Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasi Acilmasi Hakkinda

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2010, 00:41   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davasi Acilmasi Hakkinda

Merhaba,
Ben 36 yasinda, yurtdisinda egitim almis, calismis birisiyim. Eşim ile aramizda 24 yaş fark var ve 8 senedir evliyiz. Bu sure zarfinda hic calismadi, ama emekli maasi,birikimleri, evi vardi gecimimizi genelde o sagladi.Ben de donem donem calistim. Esim evliligimizin 2.senesinden sonra dine asiri ilgi duymaya basladi, beni kisitlayici herhangibir talepte bulunmadi fakat sosyal cevremize ve yasam tarzimiza aykiri olmaya basladi, dogal olarak uzaklastik- bir tarkata, gruba vs uye degil-. O sirada ben de yurtdisinda calistigim icin tum vaktini dine adamis.Ben Turkiyeye dondukten sonra da aramizdaki iletisim iyice bozuldu. Bu sirada cocuklarimiz oldu - su anda 4 ve 2 yaslarinda, erkek. Bir de esim baska bir sehre tasinmak istiyor, ben ve ailem Istanbuldayiz, ben istemiyorum.Evde devamli bir huzursuluk ve gerginlik var - (bir kac sefer siddet,psikolojik siddet de gordum ama bunu mahkemede konu etmek istemiyorum, rapor da almadim, cunku ailemin ogrenmesini istemiyorum) .Esim bosanmak istemiyor.
Sorum:
1- Dine donmesi, baska sehre tasinmak istemesi, yas farki gibi sebeplerden dava acabilir miyim, siddetli gecimsizlik olarak?
2 - 4 senedir calismiyorum, kira gelirini almadigim ama tapuda uzerime kayitli olan bir evim var sadece.
Bosanmada cocuklarin velayetini alamama gibi bir problem yaratir mi calismamam?
3 - Cocuklar 1 senedir yuvaya gidiyorlar, tek istedigim nafaka olarak cocuklarin yuva masraflarini karsilamasi,ikisinin yuva masrafi aylik 2000 tl, bu mahkemede kabul edilir mi? Bu konuda delil sunabilirim
4- Hiç boşanma ile ugrasmadan evden cocuklar ile ayrilsam, suclu olur muyum? cocuklarin velayetinde bir problem yaratir mi?
5- Bosansam da cocuklari yurtdisina cikartirken babalarindan izin mi almam gerekir ya da velayeti alirsam bu konuda serbest miyim?
Cok tesekkurler simdiden,
Old 31-08-2010, 11:12   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,
Ben 36 yasinda, yurtdisinda egitim almis, calismis birisiyim. Eşim ile aramizda 24 yaş fark var ve 8 senedir evliyiz. Bu sure zarfinda hic calismadi, ama emekli maasi,birikimleri, evi vardi gecimimizi genelde o sagladi.Ben de donem donem calistim. Esim evliligimizin 2.senesinden sonra dine asiri ilgi duymaya basladi, beni kisitlayici herhangibir talepte bulunmadi fakat sosyal cevremize ve yasam tarzimiza aykiri olmaya basladi, dogal olarak uzaklastik- bir tarkata, gruba vs uye degil-. O sirada ben de yurtdisinda calistigim icin tum vaktini dine adamis.Ben Turkiyeye dondukten sonra da aramizdaki iletisim iyice bozuldu. Bu sirada cocuklarimiz oldu - su anda 4 ve 2 yaslarinda, erkek. Bir de esim baska bir sehre tasinmak istiyor, ben ve ailem Istanbuldayiz, ben istemiyorum.Evde devamli bir huzursuluk ve gerginlik var - (bir kac sefer siddet,psikolojik siddet de gordum ama bunu mahkemede konu etmek istemiyorum, rapor da almadim, cunku ailemin ogrenmesini istemiyorum) .Esim bosanmak istemiyor.
Sorum:
1- Dine donmesi, baska sehre tasinmak istemesi, yas farki gibi sebeplerden dava acabilir miyim, siddetli gecimsizlik olarak?
2 - 4 senedir calismiyorum, kira gelirini almadigim ama tapuda uzerime kayitli olan bir evim var sadece.
3 - Cocuklar 1 senedir yuvaya gidiyorlar, tek istedigim nafaka olarak cocuklarin yuva masraflarini karsilamasi,ikisinin yuva masrafi aylik 2000 tl, bu mahkemede kabul edilir mi? Bu konuda delil sunabilirim
4- Hiç boşanma ile ugrasmadan evden cocuklar ile ayrilsam, suclu olur muyum? cocuklarin velayetinde bir problem yaratir mi?
5- Bosansam da cocuklari yurtdisina cikartirken babalarindan izin mi almam gerekir ya da velayeti alirsam bu konuda serbest miyim?
Cok tesekkurler simdiden,

1-
Alıntı:
Yaş farkı sebep olarak gösterilemez. Başlangıçta da aranızda yaş farkı bulunmaktaydı. Ancak ilerleyen dönemde bu yaş farkının örneğin cinsel ilişkiye girmekte problem çıkardığı iddia ve ispat edilirse o zaman boşanma sebebi olabilir.

"Dine dönmesi" dediğiniz davranış biçimi, sadece kendi halinde dinini yaşaması ise bence bu da sebep olmamalıdır. Tarikata girmediğini, sizi kısıtlamadığını da beyan etmişsiniz.

Çocuklar ve sizin alıştığınız sosyal çevreden uzaklaştırılmak istenmesi, önemli olabilir. Başka şehre taşınmanın gerekçesi ve o şehrin özellikleri de önemlidir.

Ancak boşanma sebebi olarak gösterdiğiniz 3 nedeni bir arada değerlendirdiğimde bile (Toplanacak delillere ve dinlenecek tanık ifadelerine göre değişmek kaydıyla), davanın red edilme olasılığının yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Ancak, şiddeti iddia ve ispat ederseniz, diğer sebeplerle birlikte davanızın kabul edilebileceğini söyleyebilirim.

Alıntı:

Çocuklar anne bakım ve şefkatine muhtaç yaştalar.Çalışmıyor olmanız, tek başına velayetin babaya verilmesi için neden değildir.

Alıntı:

Dava dosyasının nasıl şekil alacağını bilme şansımız yok. Nafaka belirlenirken en önemli husus, tarafların mali ve sosyal durumlarıdır.. Gelecek sonuca göre nafakaya hükmedilecektir. Örneğin 20.000 TL aylık geliri olan kimse aleyhine 2.000 TL nafakaya hükmedilebilirken, zaten 2.000 TL aylık geliri olan kişi 2.000TL aylık nafakaya mahkum edilemez.

Alıntı:

Terkte haklı olduğunuzu kanıtladığınız müddetçe sorun olmaz. Ancak bu aşamada velayet bakımından beyanda bulunmak çok zordur.

Alıntı:

Velayet sizde de olsa, bazı ülkeler babadan da ayrıca "muvafakatname" istemektedirler.

Görüldüğü üzere burada tahminlere dayanarak yol gösterebiliyoruz. Bir avukatla yüzyüze konuşarak profesyonel destek alırsanız, hak kaybına uğramazsınız.
Old 31-08-2010, 14:34   #3
Konuk

Vaktiniz ayirip detayli cevap yazdiginiz icin cok tesekkur ederim, oldukca yardimci oldunuz. Bu durumda tek secenegim siddeti ispat ya da anlasarak bosanmak gibi gozukuyor. Tekrar tesekkurler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi