Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yalnıcza 1 günlük çalışma-ihbar tazminatı.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2009, 14:17   #1
seyitsonmez

Varsayılan Yalnıcza 1 günlük çalışma-ihbar tazminatı.

Merhaba Arkadaşlar!

1-Bir müvekkilim başka bir işyerinde çalışmakta iken yeni bir iş buluyor. Eski işyerinden bu nedenle ayrılıyor.

2- İlk gün çalışıyor, ikinci günün öğle yemeğinden önce, iş görüşmesini yaptığı müdür yardımcısı müvekkilime "kusura bakmayın müdürle görüştük biz işçi almayacakmışız, hatta işçi çıkaracakmışız" diyor.

müvekkilimde boynunu büküp evine dönüyor.

Şimdi : A- İhbar tazminatı isteyebilirmiyiz.?
B- Manevi tazminat davasını İş mahkemesinde değil Asliye Mahkemesinde açacağım. (Zira bu bir iş kazası değil )Doğrumu?

Not: Arada yazılı bir sözleşme yok.
Old 09-03-2009, 14:28   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan seyitsonmez

B- Manevi tazminat davasını İş mahkemesinde değil Asliye Mahkemesinde açacağım. (Zira bu bir iş kazası değil )Doğrumu?
C- İşe iade davası açabilirmiyiz?

A- Sözleşme deneme süreli değilse ihbar tazminatı isteyebilirsiniz. (yazılı sözleşme olmadığına göre talep edilmelidir.)
B-İş Mahkemeleri sadece iş kazalarından kaynaklanan uyuşmazlıklara bakan bir mahkeme değildir. İş Mahkemesinde dava açmalısınız.
C- İş iade açamazsınız. Çünkü işe iade açabilmek için işçinin en az 6 ay kıdeminin olması gerekir. (İş Kanunu md. 18)

Saygılar,
Old 09-03-2009, 15:03   #3
Engin Özoğul

Sayın seyitsönmez

BİR... İhbar tazminatı isteyebilirsiniz. SSK girişi yapılmışsa işiniz kolay. Aksi halde ispat problemi yaşarsınız.

İKİ... Manevi tazminat talebinizin herhangi bir dayanağı yok. Müvekkilinizin boynunun bükülmüş olması da manevi tazminat verilmesini gerektirmez. Manevi tazminat yerine kötüniyet tazminatı isteyin derim.

ÜÇ... İş sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda iş mahkemeleri görevlidir. İş sözleşmesinin yazılı olmaması sonucu değiştirmez.
Old 09-03-2009, 15:08   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
Merhaba Arkadaşlar!

1-Bir müvekkilim başka bir işyerinde çalışmakta iken yeni bir iş buluyor. Eski işyerinden bu nedenle ayrılıyor.

2- İlk gün çalışıyor, ikinci günün öğle yemeğinden önce, iş görüşmesini yaptığı müdür yardımcısı müvekkilime "kusura bakmayın müdürle görüştük biz işçi almayacakmışız, hatta işçi çıkaracakmışız" diyor.

müvekkilimde boynunu büküp evine dönüyor.

Sayın seyitsönmez, sizin sorunuzda ( C) şıkkı olmamasına rağmen, Sayın Adli Tip (C) bendine de yanıt vermiş...Acaba o mu sizin mesajınıza ekleme yaptı yoksa gelen yanıttan sonra siz mi (C) şıkkını iptal ettiniz? Öyleyse neden?
Old 09-03-2009, 16:27   #5
avaarslan

Enginciğim sana katılıyorum. Manevi tazminatın şartları yok. Ancak kötüniyet tazminatı yönünden olayı irdelemek gerekiyor sanırım.Şöyle ki aynı tarihte ve şartlarda başka işçilerde işe alınmışsa ve sadece bu işçi işten çıkartılmışsa kötüniyet tazminatı düşünülebilir. Şayet böyle bir durum yoksa bence kötüniyet tazminatı da talep edilememelidir. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 10-03-2009, 14:44   #6
AV.ELVAN KARATAŞ

Manevi tazminatın şartları oluşmamış bence. Red halinde alacağınız ihbar tazminatını da, manevi tazminatın red vekalet ücreti olarak ödemek zorunda kalabilirsiniz.
Old 10-03-2009, 16:19   #7
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın seyitsönmez, sizin sorunuzda ( C) şıkkı olmamasına rağmen, Sayın Adli Tip (C) bendine de yanıt vermiş...Acaba o mu sizin mesajınıza ekleme yaptı yoksa gelen yanıttan sonra siz mi (C) şıkkını iptal ettiniz? Öyleyse neden?

C şıkkını ben iptal ettim. İptal ederken meselektaşımın cevabını almamıştım.

Manevi tazminatın koşullarının oluşmadığı yönünde görüş bildiren meslektaşlarıma katılmıyorum. Müvekkilim işe alındığını düşünerek yedi cihana bildirmiştir. 6 aydır işsiz birinin bu konjukturde iş bulmasına sevinmesi ve 1 gun sonra işten çıkartıldığını öğrenmesi ve bunun sebebininde basiretsiz tacir gibi davranmış olan şirket olması BK 49'göre kişilik hakkının ihlali sayılmazmı?
Old 10-03-2009, 16:26   #8
Engin Özoğul

Sayın seyitsönmez

İş Hukuku farklı bir alandır. Borçlar Kanunu'na gitmeden önce İş Kanunu'na bakılır. Feshin sonuçları İş Kanunu'nda düzenlenmiş; bunlar arasında "manevi tazminat" yer almamıştır.

Siz bizi dinleyin ve manevi tazminat talep etmeyin

Kötüniyet tazminatı bakımından ise durumu tekrar değerlendirerek kararınızı verin. Ben kabul edilme olasılığının var olduğunu düşünüyorum. Ama önemli olan hakimin de böyle düşünmesi
Old 11-03-2009, 11:25   #9
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Engin Özoğul
Sayın seyitsönmez

İş Hukuku farklı bir alandır. Borçlar Kanunu'na gitmeden önce İş Kanunu'na bakılır. Feshin sonuçları İş Kanunu'nda düzenlenmiş; bunlar arasında "manevi tazminat" yer almamıştır.

Siz bizi dinleyin ve manevi tazminat talep etmeyin

Kötüniyet tazminatı bakımından ise durumu tekrar değerlendirerek kararınızı verin. Ben kabul edilme olasılığının var olduğunu düşünüyorum. Ama önemli olan hakimin de böyle düşünmesi

Sayın Engin!

İş Hukukunun farklı bir alan olduğu yönündeki uyarınızı dikkate alacağımı saygılarımla arz ederim sağolun:

Lakin yanlış hatırlamıyorsan Hukuk bir bütündü. Çalışma yaşamı ile ilgili mevzuatta manevi tazminat düzenlenmemiş diye bunun talep edilemeyeceği sonucunu çıkarmak doğru değildir sanırım.
Old 11-03-2009, 17:52   #10
Engin Özoğul

Sayın seyitsönmez

Sordunuz; fikrimizi ve tecrübelerimizi paylaştık. Israrla "davanızı açın; mutlaka kazanırsınız" tadında bir cevap bekliyorsanız yapabileceğim bir şey olmadığını belirtmek isterim.

Sorunuza uzun uzadıya bir cevap vermek isterdim ama kendi çıkarımlarınız doğrultusunda kararınızı vermişsiniz belli ki. Konuyu daha fazla tartışmanın bir anlamı kalmamış. Umarım lehinize karar alırsınız.

Ama İş Hukuku'nun farklı bir alan olduğunu siz yine de dikkate alın. Dikkate alırsanız belki Yargıtay kararlarını, doktrini inceleme gereği hissedersiniz. Sonuçta avukat olarak insanların hukukunu koruyoruz, haklarını arıyoruz. Kaldı ki bu sadece İş Hukuku ile sınırlı da değil. Her hukuk disiplinin kendine has bir mantığı var.

Saygılar
Old 11-03-2009, 21:52   #11
seyitsonmez

[quote=Engin Özoğul]Sayın seyitsönmez

Sordunuz; fikrimizi ve tecrübelerimizi paylaştık. Israrla "davanızı açın; mutlaka kazanırsınız" tadında bir cevap bekliyorsanız yapabileceğim bir şey olmadığını belirtmek isterim.

Sorunuza uzun uzadıya bir cevap vermek isterdim ama kendi çıkarımlarınız doğrultusunda kararınızı vermişsiniz belli ki. Konuyu daha fazla tartışmanın bir anlamı kalmamış. Umarım lehinize karar alırsınız.

Ama İş Hukuku'nun farklı bir alan olduğunu siz yine de dikkate alın. Dikkate alırsanız belki Yargıtay kararlarını, doktrini inceleme gereği hissedersiniz. Sonuçta avukat olarak insanların hukukunu koruyoruz, haklarını arıyoruz. Kaldı ki bu sadece İş Hukuku ile sınırlı da değil. Her hukuk disiplinin kendine has bir mantığı var.

Sevgili meslektaşım amaç bilgi paylaşımı olmazsa burda olmayız sanırım.

Bence de uzatmanın anlamı yok. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi