Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bu durumda avukat yine ceza alır mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-08-2011, 20:45   #1
ncoban

Varsayılan Bu durumda avukat yine ceza alır mı?

İyi aksamlar,
Avukat,açmıs olduğu icra takibinde bir kısım tahsilatı haricen yapıp icra dosyasına bildirmemis.Daha sonra borçlu icra dairesine giderek avukata ödeme yaptığını söylemeden bütün borcu yatırmıs ve bu sebepten dolayı da borcun bir kısmını mükerrer ödemis.Bunu farkettikten sonra avukatı arayarak fazla ödenen paranın kendisine iadesini talep etmis.Avukat da bu durumu alacaklıya söyleyince alacaklı basta kabul etmemis;ancak daha sonra borçluyu arayarak gelmesini,fazla ödediği parayı kendisine iade edecekleri söylemis olmasına rağmen bu sefer borçlu parayı almaya gitmemistir.Simdi borçlu alacaklıyı fazla para aldığından dolayı savcılığa sikayet etmeyi düsünmektedir.Bu durumda savcılık haricen yaptığı tahsilatı dosyaya bildirmeyen avukat hakkında da resen kovustuma baslatsa,yada alacaklı avukatı da sikayet etse,borçluya fazla ödediği parayı geri vermek istemesine rağmen borçlunun gidip almamıs olmasına rağmen bu durumda alacaklı ve avukat yine de yargılanıp ceza alır mı?Burda borçlunun bir mağduriyeti olsa da alacaklı hemen ertesi günü kendisini arayarak fazla ödediği parayı kendisine geri ödemek istemis ancak borçlu sırf alacaklının canını yakmak için parayı almayarak sikayet etme yoluna gitmistir.Bu konuda görüslerinizi paylasırsanız çok sevinirim.Saygılarımla.
Old 04-08-2011, 08:35   #2
lawyer1502

merhaba
bu konuda yapılacak tek şey var, o da tevdi mahali tayini talep etmek. dilekçenizde borçlunun sehven fazla ödeme yaptığını, fazlalık kısmı iade etmek istediğinizi ancak borçlunun parayı almaktan imtina ettiğini belirtin. bu durumda alacaklının temerrüdü söz konusu olacaktı. siz tayin edilen tevdi mahaline parayı yatırarak sorumluluktan kurtulursunuz. yalnız alacaklının temerrüdü de olsa tevdi mahaline parayı yatıracağnız güne kadar işleyecek olan yasal faizden sorumlu olursunuz.
Old 04-08-2011, 08:43   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın ncoban;

Söz konusu tahsilatı alacaklı müvekkil yapmış ve vekiline bildirmemiş olsa idi, müvekkilin de dosyaya bildirim yükümlülüğü bulunduğu için vekil haricen tahsilatı bildirmemekten dolayı herhangi bir sorumluluk taşımayacaktı. Ancak somut durumda haricen tahsilatı vekil yapıyor ve dosyaya bildirmiyor. Bu durumda haricen tahsilatın bildirilmemesi nedeniyle şikayet halinde disiplin işlemleri açısından özen yükümlülüğünü ihlal anlamında bir durum söz konusu olabilir.

Belirttiğiniz olayda mükerrer ödemeyi -daha önce yaptığı ödemeyi unutarak- bizzat borçlu yaptığından, borçlunun savcılığa yapılacak suç duyurusu girişiminden bir sonuç alabileceği kanaatinde değilim. Az önce ifade ettiğim gibi avukat hakkında şikayet olması durumunda özen yükümlülüğüne aykırılıktan disiplin işlemi uygulanabilir düşüncesindeyim. Zira, ortada cezai takibatı gerektirecek biçimde kötü niyetli bir vekil/alacaklı müvekkil yaklaşımı söz konusu değildir. Konuya ilişkin sunduğum bağlantıları incelemedi iseniz size fikir verecek paylaşımlar bulunmaktadır:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=28699

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34178

Saygılarımla..
Old 04-08-2011, 08:44   #4
yılmazkan

İlgili baronun disiplin soruşturması açarak avukat arkadaşa ceza vermesi mümkün. Bunun pek çok örneği var. Avukat haricen tahsil ettiği paraları dosyasına bildirmek zorundadır. Avukatlık Kanunu 34. ve Meslek Kuralları 3, 4 bu durumu düzenlemektedir. Haricen tahsilatları dosyaya bildirmemek cezai anlamda Görevi Kötüye Kullanma suçu sayılmaktadır. Türkiye Barolar Birliği ve Yargıtay'ın bu yönde avukatın disiplin ve cezai sorumluluğuna dair pek çok kararı vardır. TBB konuyu avuaktın özen yükümlülüğüne aykırı görmekte, Yargıtay ise harçların zamanında tahsiline engel oluşturduğu, borçlunun ise fazla ödeme yapmak suretiyle mağduriyetine neden olduğu görüşündedir. Ancak olayınızda borçlunun yaptığı ödemeyi unutarak tekrar ödeme yapması lehinize olabilir. Yine de dikkatli olmanızda fayda var.
Old 05-08-2011, 04:59   #5
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Borçlunun unutarak icra dairesine borcun tamamını ödediği iddiasını ispatlamakta güçlük çekeceği kanaatindeyim.Savcının bu durumda dava açabileceğini düşünüyorum.Sonuç yargılama sonuna kalır...kanaatindeyim.Dİsiplin suçu yönünden suç oluşturacağı aşikar.
Old 03-11-2011, 13:27   #6
ayrıntıcı

Varsayılan sonucu öğrenebilirmiyim

Değerli meslektaşım, çok benzer bir konuyla bende karşı karşıyayım. Ödemeyi icra dosyasına eksik bildirmişim.Borçlu kalan dosya borcunu - taahüdü ihlalden ceza aldığı ve tutuklandığı için kapattı- ve tahliye oldu. Ben fazla ödemeyi iade etmeyi teklif ediyorum ama kabul etmiyor almak istemiyor,beni şikayet etmek istiyor. Bu durumda ne yapmalıyım.Sizin durumunuzda ne gibi bir sonuç oldu.Cevap verirseniz çok memnun olurum.İyi günler ...
Old 03-11-2011, 19:45   #7
ncoban

Ben borçluınun fazla ödediği kısmı hesaplayarak faizi ile birlikte icra dosyasına geri yatırdım ve haberi olup dosyadan parayı çekmesi için borçluya muhtıra gönderdim.Benim olayımda borçlunun beni şikayet etmek gibi bir amacı yoktu onun derdi tamamen alacaklı ileydi;ama ben herşeye rağmen kendimi garantiye almak adına parayı bu şekilde iade ettim.
Old 05-11-2011, 14:30   #8
Av. Hatun Olguner

Yargıtay kararlarına göre, haricen yapılan tahsilatların icra dosyasına bildirilmemesi avukat açısından görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır. Ancak somut olayın özelliğine bağlı olarak suç kastı da aranacaktır. Yargıtay kararlarına göre avukat harici tahsilatları icra dosyasına bildirmeyerek hem borçlu aleyhine tüm dosya borcunu açık bırakmış oluyor (veya tahsilat yapıldığı oranda) hem de harçların tahsil edilmesini engellemiş oluyor.(Kamu zararına neden oluyor). Yani suçun oluşması yalnızca borçlunun zarar görmesine bağlı değil,harçlar bakımından kamu zararı da sözkonusu.
Old 10-12-2012, 16:28   #9
Av. Aylin Kaya

Müvekkil parayı dosya borcunu vekalet ücreti, tahsil harcı dahil tahsil etmiş ve avukata bildirmemiş ise avukat da durumdan haberi olmadan dosyaya devam ederse, avukat yine sorumlu olur mu?
Old 11-12-2012, 22:17   #10
mslmklvz

Alıntı:
Yazan Av. Aylin Kaya
Müvekkil parayı dosya borcunu vekalet ücreti, tahsil harcı dahil tahsil etmiş ve avukata bildirmemiş ise avukat da durumdan haberi olmadan dosyaya devam ederse, avukat yine sorumlu olur mu?

Müvekkilin yaptığı tahsilat avukata bildirilmemiş ise avukatın sorumlu olmayacağını düşünüyorum.Böyle bir durumda tahsilat yapıldığını bilmeyen vekilin dosya işlemlerine devam etmesi olağandır.Kasıt unsuru da oluşmamıştır.Avukatın yaptığı harici tahsilatı dosyaya bildirmemesi suç ise müvekkilin yaptığı ve vekile bildirmediği tahsilatı icra dosyasına bildirme yükümlülüğü yok mudur?
Old 12-12-2012, 01:09   #11
garani

haricen tahsilat yapan avukat arkadaş için borçlunun avukatın parayı aldığını ispatlaması zor bir olsy değil midir?Bu durumda avukat arkadaşın borçluya tahsilat yaptığına dair herhangi bir belge vermiş midir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi