Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Paylı Mülkiyet-Zorunlu, İhtiyari Dava Arkadaşlığı Husumet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-09-2015, 17:57   #1
Av. İsmail Kısacık

Soru Paylı Mülkiyet-Zorunlu, İhtiyari Dava Arkadaşlığı Husumet

Merhabalar,
Aşağıda belirttiğim konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Müvekkilin Komşu parseli olan arazinin bir kısmının iptal edilerek müvekkil lehine tapuya tescil edilmesi için komşu parsel sahibi aleyhine tapu iptal ve tescil davası açtım.
Ancak Ne yazık ki Davanın ön inceleme duruşmasında, dava konusu parselde davalı dışında üç ayrı paydaş daha olduğunu öğrendik.
Dava konusu parsel miras yolu ile mirasçılara kalmış. Mirasçılarda da elbirliği mülkiyetini tapuda paylı mülkiyete çevirmişler(!) Ancak Söz konusu parsel fiili olarak ayrılmamış ve sadece davalı tarafından kullanılıyor.

Bu durumda diğer paydaşları da davaya bu aşamada dahil edebilir miyiz? Zorunlu dava arkadaşlığında böyle bir imkan var. Ancak Bu parsel sahipleri zorunlu dava arkadaşı mı yoksa ihtiyari dava arkadaşı mı olduğunu çözemedim?
İhtiyari dava arkadaşlığı olduğunda ise diğer paydaşları davaya nasıl dahil edebiliriz?
Çok teşekkürler..
Old 17-09-2015, 19:01   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av. İsmail Kısacık
Merhabalar,
Aşağıda belirttiğim konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Müvekkilin Komşu parseli olan arazinin bir kısmının iptal edilerek müvekkil lehine tapuya tescil edilmesi için komşu parsel sahibi aleyhine tapu iptal ve tescil davası açtım.
Ancak Ne yazık ki Davanın ön inceleme duruşmasında, dava konusu parselde davalı dışında üç ayrı paydaş daha olduğunu öğrendik.
Dava konusu parsel miras yolu ile mirasçılara kalmış. Mirasçılarda da elbirliği mülkiyetini tapuda paylı mülkiyete çevirmişler(!) Ancak Söz konusu parsel fiili olarak ayrılmamış ve sadece davalı tarafından kullanılıyor.

Bu durumda diğer paydaşları da davaya bu aşamada dahil edebilir miyiz? Zorunlu dava arkadaşlığında böyle bir imkan var. Ancak Bu parsel sahipleri zorunlu dava arkadaşı mı yoksa ihtiyari dava arkadaşı mı olduğunu çözemedim?
İhtiyari dava arkadaşlığı olduğunda ise diğer paydaşları davaya nasıl dahil edebiliriz?
Çok teşekkürler..

Değerli meslektaşım,
Mirasçılar da elbirliği mülkiyetini tapuda paylı mülkiyete çevirmişler(!).... Bu cümlenizde niye ünlem işareti kullandınız, onu anlayamadım.
Komşu parsel aleyhine açılan tapu iptali ve tescil davası, komşu parsel maliklerinin TÜM'ü davaya dahil edilerek görülür ve bir karar verilir.
Bu itibarla, diğer üç malikin de dâva dilekçelerinin tebliği ile dahili dâva edilmeleri gerekmektedir.
Kolay gelsin...
Old 18-09-2015, 12:48   #3
Av. İsmail Kısacık

Cumhur Bey, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
o konuda o anda emin olmadığımdan ünlem işareti kullandım.
Sizin de söylediğiniz gibi Paylı mülkiyette diğer paydaşların davaya dahil edilebileceklerine yönelik 2000 tarihli bir yargıtay kararı var. Ancak yeni bir karar göremedim. Paylı mülkiyet durumunda ihtiyari dava arkadaşlığı olduğuna göre sonradan davaya dahil edilmeleri usul açısından doğru olur mu? Bu konuda yeni tarihli yargıtayın vermiş olduğu kararlar var mı?
Old 27-09-2015, 14:06   #4
Av. Nevzat Yağız

Müşterek malikler arasında zorunlu dava arkadaşlığı olmasa bile, sizin olayda konu itibarı ile aralarında zorunlu dava arkadaşlığı var. Çünkü siz onlardan birinin hissesine karşı değil, tümünün müşterek malik olduğu tek bir arsanın bir kısım payına karşı dava açıyorsunuz, yani neticede verilecek karar aslında tüm müşterek malikleri ilgilendirecek, bu neden ile doğrudan dahili dava dilekcesi düzenleyip mahkemeye veriniz, mahkeme tüm müşterek maliklere dahili dava dilekçesini gönderecektir diye düşünüyorum.
Old 27-09-2015, 17:22   #5
Av. İsmail Kısacık

Nevzat Bey,
Görüşleriniz için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi