Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

gerekçeli kararda iki avukatın adı geçmesi halinde beraat vekalet ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-11-2023, 08:54   #1
nerminn

Varsayılan gerekçeli kararda iki avukatın adı geçmesi halinde beraat vekalet ücreti

Merhabalar, müvekkil bana ilk ulaştığında dosyada bir meslektaşımızın vekil kaydı mevcuttu. Kendisinin müvekkille 6-7 ay boyunca hiç iletişime geçmemiş olması, dosyayla ilgilenmemesi, duruşmalara katılmaması sebeplerinden dolayı müvekkil, noterden kendisine azilname gönderdi. Ancak azilnameyi dosyaya sunmadık sanırım bu tecrübesizliğimden kaynaklı oldu. Karar duruşmasından önce vekalet sundum, duruşmaya katıldım, beraat kararı aldık. Beraat vekalet ücretinin hazineden tahsili aşamasında ne yapmam gerekir? Kararda meslektaşımızın da adı geçiyor. Umarım büyük bir yanlışın içerisinde değilimdir.
Old 14-11-2023, 12:19   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhabalar, müvekkil bana ilk ulaştığında dosyada bir meslektaşımızın vekil kaydı mevcuttu. Kendisinin müvekkille 6-7 ay boyunca hiç iletişime geçmemiş olması, dosyayla ilgilenmemesi, duruşmalara katılmaması sebeplerinden dolayı müvekkil, noterden kendisine azilname gönderdi. Ancak azilnameyi dosyaya sunmadık sanırım bu tecrübesizliğimden kaynaklı oldu. Karar duruşmasından önce vekalet sundum, duruşmaya katıldım, beraat kararı aldık. Beraat vekalet ücretinin hazineden tahsili aşamasında ne yapmam gerekir? Kararda meslektaşımızın da adı geçiyor. Umarım büyük bir yanlışın içerisinde değilimdir.
Sayın nerminn;

İlam vekalet ücreti her ne kadar avukatın hakkı olsa da, malumunuz olduğu üzere vekil eden lehine hükmedilir. Azledilen vekilin haksız azil yönünde bir iddiasının olup olmadığından bağımsız olarak ifade etmek gerekirse; taraf lehine hükmedilmiş olması nedeniyle, ilamda birden fazla vekilin ismi geçiyor da olsa serbest meslek makbuzu düzenleyerek ilam vekalet ücretinin tamamını tahsil edebileceğiniz kanaatindeyim.

Azledilen vekilin, "haksız azil" iddiasıyla müvekkiliniz aleyhinde yasal yola başvurması durumunda, azlin haksız olduğu (belirttiğiniz durumda azil konusunda müvekkiliniz haklı görünmekte) ve azledilen vekilin de vekalet ücretine hak kazandığı sonucuna varılırsa bu durumda azledilen vekilin eski müvekkilinden/müvekkilinizden ilam vekalet ücretinin tamamını tahsil hakkı doğacağını ve dosyaya sunmadığınız azilnameyi, makbuz kesme aşamasında yanınızda bulundurmanızda fayda olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 14-11-2023, 12:40   #3
nerminn

Azilname 2 ay önce gönderildi. Şimdiye dek haksız azil yönünde bir iddia ile karşılaşılmadı. Ben savcılık idari işlerden beraat vekalet ücretini dilekçe başvurusu ile talep etmeyi düşünüyorum. Evrakların arasına azilnameyi de eklerim. Vakit ayırıp yanıtladığınız için teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi