Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MÜvekkİlİne Yalan Beyanda Bulunduran Avukatin SorumluluĞu!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2011, 12:25   #1
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Varsayılan MÜvekkİlİne Yalan Beyanda Bulunduran Avukatin SorumluluĞu!

Sayın meslektaşlarım üzülerek başıma bugün gelen konuyu portalımıza sunuyorum;Boşanma davası devam eden davalı yan boşanma davasından yaklaşık 4 ay sonra(olay tarihi de 4 ay önceymiş )davacı müvekkil ve arkadaşları için beni denize attılar,boş kağıt imzalatmaya çalıştılar,sürüklediler babamın evine zorla götürdüler diye suç duyurusunda bulundu.Sayın Savcı 10 ay incelediği ve olayın aslı kendisinin birden fazla erkekle aldattığını öğrendiği ve fotoğraflarını bulduğu karısına evinde ve mahallesinde bunu söyleyemeyen müvekkilin,"sakın şiddet uygulama,sakince evin dışında durumu öğrendiğini söyle,babasının evine bırak"diye telkinde bulunmamız üzerine,şikayetçi eşini deniz kenarına götürmüş,fotoğrafları göstermiş ve aralarında tartışmışlar hatta kadın yalvararak durumu kurtarmaya çalışmıştır.Bu durumu idare edemeyen müvekkil kuzeni ve en yakın arkadaşını arayarak çağırmış,kadın babsının evine bırakılmıştır.Bu olayın üzerinde dört ay sonra şikayetçi kadın yukarıdaki suçlamalarla şikayette bulunmuş,boş kağıt imzalattılar dediği durumu savcılık safhasında ki vekili dilekçesinde de bu şekilde belirtmiş avukat antetli kağıttı diye değiştirmiştir.Çelişkili olan daha birçok nokta vardı fakat sayın savcı müvekkil ve ark.hakkında Ağır ceza mah.de tehdit,cebir,yağma,boş senet imzalatma vb.suçlardan dava açtı.İlk duruşmamız bugündü ve Sayın başkan şikayetçiye şüphe uyandıran(senaryodan ibaret kurgu)tüm noktalar hakkında soru sordu ve bizim savunmamızla bu noktalar örtüştü DERKEN ŞİKAYETÇİ VEKİLİ SAYIN MESLEKTAŞIM,MÜVEKKİLİNE ANTETLİ KAĞIT HAKKINDA SORU SORARAK VE BU DURUMUN YARGILAMANIN TÜM YÖNÜNÜN DEĞİŞECEĞİNİ SÖYLEYEREK ANTETTEKİ AVUKATIN ADININ SÖYLETİLMESİNİ SAĞLADI!ŞİKAYETÇİ ÖNCEDEN BOŞ SONRA ANTETLİ AMA OKUYAMADIM DEDİĞİ ANTETİ AVUKAT NAZİFE BAŞAR YAZIYORDU DİYE DEĞİŞTİRDİ ŞİMDİ SORUYORUM BU MESLEKTAŞ YAPTIĞI YANLIŞI MESLEĞE AYKIRILIĞI,SUÇU NE AMACIYLA YAPTI,BEN NE YAPMALIYIM SAYGILARIMLA
Old 27-09-2011, 13:43   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Sayın meslektaşlarım üzülerek başıma bugün gelen konuyu portalımıza sunuyorum;Boşanma davası devam eden davalı yan boşanma davasından yaklaşık 4 ay sonra(olay tarihi de 4 ay önceymiş )davacı müvekkil ve arkadaşları için beni denize attılar,boş kağıt imzalatmaya çalıştılar,sürüklediler babamın evine zorla götürdüler diye suç duyurusunda bulundu.Sayın Savcı 10 ay incelediği ve olayın aslı kendisinin birden fazla erkekle aldattığını öğrendiği ve fotoğraflarını bulduğu karısına evinde ve mahallesinde bunu söyleyemeyen müvekkilin,"sakın şiddet uygulama,sakince evin dışında durumu öğrendiğini söyle,babasının evine bırak"diye telkinde bulunmamız üzerine,şikayetçi eşini deniz kenarına götürmüş,fotoğrafları göstermiş ve aralarında tartışmışlar hatta kadın yalvararak durumu kurtarmaya çalışmıştır.Bu durumu idare edemeyen müvekkil kuzeni ve en yakın arkadaşını arayarak çağırmış,kadın babsının evine bırakılmıştır.Bu olayın üzerinde dört ay sonra şikayetçi kadın yukarıdaki suçlamalarla şikayette bulunmuş,boş kağıt imzalattılar dediği durumu savcılık safhasında ki vekili dilekçesinde de bu şekilde belirtmiş avukat antetli kağıttı diye değiştirmiştir.Çelişkili olan daha birçok nokta vardı fakat sayın savcı müvekkil ve ark.hakkında Ağır ceza mah.de tehdit,cebir,yağma,boş senet imzalatma vb.suçlardan dava açtı.İlk duruşmamız bugündü ve Sayın başkan şikayetçiye şüphe uyandıran(senaryodan ibaret kurgu)tüm noktalar hakkında soru sordu ve bizim savunmamızla bu noktalar örtüştü DERKEN ŞİKAYETÇİ VEKİLİ SAYIN MESLEKTAŞIM,MÜVEKKİLİNE ANTETLİ KAĞIT HAKKINDA SORU SORARAK VE BU DURUMUN YARGILAMANIN TÜM YÖNÜNÜN DEĞİŞECEĞİNİ SÖYLEYEREK ANTETTEKİ AVUKATIN ADININ SÖYLETİLMESİNİ SAĞLADI!ŞİKAYETÇİ ÖNCEDEN BOŞ SONRA ANTETLİ AMA OKUYAMADIM DEDİĞİ ANTETİ AVUKAT NAZİFE BAŞAR YAZIYORDU DİYE DEĞİŞTİRDİ ŞİMDİ SORUYORUM BU MESLEKTAŞ YAPTIĞI YANLIŞI MESLEĞE AYKIRILIĞI,SUÇU NE AMACIYLA YAPTI,BEN NE YAPMALIYIM SAYGILARIMLA

Sayın meslektaşım,
Bu davada müşteki vekili meslektaşımızı ne ile suçladığınızı anlayamadım. Yazdıklarınıza göre, meslektaşımız duruşmada müvekkiline soru sormak dışında bir şey yapmamış. Müştekinin söyledikleri gerçek dışı olsa bile, bunun meslektaşımızla "kesin olarak" ilgisi bulunduğunu anlamak ve kanıtlamak mümkün görünmüyor. Size yönelik bir iftira varsa (yazdıklarınızdan öyle bir sonuca da ulaşamadım), bu suçun faili davadaki müşteki olacaktır. Bence sakince düşününüz.
Old 27-09-2011, 14:16   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Sayın Cengiz ALADAĞ meslektaş karakolda boş kağıttı diye verilen ifadeyi savcılıkta değiştirmiş avukat antetli diye belirtmiştir bu yetmez gibi duruşmada müvekkilini yönlendirerek(önündeki kağıda not yazarak)antetin adıma ait olduğunu söyletmiştir daha ne diyeyim!!!
Old 27-09-2011, 14:52   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Sayın Cengiz ALADAĞ meslektaş karakolda boş kağıttı diye verilen ifadeyi savcılıkta değiştirmiş avukat antetli diye belirtmiştir bu yetmez gibi duruşmada müvekkilini yönlendirerek(önündeki kağıda not yazarak)antetin adıma ait olduğunu söyletmiştir daha ne diyeyim!!!

Sayın meslektaşım,
İfadelerinde bu çelişkili beyanlarda bulunan avukat değil, müştekidir. "Söyletmiştir" iddianızı nasıl kanıtlamayı düşünüyorsunuz? Bir kez daha sakince düşünmenizi öneriyorum.
Old 27-09-2011, 16:21   #5
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Şöyle açıklayayım müşteki kararkolda olayı daha basit ve farklı şekilde anlatmış iken vekili savcılıkta süsleyerek ve eklemeler yaparak şikayette bulunmuş,avukat antetli kağıt uydurmasını da bu aşamada yapmıştır,ancak antetti okuyamadığını söyleyen müşteki ağır ceza duruşmasında "boşanmayı kabul ediyorum hiçbir hak talep etmiyorum yazmam için boş kağıt imzalatılmaya çalışıldı"diye ifade vermişken bir anda vekilinin sorusuyla "antetliydi avukat ta nazife başar dı"demesi meslektaşımın yönlendirmesiydi ve önündeki kağıda yazarak söylemesini sağladı...TABİ BURASI AMERİKA DEĞİL BOŞ KAĞITLA BOŞANMAYI KABUL EDİYORUM YAZMANIN HİÇBİR ANLAMI YOKAMA AVUKAT ANTETLİ KAĞIT VARDI DEMENİN ANLAMI NE?
Old 28-09-2011, 09:52   #6
avgubse

Sayın Başar bu olay haklı olarak çok canınızı sıkmış,ben de özellikle müvekkillerin duruşmaya vekillerle girdikleri davalarda karşı yan vekillerinin bir anda davayı bırakıp tarafıma sataşma sayılacak söz yada hareketlerine şahit oldum.
Başka bir taraftan bir arkadaşımın çok iyi takip ettiği bir davada karşı yan vekillerinin arkadaşım aleyhine "adli makamları yanıltma,vekillik görevini kötüye kullanma ve daha önce hiç karşılaşmadığımız konulardan bir çok haksız şikayetine maruz kaldı.tabiki sonuçta beraat ediyor ama bu süreçte yaşadıkları arkadaşımı çok yıprattı.Çünkü maalesef hukuk sistemimizin işleyişi aşikar.Karşı taraf arkadaşımı şikayet etti,savcı bakanlıktan izin aldı,bakanlık biz içeriğine bakmıyoruz izni veriyoruz dedi.Dosya savcıya geldi,savcı ben davayı açayım siz mahkemede anlatırsınız dedi(aynen bu ifadeyi kullandı) iş kovuşturma izni için ağır cezaya geldi.Heyet haklsınız ama biz kovuşturmaya izin verelim siz asıl mahkeme de anlatın dedi vs vs..Tabi bu esnada olan arkadaşımın sinir sistemine oldu.
Vel hasıl canınızı sıkmayın bu tür olaylarla karşılaşan bir çok meslektaşımız var.Sayın Aladağın dediği gibi sakince düşünün..
Old 28-09-2011, 13:00   #7
av.tugba

Her geçen gün mesleğim beni daha çok korkutuyor.Sanal ortamda avukatlar arasında olan bu dostluğu yardımlaşmayı neden yüz yüze geldiğimizde yapamıyoruz? Birbirimizin kuyusunu kazmaya çalışıyoruz? Anlayamıyorum.
Old 28-09-2011, 14:59   #8
uktesena

Anlattığınız olay için antetli kağıt olması ya da olmaması sonuca etkili değildir. Söz konusu antetli kağıt her yerden temin edilmiş örneği görülerek dileyen herkes tarafından bizzat hazırlanmış olabilir. Bence bu durumun üstüne gitmelisiniz. Söz konusu duruşma zaptında ısrarla sorunun sorulduğu anlaşılıyorsa "taleple soruldu gibi" sorunun soruluş amacının açıklattırılmasını talep ediniz bence. Verilecek cevaba göre hareket etmelisiniz diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi