Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

6663 s. Kanun ve 29 yaşından küçük avukatlara vergi muafiyeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2016, 18:38   #1
over

Varsayılan 6663 s. Kanun ve 29 yaşından küçük avukatlara vergi muafiyeti

Değerli Meslektaşlarım,

Daha önce bu konuyla ilgili açılmış bir başlık bulamadım. Bildiğiniz üzere 6663 Sayılı Kanun 10.02.2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Kanunun konumuzla ilgili olan 1. maddesi de yayımlanma ile birlikte yürürlüğe giriyor. İlgili madde metni:

MADDE 1 - 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mülga mükerrer 20 nci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir.

"Genç girişimcilerde kazanç istisnası:

MÜKERRER MADDE 20- Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, aşağıdaki şartlarla gelir vergisinden müstesnadır.

1. İşe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmiş olması,

2. Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi (Çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırmak ya da seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak bu şartı bozmaz.),

3. Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması hâlinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla bu maddedeki şartları taşıması,

4. Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hâli hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması,

5. Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.

İstisna kapsamındaki faaliyetlerden kazanç elde edilmemesi veya istisna haddinin altında kazanç elde edilmesi hâllerinde dahi yıllık beyanname verilir.

Bu istisnanın, bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir."

Vergi hukuku alanında pek bilgili olmamakla birlikte, metinden anladığım kadarıyla muafiyetin kanun yürürlüğe girmeden önce iş kuranları da kapsadığı.

Yani sorum şu: Bu kanun yürürlüğe girmeden önce vergi açılışını yapan Avukatlar da açılış tarihindeki yaş kriterini sağladıkları sürece yıllık 75.000 TL'ye kadar olan kazançları için 3 vergi dönemi boyunca muafiyet kapsamında mıdır? Yoksa bu muafiyet sadece kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra vergi açılışı yapan veya yapacak avukatları mı kapsamaktadır?

Mali müşavirime danıştım fakat tatmin edici bir cevap alamadığımı düşünüyorum. (Belki de aldığım cevap işime gelmiyor.) Kendisi konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapmadığını fakat geçmişteki benzer değişikliklerin geriye dönük olmadığını ifade ediyor.

Tüm genç meslektaşlarımızı ilgilendiren bu konudaki belirsizliği ortadan kaldırmak için tüm meslektaşlarımın görüşlerini bekliyorum.

Vakit ayıran herkese teşekkürlerimi sunarım.
Old 23-02-2016, 00:15   #2
Av. Ülkü

Ben de kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra adlarına ilk kez vergi mükellefiyeti kurulan kişiler için uygulanacağını düşünüyorum.

6663 sayılı kanunun yürürlük maddesi su şekilde:

"MADDE 35- Bu Kanunun;
a) 2 nci maddesi 1/1/2016 tarihinden itibaren elde edilen gelirlere uygulanmak üzere yayımı tarihinde,
b) 8 inci, 9 uncu, 12 nci, 15 inci, 16 ncı, 17 nci ve 18 inci maddeleri yayımını izleyen ayın onbeşinde,
c) 23 üncü, 24 üncü, 25 inci, 29 uncu ve 31 inci maddeleri yayımı tarihini takip eden ödeme dönemi başında,
ç) 28 inci maddesi yayımını takip eden ay başında,
d) Diğer hükümleri yayımı tarihinde,
yürürlüğe girer."

Dolayısıyla kanunun ilgili birinci maddesi, yürürlük maddesinde yer alan istisnalar arasında bulunmadığından, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra haklarında vergi mükellefiyeti tesis olunanlar için uygulanır diye düşünüyorum.
Old 23-02-2016, 21:07   #3
over

Sayın Av. Ülkü, her ne kadar ben de şu aşamada kanunun geçmiş döneme tesiri olmayacağını düşünsem de, yürürlük maddesinin bu hususta gerekçe olarak gösterilmesine dair görüşünüzü paylaşmıyorum.

Lütfen hatalıysam düzeltin ama yürürlük maddesi, kanun maddelerinin hangi tarihte yürürlüğe gireceğini düzenleyen madde. Yürürlük tarihi ile ilgili bir düzenleme bulunmaz ise 45 gün sonra, varsa belirli tarihte yürürlüğe girer. Genelde yayım tarihi olur. Fakat teknik olarak da mantıken de kanunun yayım tarihinden önce yürürlüğe girmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

Yani kanunun geçmişe tesiri olup olmayacağını yürürlük tarihinden bağımsız bir şekilde değerlendirmemiz gerekir.
Old 23-02-2016, 22:02   #4
Av. Ülkü

Kastım, 35. maddenin 1-a bendinde 2. madde için "1/1/2016 tarihinden itibaren elde edilen gelirlere" uygulanacağı belirtilmişken, 1. madde için böyle bir düzenleme bulunmadığından kanunun yürürlük tarihinden sonra "adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan" kişiler için uygulanması gerektiğiydi. Yani, kanun koyucu yürürlük tarihinden önce adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan kişilerin muafiyetlerini düzenlemek isteseydi, buna ilişkin benzer bir düzenleme yapabilirdi demek istedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi