Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

döner sermaye üzerine haciz maaş gibi 1/4 ile mi sınırlıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2012, 11:04   #1
av_neriman

Varsayılan döner sermaye üzerine haciz maaş gibi 1/4 ile mi sınırlıdır?

merhabalar... çok acil bilginize ihtiyacım var. Hastanede çalışan borçlu personelin döner sermayesinin tamamı üzerine haciz konulmasını talep ettim.fakat bana gelen cvp aynı maaş gibi 1/4 ünün kesileceği idi. bu ne kadar doğru ? yani dayanağı nedir? yardımcı olursanız sevinirim
Old 18-10-2012, 11:31   #2
dilek kocakaya önal

net maaşı dışında tüm alacak ve haklarının ikramiye v.s. gibi alacakların tamamı haczedilebilir diye biliyorum. maaşının 1/4 ünün haczediliyor olması geçim sıkıntısına düşmesini önlemek içindir. Fakat maaşı dışındaki alacakların tamamı haczedilebilir. Fakat kuruma gönderilen müzekkerede bu husuusn belirtilmesi gerekir. "maaşı dışındaki alacakların tamamının haczine" karar verilmiş olmalıdır.
Old 18-10-2012, 11:58   #3
Av. esim

borçlunun maaş yada ücreti ile ikramiye,toplu sözleşme farkı ve nemanın ¼’ünün, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatının tamamı haczedilebilmektedir.
Old 18-10-2012, 13:50   #4
Av. Öznur Aktürk

Döner sermaye alacaklarının tamamına haciz konulabilir.
1/4 sınırı söz konusu değildir.
Old 19-10-2012, 10:14   #5
av_neriman

ama ekim ayından itibaren bu şekilde kesileceğini söylediler, telefonda. ben de tamamı kesiliyor diye biliyordum. ve benim aradığım sağlık müdürlüğü dışında hiç bir sağlık müdürlüğü bunu kabul etmiyor yani diğer sağlık müdürlükleri de tamamı kesilir diyor. burada bir gariplik yok mu? birilerini şikayet etmek istiyorum ama nereye?
Old 19-10-2012, 11:04   #6
av.sercan35

Öncelikle sağlık müdürlüğüne durumun kanuna aykırı olduğu yönünde şikayet dilekçesi verin;durum düzelmezse CMK257 ye göre suç duyurusundu bulunmunız yeterli olacaktır.
Old 07-12-2012, 11:46   #7
av_neriman

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

KAMU GÖREVLİLERİNİN MALİ HAKLARININ DÜZENLENMESİ AMACIYLA

BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

HÜKMÜNDE KARARNAME

Karar Sayısı: KHK/666

Kamu görevlilerinin bazı mali haklarına ilişkin düzenleme yapılması; 6/4/2011 tarihli ve 6223 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak, Bakanlar Kurulu’nca 11/10/2011 tarihinde kararlaştırılmıştır.

MADDE 1- 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek maddeler eklenmiştir.

“EK MADDE 9- Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre almakta olan personele, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (II) sayılı Cetvele dahil pozisyonlarda istihdam edilen sözleşmeli personele, subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, sözleşmeli subay ve astsubay adayları ile uzman jandarma ve uzman erbaşlara, mali haklar kapsamında yapılan her türlü ödemeler dahil almakta oldukları toplam ödeme tutarı dikkate alınmak suretiyle aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunan personel arasındaki ücret dengesini sağlamak amacıyla, en yüksek Devlet memuru aylığına (ek gösterge dahil), ekli (I) sayılı Cetvelde yer alan kadro ve görev unvanlarına karşılık gelen oranların uygulanması suretiyle hesaplanan tutarda ek ödeme yapılır.

Ek ödemeye hak kazanılmasında ve bu ödemenin yapılmasında aylıklara ilişkin hükümler uygulanır. Bu maddeye göre yapılacak ek ödeme damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaz ve ilgili mevzuatı uyarınca ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye ödemesi, ikramiye, ücret ve her ne ad altında olursa olsun yapılan benzeri ödemelerin hesabında dikkate alınmaz.
Old 12-12-2012, 10:39   #9
av_neriman

yukarıda yazdığım ek md 9 ile ilgili yorumu olan var mı ?
Old 12-12-2012, 16:29   #10
av.sercan35

Sadece ek ödemenin ödenmesinde aylığa ilişkin hükümler uygulanır diyor.Bu durumda ek ödemelerin tamamının haczedilmesine engel bir yorum yapamanadım.
Old 12-12-2012, 17:37   #11
gnchukukcu

Bence bu madde eşit işe eşit maaş düzenlemesini sağlamak maksadıyla yapılmış bir maddedir. Dolayısıyla yapılacak kesitiyle alakasının olmadığını düşünüyor ve maaş dışında ikramiye,döner sermaye alacaklarının tamamına haciz konulabileceğini düşünüyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi