDUM Kİ, EMEKLİ ETTİLER !

Ömer Kavili

Sayın Kavili sanırım yanlış anlaşıldı.

"Avukat yetiştirmek" yanlış bir ifade şeklidir. Bunu vurgulamak istemiş ve eklemiş: "Nasıl ki Adam yetiştirilmez ve adam olunursa, avukat da yetiştirilmez Avukat olunur!"

Yoksa Avukat adam olsun demiyor!! Avukatlar adamdır zaten.
Old 27-12-2008, 22:35   #22
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan ORATOR
Aktardığım olayın sadece stajyer avukatlara yönelik bir eleştiri olarak düşünülmemesi, Sn.Ömer Kavili'nin de, belirttiği gibi, "avukat" ünvanı alanların da, ne kadar "mesleki adap" ve "mesleki bilgi" sahibi olduğunun ve genel olarak ülkemizde ne kadar "adam" yetiştirebildiğimizin de sorgulanması gerektiğini düşünüyorum.

"Adam Olmak" için aşağıdaki şiirin "Bol bol kendini ve mesleğini geliştirici kitapları okursan" mısrasını da ben ekliyorum...

ADAM OLMAK

Çevrende herkes şaşırsa, bunu da senden bilse,
Sen aklı başında kalabilirsen eğer,
Herkes senden kuşku duyarken
Hem kuşkuya yer bırakır.
Hem kendine güvenebilirsen eğer,
Bekleyebilirsen usanmadan.
Eğer, yalanla karşılık vermezsen yalana,
Kendini evliya sanmadan
Eğer, kim tutmayabilirsen kin tutana;
Düşlere kapılmadan düş kurabilir.
Yolunu saptırmadan düşünebilirsen eğer,
Ne kazandım diye sevinir, ne yıkıldın diye yerinir
İkisine de vermeyebilirsen değer,
Söylediğin gerçeği eğip büken düzenbaz,
Safları kandırabilir diye dert edinmezsen,
Ömür verdiğin işler bozulsa da, yılmadan
Eğer, koyulabilirsen işe yeniden;
Döküp ortaya varını yoğunu,
Eğer, bir yazı-turada yitirsen bile
Eğer, baştan tutabilirsen yolunu
Yitirdiklerini dolamaksızın dile.
Yüreğine sinirine dayan diyecek,
Direncinden başka şeyin kalmasa da,
Herkesin bırakıp gittiği noktada
Eğer, sen dayanabilirsen tek;
Herkesle düşüp kalkar erdemli kalabilirsen.
Krallarla gezerken unutmazsan halkını eğer,
Dost da düşman da incitemezse seni,
Eğer, ne küçümser ne de büyültürsen çevreni,
Emeğini katarsan hakçasına,
Tüm güzelliğiyle dünyalar senin olur.
Oğlum, üstelik "ADAM OLDUN" demektir.
Rudyard Kipling
Çeviri: Bülent Ecevit

Sayın "ORATOR" kod,

Alıntınızdaki
Alıntı:
mısranız çok dramatik.

Okumak, okumak, okumak ; okumak ta, UYGULAMAK NE ZAMAN ?

Okunup öğrenilen/ebilen/leri uygulamak yani YAPMAK, İKA ETMEK ZAMANI !

Ömer Kavili
Old 30-12-2008, 19:28   #23
Giyom Tell

Kanaatimce ,çevresindeki insanlara saygı ve nezaket kuralları dahilinde davranma gerekliliğini salt avukatlık mesleğine özgülemekten çok bunları insan olmanın unsurları olarak görmemiz gerekir.Ayrıca saygın bir kişi olmanın ön şartı olarak sakalsız ve takım elbiseli olunması gerektiği şeklindeki görüşler de fazlasıyla şekle önem veren bir zihniyetin göstergesi.
Old 02-01-2009, 09:41   #24
Av.EErdem

Sayın Orator'un dile getirdiği , staj eğitiminin eksik verilmeye başlandığı görüşüne katılıyorum. Sadece dava açmak, haciz yapmak vs. için stajyer çalıştıran meslektaşlarımızın staj eğitimini hakkıyla vermediği muhakkak. Bence Avukatlık Kanunu ve çok kısa ama içeriği zengin Avukatlık Meslek Kuralları verilmeli stajyere. Bunlar kılık kıyafet, saç sakal ötesinde kurallar. Meslektaşla ilişkiler, müvekkille, karşı tarafla ilişkiler sadece anlatılarak değil, doğru tavır sergilenerek de gösterilmeli ve özümsetilmeli. Ben bu konuda çok şanslıydım ve belki bu yüzden de hassasım. Ben karşılıklı olarak dava vekilliği üstlendiğim şehir dışından gelen meslektaşımı, saati geçse de bekliyor, mazeret gönderdiği duruşmalarda bir sonraki duruşma saatini sabah erken saate koymasın diye hakime ricada bulunuyorsam, bunu diğer meslektaşlarımdan da ( haklı sebepleri tenzih ederek) bekliyorum. Doğal olarak; şehir dışında duruşmaya gidip, duruşma saati henüz gelmediğinden meslektaşıma geldiğimi ancak dosyamızın alınmasına zaman olduğunu ve fotokopi çektireceğimi söylediğim ve anlayışlı bir tavırla karşılandığım halde, bunu fırsat bilip dosyayı aldırarak, davanın müracaatta kalmasına ve yenileme masrafı yapmama sebep olan meslektaşımın tavrını içime sindiremiyorum. Üstelik meslektaşıma bunu neden yaptığını sorduğumda; aynı şeyi tekrarlarsam davayı usulden kazanacağını söylemesi de mide bulandırıcı. İyi bir staj eğitiminde , dava kazanmaktan çok davayı etik bir şekilde kazanmanın önemi vurgulanmalı. Görülmekte olan bir davada vekillikten çekildiğim halde, müvekkilimin vekalet vermek için gittiği benden yaşça çok çok büyük ve meslekte kıdemli meslektaşımın, müvekkilin kendisiyle görüştüğünü, davayı almasında benim açımdan bir sakınca olup olmadığını sorması gözlerimi yaşartırken, bir stajyer arkadaşın gelip, müvekkilimin akrabası olduğunu, dosya numarasını vermemi, ne kadar masraf yapıldığını kontrol edeceğini söylemesi de gözlerimi yaşartıyor.
Evet genelleme yapılmamalı, ama staj eğitimi konusunda da yeterince hassas davranılmalı.
Old 02-01-2009, 10:33   #25
Armağan Konyalı

Sayın Av.Eerdem'in duyarlı ve duygulandırıcı mesajına bütünüyle katılıyorum.
Alıntı:
Yazan Av.Eerdem
staj eğitimi konusunda da yeterince hassas davranılmalı.
Hassasiyet stajyer kardeşlerimizden de beklenmeli: Stajyerleri iş gücü olarak gören avukatlar yerine, mesleğe hazırlanmalarına katkıda bulunacak avukatları yeğ tutmaları hem kendileri hem de meslek için yararlı olacaktır.

Stajyer yetiştirmek orkide yetiştirmekten daha zordur.

Saygılarımla
Old 02-01-2009, 10:48   #26
hülya demir

Stajer avukatların mesleğe hazırlanmasında bence en büyük görev ilgili baronun staj komisyonundan geçmekte olduğu kanısındayım.İyi bir staj komisyonu stajerin mesleğe hazır olmasını sağlacaktır.Bunun yanısıra stajerin staj yaptığı avukatın da bu konuda özen göstermesi stajer arkadaşların meslekle uyum sağlamalarını kolaylaştırıcaktır.
Old 02-01-2009, 10:49   #27
üye3578

Genel sorun eğitim, ancak bu avukatlık staj eğitimi değil, ilköğretimden başlayan ve fakülte, staj eğitimi ve meslekteki eğitimle devam edegelen bir sorundur. Yukarıda anlatılan olay, maalesef tüm meslek mensuplarınca yaşanan/yaşanabilen türden olaylardandır.

Eğitim sistemimiz yaz-boz tahtası, fakülte eğitimimiz; sınıf geçme esas ve amacına dayalı olduğu sürece, benzer sıkıntıları özelde hukukçuların, genelde ülkemizdeki tüm meslek mensuplarının yaşayacağını/yaşadığını düşünüyorum.

Saygılarımla..
Old 02-01-2009, 10:55   #28
hülya demir

Eğitim ve öğretim sistemindeki aksaklıklar tüm meslek grublarını etkilemektedir.Eğitim sistemi sürekli sınavlar nedeni ile sadece öğretime ağırlık vererek eğitimi ikinci plana almaktadır.Bu tüm insanımızı etkiyen genel bir sorun.
Old 02-01-2009, 11:08   #29
üye3578

Bu konuda herkesin söyleyebilecek çok şeyi olduğuna inanıyorum. Bu nedenle yeniden yazma isteği duydum.

Duruşmalara girdiğinde veya bir dilekçe verdiğinde ne söylediğini, yazdığını merak ettiğim, hukuki değerlendirmelerini büyük bir dikkat ve titizlikle takip ettiğim çok fazla avukat biliyorum.

Karşılaştığımda, bende uyandırdığı saygınlık nedeniyle ayağa kalkıp, önümü ilikleyerek karşıladığım yine çok sayıda avukat biliyorum.

Daha çok hakim ve savcıların üye olduğu adalet.org isimli site üyesi bir avukatın bilgilerinden, birçok hakim ve savcının yararlandığını biliyorum. Armağan Konyalı isimli bu avukatın o sitede de, burda olduğu gibi çok saygın karşılandığını biliyorum.

Bunlar da güzel örnekler.

Saygılarımla..
Old 02-01-2009, 12:59   #30
Armağan Konyalı

Öylesine değerli bir övgü aldım ki nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Bu övgüyü övgüye değer diğer meslektaşlarımla paylaşarak yükümü hafifleteceğim umudundayım.

Lütfen herkes hissesini alsın.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi