Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak, tazminat ve nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2010, 17:32   #1
KONUK(E)

Varsayılan Boşanmak, tazminat ve nafaka

merhaba, ben 21 yasındayım,bayanım,2006 senesınde evlendım. fakat esımle gecınemıyoruz,sureklı bana hakaret edıyor,kufur edıyor,argo konusuyor,sureklı tartısıyoruz ve tartısırken onu tanıyamıyorum.bu sure ıcınde kendımede zarar verdım fakat elımde rapor yok psıkolojık olarak şiddet goruyorum.1 yasında bır oglum var.veben bosanmayı dusunuyorum. fakat esım benden bosanamazsın dıyor.suan borcları var .aılesırketı oldugu ıcın aldıgı maaşı benbılıyorum. benımborclarım var sana nafaka vermem dıyor.cocuk bende kalır sana gostermem dıye tehdıt edıyor
bana yardımcı olursanızsevınırım.cocugunvelayetı bende kalır dımı? ayrıca nekadar nafaka alabılırım. maddı vemanevı tazmınat nasıl acarım? alabılırmıyım?
sımdıden tesekkur edıyorum
Old 18-05-2010, 09:23   #2
Av.Ferahfeza

Sayın konuk,

Öncelikle 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa'mıza göre ,boşanma davası açın ya da açmayın ,aile mahkemesinden (aile mahkemesi bulunmayan yerlerde asliye hukuk) size şiddet (psikolojik, fiziksel, ekonomik ya da cinsel şiddet farketmez) uygulayan eşinize yönelik kanunda belirtilen tedbirlere ( şiddet uygulayan eşin evden uzaklaştırılması, tedavi görmesinin sağlanması gibi) hükmedilmesini talep edebilirsiniz.Bunları herhangi bir harç ya da masraf ödemeksizin talep edebilirsiniz.

Ayrıca evlilik birliğinin sarsılması gerekçesiyle boşanma davası açma hakkınız var. Dayanak yaptığınız olayları tanık dahil her türlü yasal delille ispatlama imkanınız mevcut.

Çocuğunuzun yaşı çok küçük yani annenin bakım ve gözetimine ihtiyaç olduğu açık; çocukların velayeti konusunda karar verilirken öncelikle çocuğun yüksek menfaati göz önünde bulundurulacaktır. Dolayısıyla çocuğun velayetinin size bırakılması olasılığı -verdiğiniz bilgilere göre- yüksek görünüyor.

Dava açmanız halinde çocuk için iştirak nafakası ve kendiniz için de yoksulluk nafakası talep etme hakkınız var. Nafaka konusunda karar verilirken ,tarafların sosyo ekonomik durumları ile kusur durumu ve aynı zamanda çocuğun ihtiyaçları göz önünde bulundurulur.

Boşanma ile maddi çıkarlarınız zarar görecekse maddi tazminat ve yaşanılan olayların sizde yarattığı manevi yıkım dolayısıyla da manevi tazminat isteme hakkınız vardır.

Davanızın takibinde ve hukuki işlerinizin hallinde hak kaybına uğramamnız için bir Avukattan hukuki yardım alınız. Eğer ekonomik durumunuz buna elvermiyorsa bulunduğunuz yer Baro adli Yardım Merkezi'ne başvurarak tarafınıza bir avukat atanmasını talep ediniz.
Teşekkürler...
Old 18-05-2010, 09:28   #3
av.araf

Sayın Katılımcı
Evlilik birliğini çekilmez hale getiren durumlarda eşinize göre kusursuz yada daha az kusurlu olduğunuzu düşünüyor ve bunu delillerle ispatlayabilecekseniz boşanma davası açabilirsiniz.
Uğramış olduğunuz tehdit ve hakaretler için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Bu başvuruları mahkemede delil olarak kullanabilirsiniz.
Yaşadığınız psikolojik şiddet sebebiyle bir uzmandan destek ve rapor alabilir ve yine bu durumu boşanma davanızda delil olarak kullanabilirsiniz.Ayrıca dava açmanız durumunda mahkemece uzmana yönlendirileceğinizden bu uzman tarafından da bir rapor düzenlenecektir.
Boşanma davası ile birlikte
1-Kendiniz ve çocuğunuz için nafaka talep edebilirsiniz.Nafakanın bedeli tarafların sosyo-ekonomik araştırmaları ile belirlenir.Ancak eşinizin aylık kredi kartı-telefon-özel yaşam harcamalarını delil olarak sunabilirsiniz.Çalışmış olduğu şirketteki statüsünü belirterek bu statüde çalışan kişilerin ortalama gelirleri üzerinden bir rakam tespit ettirebilirsiniz.Eşinizin borçları olması nafaka talebinizin reddi sonucunu doğurmaz.Ancak nafakanın miktarının belirlenmesinde bir etkisi olabilir.
2-Uğramış ve evliliğin son bulması halinde uğrayabileceğiniz muhtemel zararlar için maddi-manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz.Boşanma davası dilekçesinde tazminat talebinde bulunmanız daha sağlıklı ve menfaatinize olacaktır.
3-Halen oturduğunuz evin mülkiyeti size yada eşinize ait ise boşanma davasından önce tapuya müracat ederek, boşanma davası sırasında mahkemeden talep ederek aile konutu olarak tesisini talep edebilirsiniz.

4-Eşinize ait sizin katkıda bulunduğunuz yada evlilik birliğinden sonra edindiğiniz mülkiyetler varsa bunlar üzerine tedbir konulmasını talep edebilirsiniz.

5-Çocuğunuzun velayetini talep etmeniz halinde yaşının küçük olması sebebiyle mahkeme yüksek ihtimalle velayeti size bırakacaktır.Baba ile çocuk arasında makul süreleri içeren bir kişisel ilişki tesis edilecektir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan destek almanız menfaatinize olacaltır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi