Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ikinci avukat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-07-2008, 15:43   #1
Av.nurhan

Varsayılan ikinci avukat

Müvekkiller dava devam ederken avukatlarını azledip dosyayı bana getirdiler.Dava mahfuz hisseye tecavüz nedeniyle tenkis davası.Davacılardan sadece birinden vekalet alsam karar diğer davacılar için geçerli olur mu?Hepsinin vekaletini alırsam vekalet ücreti hesaplanıken nasıl hüküm verilir?Davacıların avukatı azlediyorum diye beyanları yeterli olur mu?Diğer avukat alın dosyanızı gidin demiş bu durumda noterden azil için ihtar gerekir mi?
Old 22-07-2008, 18:02   #2
Av. Meral Akçınar

Vekil resmi yollarla azledilmiş midir? Bildiğim kadarıyla, başka bir avukat tarafından takip edilen bir dosyaya ya diğer vekilin rızası/onayı ile girebilirsiniz, ya da vekilin azledildiğine ve vekilin bu azil belgesini tebliğ aldığına ilişkin bir belge sunmanız gerekir. Aksi takdirde Baro Disiplin Kurulu ile (veya ilgili kurul) sorun yaşamanız olasıdır.

Bence en sağlıklısı, diğer vekilin noter aracılığı ile azledildiğine dair bir ihtar (Azilname) gönderilmesi ve bu ihtar ile ihtarın tebliğ edildiğine ilişkin kayıtların dosyaya sunulmasıdır.
Old 22-07-2008, 22:45   #3
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Av.nurhan
Müvekkiller dava devam ederken avukatlarını azledip dosyayı bana getirdiler.?

İlk önce nezaketen meslektaşa ulaşsanız iyi olabilir.Geçerli azil ,azilnamenin tebliği veya dosyaya sunulmasıyla gerçekleşir.
Old 23-07-2008, 12:31   #4
üye18332

Sayın Meslektaşım;

Kanımca;
  • Bir önceki vekil meslektşımızı arayarak durumu bildirmeniz;
  • Azilden haberi olup olmadığını sormanız;
  • Noter kanalıyla herhangi bir azilname olup olmadığına bakmanız
sizin için daha iyi olur diye düşünüyorum.

Zira bazı müvekkiller (sizinkileri kastetmiyorum genel olarak) kendi kafalarında avukat azlderler halbuki ne avukatın haberi vardır ne yeni vekil arkadaşın sonradan sorun yaşanır.....
Bazen dosyada iş aleyhlerinedir ama avukat sanki suçluymuş gibi hareket ederler....
Dosyayı incelemeden karar vermemeniz yaraınıza olacaktır naçizane...

İyi çalışmalar.....
Saygılarımla...
Old 23-07-2008, 15:11   #5
Av.nurhan

Haklısınız diğer avukat azledildiğinden habersizmiş.Müvekkillere davalarını almayacağımı söyledim.Dosyayı inceledim yapacak fazla birşey yokmuş zaten.Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Mesleğe yeni başladım bu gibi durumlarda tavsiye alabileceğim birilerinin olması çok güzel.
Old 23-07-2008, 15:39   #6
Av.Nuri Keserci

Merhaba.bana da yeni gelen dosyada avukat meslektaşımız şahıslara tutukluların çıkacağı konusunda vaad etmiş.bunlarda 10.000ytl peşin para vermiş.avukat meslektaş hiçbirşey yapmadığı gibi aldığı paranın sadece 3.000 ytl sini iade edebileceğini söylemiş.bu durumda baroya şikayette bulunacaklarını söylediler.ben meslektaşımı kötüleyemedim ama şikayet olursa netice ne olur merak ediyorum.bu konuda bilginiz varmı?sizce meslektaşım ile görüşeyim mi?saygılar
Old 23-07-2008, 16:40   #7
ENGİN YURTBAY

Alıntı:
Yazan Av.nurhan
Müvekkiller dava devam ederken avukatlarını azledip dosyayı bana getirdiler.Dava mahfuz hisseye tecavüz nedeniyle tenkis davası.Davacılardan sadece birinden vekalet alsam karar diğer davacılar için geçerli olur mu?Hepsinin vekaletini alırsam vekalet ücreti hesaplanıken nasıl hüküm verilir?Davacıların avukatı azlediyorum diye beyanları yeterli olur mu?Diğer avukat alın dosyanızı gidin demiş bu durumda noterden azil için ihtar gerekir mi?

Azil edilmez ise senin hakkında şikayetçi olunduğu takdirde sıkıntı yaşarsın.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi