Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve velayet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2010, 09:30   #1
Konuk

Varsayılan boşanma ve velayet

merabalar 30 yaşındayim ve öğretmenim 8 yıllık evliyim 6 yaşında bir kızım var.eşimle problemlerimiz 1 yıldır devam etmekte ve boşanmanın eşiğindeyiz.eşim boşanma davası açacağını ve aynı zamanda velayet davası da açacağını kızımı alacağını ve sonuna kadar uğraşacağını söylüyor...bunu duymak bile bir anne olarak beni nasıl yıpratıyor anlatamam.böyle bişey yapabilirmi acaba gerçekten.
eşimin borçları varmış(sonradan öğrendim bana söylemedi)bu borcu nasıl yaptığı hakkında bi bilgim yok.hem çevresinden para almış hem bankalardan kredi çekmiş.bi de ben onun adına kredi çektim tabi bu kredi benim adıma olduğu için ben ödemek zorunda kalıyorum çünkü o ödemiyor.maaşı borçlrına gittiği için eve hiç bir şekilde katkısı yok.ekim ayında 5 aylığına üniversite kapsamında yurt dışına gitti giderken arabayı sattı benden habersiz.bu 5 aylık süre içinde hiç bir şekilde maddi yardımı olmadı.kira ,krediler,faturlar hepsini bana yıktı.hatta cep telefonu faturası yüzünden eve icra geldi.iş yerinde itibarını sıfırladı.bunlara rağmen bi kez bile ne beni ne kızını aramadı yurt dışından.böylelikle ona olan sevgim ve saygım kalmadı.Evde tartışma yaşadığımızda sen susacaksın diyerek üzerime beni dövmeye yürüyor.ve tüm bunlardan sonra kızımı alacam senden diyor.ne yapmam gerektiğini artık bilemiyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar
Old 13-05-2010, 10:44   #2
uye8490

Sayın konuk,

Evlilik birliğinin sarsılması nedenli olarak dava açma hakkınız var.

Davayı sizin veya eşinizin açması kızınızın velayetiyle ilgili verilecek kararda etken bir sebep değildir.
Mahkemeler çocuğun velayeti konusunda karar verirken öncelikle çocuğun yüksek yararını göz önünde bulundururlar.

Çocuğunuz kendini ifade edebilecek bir yaş grubunda olduğundan velayetin tayininde hakim onun da görüşlerini alabilir.Eşinizin anlattığınız tarzdaki davranışlarını,size yönelik olarak giriştiği eylemleri mahkeme huzurunda ispatlamanız durumunda velayetin size verilmesi olası görünüyor.(Bu ispat araçları tanık anlatımları,borçlanmalarla ilgili her türlü bilgi ve belge , yaşadığınız olumsuzlukları ispatlamaya yarayacak her türlü yasal delildir.)

Açtığınız veya aleyhinize açılacak davada çocuk için iştirak nafakası talep etme hakkınız var.Nafaka konusunda karar verilirken ,tarafların sosyo ekonomik durumları ile kusur durumu ve aynı zamanda çocuğun ihtiyaçları göz önünde bulundurulur.

Boşanma ile maddi çıkarlarınız zarar görecekse (eşiniz için kredi çektiğinizi belirtmişsiniz)maddi tazminat ve yaşanılan olayların sizde yarattığı manevi yıkım dolayısıyla da manevi tazminat isteme hakkınız vardır.

Sayın konuk,boşanma davası açılsın veya açılmasın 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun uyarınca ,aile mahkemesinden size şiddet uygulayan eşinize yönelik kanunda belirtilen tedbirlerin (şiddet uygulayan eşin evden uzaklaştırılması örneğin) alınmasını talep edebilirsiniz.

Yine aynı şekilde boşanma davası açmadan çocuk için nafaka davası açma hakkınız da vardır.

Davanızın takibinde bir avukattan hukuki yardım almanız hak kaybına uğramanızı önleyeceğinden ,bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Old 16-05-2010, 07:47   #3
Konuk

çok teşekkür ederim...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi