Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimin çocuğuna nafaka...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2010, 20:35   #1
Konuk

Soru eşimin çocuğuna nafaka...

eşimin ilk evlilğinden 6.sınıfa giden kızı var,geçen yıl eski eşi dava açarak artırım istedi,%100 artışla 350 oldu.Ben çalışmıyorum ve bir çocuğumuz var, ev taksiti ödemekteyim ve başka bir yatırımım yok, kirada oturuyorum.Çocuğumu devletin 250 tl lık anaokuluna veremiyorum.Anlayın nelerden kısıyorum.(Diğer tarafın maddi durumu oldukça iyi,evi, arabası işi v.s. allah daha çok versin.)İki yıl sonrada üniversiteye hazırlanacak çocuk diye tekrar bi dava açılıp tekrar artırım isteneceğini düşünüyorum.Sorum şöyle olacak: nafaka davalarında anneninde kazancı dikkate alınmıyormu,onunda 350 tl lık katkı yaptığı düşünülse 700 tl. 6, sınıf öğrencisi için fazla değilmi?, nedir kıstas nafaka miktarını belirlemede?NAFAKA VERİLMESİN DİYE BİR DÜŞÜNCEMİZ KESİNLİKLE YOK, ANCAK İHTİYAÇLARINI OLDUĞUNU BİLSEM BEN TÜMDEN ALIR BAKARIM ZATEN.Bende durumumuzu düşünerek karşı tarafa dava açabilirmiyim veya eşim? ne yapılabilir, tamamen adil olmayan bir durum yaşandığını düşünüyorum . TEŞEKKÜR EDERİM.
Old 10-05-2010, 10:35   #2
uye8490

Sayın konuk,

Nafaka davalarında tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile ihtiyaçlar göz önünde bulundurulur.

Eşiniz aleyhine açılan ve karara bağlanan nafaka davasından sonra nafakanın eksiltilmesi için dava açılabilir.Ancak bu davanın kabulü için ilk karardan sonra tarafların ekonomik durumlarda önemli bir değişikliğin olması gerekmektedir.Belirttiğimiz gibi tarafların ekonomik durumlarında önemli bir değişiklik yoksa lehe bir karar alabileceğinizi sanmıyorum. Sizin dava açmanız mümkün değildir.

Karar kesinleşmedi ise temyiz edilebilir.

Açmayı düşündüğünüz davanın takibinde bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi