Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kazanılan davada avukatın alacak hakkı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2010, 10:25   #1
Konuk

Varsayılan kazanılan davada avukatın alacak hakkı

iyi günler
boşanma davasında 20.000 tl tazminat kazandık ama henüz karşı taraf bir ödeme yapmadı avukatım bana karşı taraf ödemese de sizinle olan anlaşmam gereği ben sizden %10 unu alırım diyor böyle birşey olabilir mi ben parayı almadan avukatıma nasıl ödeme yapayım?bir de ziynet davası var avukatım boşanma davasında kazandığımız 20.000 i alarak ziynet davasından çekilelim diyor ama ben ziynet alacaklarımın da en az yarısını alarak davadan vazgeçmek istiyorum karşı taraf ziynet için yarısı olan alacak tutarını ödediği ve ben ziynet davasından vazgeçtiğim taktirde avukatım vazgeçilen ziynet davasından alacağım bu tutarın da %10 unu isteyebilir mi buna hakkı var mı yardımcı olursanız sevinirim...
Old 28-11-2010, 17:18   #2
pluvia

Sayın Konuk;

Vekalet ücreti avukatın hakkıdır.... Avukatlık sözleşmesi yaparken karşılıklı olarak anlaşmaya vardığınız düşüncesindeyim.

Diğer konular dosya özeli olduğundan buradan yorumlamak, yol göstermek size yardımcı olmak yerine yanıltıcı olacaktır.

Anlaşıldığı kadarı ile dosyaya baştan beri hakim olan meslektaşımız sizin lehinize olacağı kanaatiyle böyle bir seçenek sunmuştur. Bizim yorum yapmamız doğru olmaz.

Her aşamayı avukatınızla doğrudan konuşarak çözümleyiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Old 29-11-2010, 10:28   #3
Konuk

Varsayılan VazgeÇİlen Davadan Avukat %10 Talep Edebİlİr Mİ

Asil Mesele Tam Olarak Bu Aslinda Ben Zİynet Davasindan VazgeÇersem VazgeÇerken Kabul EdeceĞİm 15.000 Tl Den Avukatim %10 Talep Edebİlİr Mİ?etmemesİ Gerekİyor Dİye DÜŞÜnÜyorum Zaten Davadan VazgeÇİlmİŞ.
Yardimci Olursaniz Sevİnİrİm TeŞekkÜrler...
Old 29-11-2010, 14:08   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Zaten davadan vazgeçilmiş şeklindeki düşünce tarzınız yanlıştır.

Dava, hakkınızı alamadığınız ve almak için dava açmaktan başka bir çareniz kalmadığı için açılmıştır.

Hakkınızı alabilmek için bir meslektaşımızla vekalet akdi kurmuş durumdasınız. Avukat açtığı dava ile size istediğiniz menfaati sağlamış durumdadır. Davanın açılması, karşı tarafla anlaşma zeminini de beraberinde getirmiştir.

Avukatlar işin olumlu sonucunu dahi borçlanmazlar. Yani avukat davanızı mutlaka kazanırım o yüzden vekalet ücreti alıyorum dahi demezler, diyemezler. Bizler sizleri en iyi şekilde temsil etme ve haklarınızı "kanunlar dahilinde" alabilmenizi borçlanırız.

Meslektaşımız üzerine düşeni yerine getirmiştir. Sıra sözleşmenin diğer tarafı olarak sizdedir. Avukat vekalet ücretini alacaktır ki bu yasal hakkıdır.

Ortada vazgeçilmiş bir dava değil, hakkınızı aldığınız bir sonuç vardır.

Avukatınızla görüşüp, anlaşmanız çerçevesinde gereğini yapınız. Çünkü avukatın da yasal yollara başvurma hakkı vardır.

Saygılarımızla,
Old 30-11-2010, 09:45   #5
Konuk

Varsayılan Avukat Alacaklari Hakkinda

Ufuk Bey
Ben Avukatima Vekalet Ücretİnİ Ödedİm BoŞanma Davasini KazandiĞimiz İÇİn Bundan AlacaĞi %10 U Da Kabul Edİyorum Ama Bİr De Zİynet Davasi AÇmiŞtik Bundan VazgeÇelİm Dİye Önerİde Bulunan Zaten Kendİsİdİr Ben De Dİyorumkİ VazgeÇİyorsam Ve VazgeÇerken KarŞi Taraftan İsteyeceĞİm 15.000 İÇİn Avukatimin %10 Talep Etmeye Hakki Var Midir.yanliŞ AnladiĞinizi DÜŞÜnÜyorum Ben Vekalet Ücretİmİ Zaten ÖdemİŞ Bulunuyorum BahsettİĞİm Konu Kazanilan Davada %10 Alacak Hakkidir.sÖzleŞmemİz De Zaten KazanildiĞi Taktİrde %10 Alacak Hakki OlacaĞi YÖndedİr.tekrar DeĞerlendİrİrsenİz Sevİnİrİm
Old 30-11-2010, 10:00   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Yukarıda sayın meslektaşım ile birlikte vermiş olduğumuz bilgiler yeterince açıktır.

Yapmış olduğunuz avukatlık ücret sözleşmesinin gereği neyi gerektiriyorsa ödemenizi ona göre yapacaksınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi