Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

intifa hakkının terkini

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-01-2009, 20:29   #1
Demir Demir

Varsayılan intifa hakkının terkini

merhabalar;
müvekkil bundan 6 yıl önce petrol ofisi yetkilisi ile sözlü olarak bir bayilik anlaşması yaptıklarını, petrol ofisinin gayrimenkül üzerine gerekli kurulumları yapacağı konusunda anlaştıklarını ve PO nunda gayri menkül üzerine 12 yıllık intifa hakkı tesis edileceği konusunda anlaştıklarını söylemekte. fakat edimlerinin bir çoğunun PO tarafından yerine getirilmemiştir. müvekkil 6-7 yıl PO nun akaryakıtını sattıktan sonra şirketi tasfiye etmiş ve gayrimenkulüde üzerinedeki intifa hakkı ile birlikte kardeşine satmiştır. şu an müvekkilin şirketi kapanmasına rağmen gayrimenkul üzerinde PO lehine intifa hakkı devam etmekte ve bu intifa hakkının terkinini istemektedirler.
gayrimenkulun yeni maliki olan müvekkilin kardeşi, PO ya intifa hakkının terkini için ihtar çekmiş, fakat cevap olmsuz gelmiştir.

öncelikle müvekkilin bahsettiği gibi anlaşna sözlü olsa ve PO nun elinde yazılı bir sözleşme bulunmasa bu intifa hakkının terkini için ne yapmak gerekecek

ikinci olarak; müvekkil ile PO arasındaki sözleşme yazılı olsa durum nasıl olacak

açıklamalarınınız için şimdiden tşkkrlr;
Old 30-01-2009, 05:06   #2
alp213128

"Sona erme sebepleri
Madde 796.- İntifa hakkı, konusunun tamamen yok olması ve taşınmazlarda tescilin terkini; yasal intifa hakkı, sebebinin ortadan kalkması ile sona erer.
Sürenin dolması veya hak sahibinin vazgeçmesi ya da ölümü gibi diğer sona erme sebepleri, taşınmazlarda malike terkini isteme yetkisi verir."

Dava açmak suretiyle terkine zorlanabilir kanımca ancak yazılı sözleşme olmayışı biraz karıştırıyor olayı.Taşınmazlarda mülkiyet ve diğer sınırlı ayni haklar,sebebe bağlılık ilkesi gereği,kendilerine temel teşkil eden sözleşmenin geçerli olarak devam etmesine dayanır.Siz dava açtığınızda,karşı tarafın yani ayni hak sahibinin sebebin halen geçerli şekilde devam ettiğini kanıtlaması gerekir.Ancak ilk olarak sizin ispat yükünden kurtulmanız gerekir,mesela şahit dinleterek sözleşmenin mevcut olmadığını ve tescilin yolsuz olduğunu iddia edebilirsiniz.Ancak şahit dinletebilmeniz için tapuda tescil sebebinin açık şekilde yazmaması gerekir diye düşünüyorum.Kolay gelsin,inşallah olumlu bir sonuç alırsınız.Saygılar...
Old 30-01-2009, 16:45   #3
Av. Olgu Altuğ Kemaller

Sayın demir, sona erme sebepleri MK 796 ve 797 de sayılmıştır.Genelde uygulamada petrol şirketleri malikten taşınmazın intifa hakkını alır sonra ise bir bayilik sözleşmesi ile kullanımı devreder bu şekilde de satılan ürün sebebiyle malikten kar payı alır. Muvazza yada intifanın verilmesindeki amacın gerçekleşmediğini ileri sürebilirsiniz ancak özellikle muvazza iddilarının Yargıtayca pek dikkate alınmadığını görüyoruz.Benzer konular site içerisinde de tartışılmıştır.Ben açmış olduğum intifanın terkini davasında şirketin tüzel kişiliğinin sona erdiğini yeni kurulan şirketin ise müvekkilime akaryakıt temin etmediğini bu nedenle intifanın verilmesindeki amacın ortadan kalktığını ileri sürdüm davam halen devam ediyor.Şunu belirtmek gerekir intifanın terkinini sağlamak yasadaki şatlar oluşmamış ise pek de kolay değil.
Old 30-01-2009, 17:45   #4
Av.MB

Sayın demir,

Tapudaki intifa senedinde bayilik sözleşmesinden bahsetmiyor ve sebepten bağımsız bir intifaysa bence hiç kendinizi yormayın. www.istasyonlaw.com internet sitemde bu konuda 7 yıldır istasyonlara yardımcı oluyorum, henüz lehte bir karar bulamadım. Saygılar
Old 01-02-2009, 01:58   #5
slnn

Merhaba

İntifa süresi bitmeden o intifa kalkmaz. Ben yıllardır bir akaryakıt dağıtıcısı şirketin vekiliyim, bu hususta bir çok davaya girdim ama aleyhe karar veren mahkemeye de rastlamadım. en iyisi anlaşmaya çalışın. Amaaa.....
Old 16-02-2009, 03:00   #6
Av.Dr.Yahya DERYAL

MK.m.785 hükmünün burada uygulanabileceğine dair OĞUZMAN-SELİÇİ ve ERTAŞ'ın görüşleri var.
Old 16-05-2017, 16:38   #7
siloos

Merhaba,
Daha önce de aynı konuda başlık açıldığı için bu başlık üzerinden sorumu sormak istiyorum.
Müvekkile ait bir taşınmazda X şirketi lehine intifa hakkı kurulmuş ve sürenin dolmasıyla sona ermiş. Şimdi bu taşınmaz üzerine başka bir şirket adına Kira Şerhi koymak istiyoruz ancak tapu bize önce intifayı terkin etmeniz lazım dediler.

Bunun üzerine intifa hakkı sahibi terkin için tapu müdürlüğüne başvuruyor ancak tapu müdürlüğü (taşınmazın rayiç bedeli fazla olduğundan dolayı) 50.000TL terkin harcı istiyor. İntifa sahibi ile Kira Şerhi konulacak şirketler farklı şirketler olduğundan terkin olmadan yapılamıyormuş.

Harç bedeli çok yüksek olduğu için terkin için dava açabilir miyim? (Sırf harcı ödememek için yoksa herhangi bir ihtilaf yok) Ya da bunun başka bir yolu yok mudur? Bu kadar harç ödemek bana çok fazla geliyor
Sizlerden bu konuda görüş bekliyorum.
Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi