Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Takip Talebine Eklenmeyen İlam Aslı/Onaylanmış Sureti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2011, 09:19   #1
AV. İLKER VURAL

Varsayılan Takip Talebine Eklenmeyen İlam Aslı/Onaylanmış Sureti

İİK m.32 : 'Para borcuna veya teminat verilmesine dair olan ilam icra dairesine verilince icra memuru borçluya bir icra emri tebliğ eder.' İİK m.35 : 'Takip, ilamın icra dairesine tevdii ile başlar.' demektedir.
Yasanın bu hükümlerine göre, ilamlı icra takiplerinde, ilamın aslının veya onaylanmış suretinin takip talebine eklenmesine, yani icra dosyasına konulmasına gerek var mıdır?
'Borçlu taraf nasıl olsa mahkeme ilamını biliyor' şeklinde düşünerek takip talebine ilamın sadece fotokopisinin eklenmesi durumunda takip veya icra emri iptal olur mu?
Old 30-09-2011, 11:21   #2
hltydmr

her ne kadar icra kanununda takip bir belgeye müstenit ise, belge aslının onaylı bir suretinin dosyaya sunulması ve boprçluya gönderilmesi hususunda açıklama var ise de; mevzuu ilamların icrası olduğunda icra hakimlikleri belge aslı olan ilamın borçluya gönderilmemesini takibin iptali sebebi görmemektedir. bu konuda yaptığım iki şikayet ankara icra hakimlikleri tarafından reddedildi.
Old 30-09-2011, 11:27   #3
av.adil

Alıntı:
Yazan hltydmr
her ne kadar icra kanununda takip bir belgeye müstenit ise, belge aslının onaylı bir suretinin dosyaya sunulması ve boprçluya gönderilmesi hususunda açıklama var ise de; mevzuu ilamların icrası olduğunda icra hakimlikleri belge aslı olan ilamın borçluya gönderilmemesini takibin iptali sebebi görmemektedir. bu konuda yaptığım iki şikayet ankara icra hakimlikleri tarafından reddedildi.

meslektaşıma katılıyorum. İlamların icrasında ilamı ekleme zorunluluğu bulunmamaktadır.
Old 30-09-2011, 11:38   #4
stajyerav

Alıntı:
Yazan AV. İLKER VURAL
İİK m.32 : 'Para borcuna veya teminat verilmesine dair olan ilam icra dairesine verilince icra memuru borçluya bir icra emri tebliğ eder.' İİK m.35 : 'Takip, ilamın icra dairesine tevdii ile başlar.' demektedir.
Yasanın bu hükümlerine göre, ilamlı icra takiplerinde, ilamın aslının veya onaylanmış suretinin takip talebine eklenmesine, yani icra dosyasına konulmasına gerek var mıdır?
'Borçlu taraf nasıl olsa mahkeme ilamını biliyor' şeklinde düşünerek takip talebine ilamın sadece fotokopisinin eklenmesi durumunda takip veya icra emri iptal olur mu?

Fakültedeki derslerden hatırladığım kadarıyla ilamın takip talebine eklenmesi gerekmektedir.
Old 30-09-2011, 16:21   #5
AV. İLKER VURAL

Değerli meslektaşlar öncelikle teşekkür ederim. Soru aslında, ilamın veya onaylı/onaysız suretinin icra emri ile birlikte boçluya gönderilmesi ile ilgili değil.
Soru, ilamın veya onaylı suretinin takip talebine eklenerek icra müdürlüğüne verilmesi ile yani ilamın veya onaylı suretinin icra dosyası içerisinde bulunması gerekip gerekmediği ile ilgili.
Müvekkile karşı başlatılan bir ilamlı takipte icra dosyası içerisinde takip talebine ekli ilamın onaysız suretinin bulunduğunu gördüm. Bu sebeple icra mahkemesinde şikayet yoluna başvurarak ilamlı icra takibinin iptalini talep ettim.(icra emrinin iptalini talep etmeliydim galiba) Şikayetin sonucunun ne olacağı konusunda tereddütlerim var.
Old 30-09-2011, 19:01   #6
by dinçer

Alıntı:
Değerli meslektaşlar öncelikle teşekkür ederim. Soru aslında, ilamın veya onaylı/onaysız suretinin icra emri ile birlikte boçluya gönderilmesi ile ilgili değil.
Soru, ilamın veya onaylı suretinin takip talebine eklenerek icra müdürlüğüne verilmesi ile yani ilamın veya onaylı suretinin icra dosyası içerisinde bulunması gerekip gerekmediği ile ilgili.
Müvekkile karşı başlatılan bir ilamlı takipte icra dosyası içerisinde takip talebine ekli ilamın onaysız suretinin bulunduğunu gördüm. Bu sebeple icra mahkemesinde şikayet yoluna başvurarak ilamlı icra takibinin iptalini talep ettim.(icra emrinin iptalini talep etmeliydim galiba) Şikayetin sonucunun ne olacağı konusunda tereddütlerim var.

Sayın VURAL ;

Dosya kapsamında ilam aslı olsa ve Müvekkil'inize onaysız fotokopi gönderilmiş veya hiç gönderilmemiş olsa idi İCRA EMRİNİN İPTALİNİ isteyebilirdiniz.

Ancak dosya kapsamında ilam aslı olmadığından ve ilam aslı olmadan takip başlatılamayacağından İCRA TAKİBİNİN İPTALİNİ istemiş olmanız doğrudur kanaatimce.
Old 30-09-2011, 21:36   #7
Mardin

Varsayılan ilamlı takib

İlama dayali takiblerde ilam veya ilam mahiyetindeki belgenin takib talebi ile birlikte icra dairesine verme mecburiyeti vardır.
Mahkeme ilamının aslını veya onaylı suretinin de ibraz mecburiyeti vardır. Mahkeme kararının onaylı sureti ibraz edildiğinde harçlar kanununa göre suret harcının da ödeme mecburiyeti vardır.Harçlar kanununa göre harcı ödenmeyen işlemi takib eden işlem yapılmaz hükmü karşısında,mahkeme yazı işleri müdürü tarafından suret harcı alınıp,aslına uygunluğu tasdik edilmeyen,mahkeme kararına istinaden ilamlı takib yapılmayacağını düşünüyor,iyi çalışmalar diiyorum.
Old 12-10-2011, 15:26   #8
AV. İLKER VURAL

Sonuç : Şikayetin reddine karar verildi.

Red talebi sebebimiz : İcra dosyası içerisinde takip talebine ekli ilam aslının veya onaylı suretinin olmaması ...
Red gerekçesi : İlamın aslının veya onaylı suretinin icra emri ile birlikte borçluya tebliğine gerek olmadığı ...
Old 13-10-2011, 10:03   #9
av.ankarahukuk

Alıntı:
Yazan AV. İLKER VURAL
Sonuç : Şikayetin reddine karar verildi.

Red talebi sebebimiz : İcra dosyası içerisinde takip talebine ekli ilam aslının veya onaylı suretinin olmaması ...
Red gerekçesi : İlamın aslının veya onaylı suretinin icra emri ile birlikte borçluya tebliğine gerek olmadığı ...

Düz mantık hakimlik örneklerinden biri ile karşı karşıya kalmışsınız değerli meslektaşım. Hatta dosya hakim tarafından incelenmiş midir ona bile kuşku ile yaklaşılmalı. Maktu kararlar yazılmakta kalem tarafından sonra da hakimin önüne konulmakta sanırım.

Bu arada belirtmeliyim ki tam MAHKİM lik bir karar olmuş.

Başvurmanızı tavsiye ederim.

LİNK: http://www.istanbulbarosu.org.tr/doc...mahkim2008.htm

Saygılarımla.
Old 13-10-2011, 10:35   #10
Av. Aslı Kaya

Sayın Vural,

Mahkeme başvurma sebebiniz ile Mahkemenin red gerekçesinin örtüşmediğini düşünüyor, Mahkemenin dosyayı anladığından şüphe ediyorum. Çünkü her ne kadar ilamın aslının ya da onaylı örneğinin borçluya icra emri ile gönderilmesinin zorunlu olmadığı açık ise de alacaklının takip talebine ilam aslını ya da onaylı örneğini eklemesinin zorunlu olduğu yasa gereğidir.

Kaldı ki, İcra müdürleri de takipleri açmadan önce dosyayı inceleme yoluna gitmekte ve takip ilama dayalı ise dosyanın içinde ilam aslını ya da onaylı örneğini görmek istemektedirler. Aksi halde takibin ilamlı takip olduğunu sırf açıklama kısmında ilam hükmünden bahsedildiği için borçlunun hakları gözetilmeksizin takibe koyulması hukuka aykırılık teşkil edecektir.

Dolayısıyla Mahkemenin kararının yerinde olmadığını düşünüyorum.İtiraz etme hakkınız varsa eğer şansınızı deneyin derim.
Old 13-10-2011, 11:18   #11
AV. İLKER VURAL

Değerli meslektaşlar öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum. Sayın Av.AnkaraHukuk şu an da maalesef İstanbul Barosu'na kayıtlı değilim, o sebeple MAHKİM e başvuramıyorum. Bağlı bulunduğum baro MAHKİM gibi önemsiz işlerden çok, şu an da azaltılmış olsa da, pikniğe gitmek, konser vermek, pinpon turnuvası, paint ball turnuvası, futbol turnuvası düzenlemek, Filistin hakkında basın açıklaması yaparak baroyu Filistin bayraklarıyla donatmak gibi çok daha önemli ve hayati işlerle meşgul olmuştur. Ama bugün için söylemek gerekirse, şükürler olsun, bu önemli eğlence faaliyetleri azaltılmıştır. ( Burada bunları belirttiğim için umarım ol Devletlüler tarafından başıma bir iş açılmaz. )

Sayın Av. Aslı Kaya karar maalesef kesin.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi