Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çek - bankanın çek yaprağı için kanuni sorumluluğu herhangibir şubeden istenebilir mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-11-2009, 09:25   #1
serdarserdar

Varsayılan çek - bankanın çek yaprağı için kanuni sorumluluğu herhangibir şubeden istenebilir mi

Forumda inceledim ancak doğrudan bu sorunun cevabını bulamadım.
Çek karşılıksız çıktı.Biz çek yaprağından kaynaklanan kanuni sorumluluğu talep edeceğiz.Çek hesabının bulunduğu banka şubesi istanbulda.

1-İstanbulda bulunan şubenin çekinin kanuni sorumluluk miktarını Ankarada bulunan aynı bankanın herhangi bir şubesinden isteyebilir miyiz?
2-İstanbulda bulunan banka şubesine davayı Ankara'da açabilir miyiz?
Old 06-11-2009, 13:59   #2
üye31284

1- Evet ben İstanbul şubesinin çekinin sorumluluk miktarnı antalyadan istemiştim ve sorun olmamıştı. Sorun çıkardıkları da oluyor diye duydum ama bunun kanuni dayanağı yok aslolan ödemeleri gereği diye biliyorum.

2- İkinci sorunuz açınızdan da açabileceğinizi düşünüyorum ancak esas dikkat etmeniz gereken nokta söz konusu şubenin davaya taraf olma ehliyeti bulunup bulunmadığı, bu hususta şu link yararlı olabilecektir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14912
Old 07-11-2009, 23:50   #3
mehmetardic

1- Evet, istediğiniz şubeden tahsil edebilirsiniz (10 yıl boyunca ödemekle yükümlüdür bankalar)
Ancak 25-100TL arası masraf kesebiliyorlar ki bu kesinti tamamen hukuka aykırı..Bu masrafı vermemeye çalışın ama ısrarcı olurlarsa da kesilen bedel için dekont alın, daha sonrada haklarında dava açıp kesilen ücreti+masraf+vek.ücretini alın bankadan..
kimi bankalar kesinti yapmadan veriyorlar,inşallah öyle olur.Kimi bankalar da vekaletnamenizde 'çek bedelini tahsile yetkili' olmanızı arıyor..Bunlar yoksa, banka aleyhinde takip yapıp da alabilirsiniz.(İtiraz ediyorlar ama sadece faiz,vekalet ücretine,çekin aslı verildiği takdirde ööemeye hazırız gibi bir itirazları oluyor bankaların.)

Bu bedeli icra dosyası üzerinden müzekkere yazılarak da talep edebilirsiniz.

2-Dava sanırım çekin kanuni yükümlülüğünün tahsili için..Bence şubesi olan her şehirde açılabilir.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi