Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1984 tarihli bir Yargıtay kararı arıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2011, 17:40   #1
handekumas

Varsayılan 1984 tarihli bir Yargıtay kararı arıyorum

Merhabalar,

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin 05.12.1984 tarih ve E.84/5580, K.84/6066 sayılı kararını bulmaya çalışıyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 20-10-2011, 18:59   #2
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
handekumas
Alıntı:
Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin 05.12.1984 tarih ve E.84/5580, K.84/6066 sayılı kararını bulmaya çalışıyorum.

Sayın meslektaşım,

1.Neden?
1.1.Davanız için
1.2.Araştırmanız için

2.Aradığınız kararın -bildiğiniz kadarıyla- konusu, ilgili olduğu yasa/maddesi?

3.Onca merak ettiğim konu varken, bir de bu karar çıktı

Saygılarımla
Old 21-10-2011, 09:48   #3
Av. Aslı Kaya

Hande hanım,
Aradığınız karar kazancı programında bulunmamaktadır.
Old 21-10-2011, 15:15   #4
handekumas

Bir davamda kullanmak üzere arıyorum, karar özeti kitapta mevcut ancak tam metne ihtiyacım var. A.Ş. Genel Kurul kararlarının iptali için davalarda talep edilen "icranın geri bırakılması" kavramının HUMK anlamında "bir takım yönlerden (teminat vb)" ihtiyati tedbir mahiyetinde olduğu ancak iptal davası açılmadan önce sadece kararın icrasının geri bırakılması amacına yönelik olarak ihtiyati tedbir kararı verilemeyeceği, bu talebin ancak iptal davası ile dermeyan edilebileceği hususlarını içeren bir karar bu. (İlgili yasa maddesi TTK 382)
Old 21-10-2011, 15:57   #5
Av. Hulusi Metin

Sayın handekumas

T.C.
YARGITAY
11.HUKUK DAİRESİ
E.1982/5246
K.1982/1061
T.15.3.1982
• ANONİM ŞİRKET YÖNETİM KURULUNUN SEÇİMİNE İLİŞKİN GENEL KURUL KARARININ YÜRÜRLÜĞÜNÜN DURDURULMASI
6762/m.312,382
ÖZET : Genel kurulun, yönetim kurulunun seçimine ilişkin verdiği kararın iptali istenmiş ve mahkemece ihtiyati tedbir olarak ilgili karar hakkında icranın geri bırakılmasına ( yürütmenin durdurulmasına ) karar verilmişse; bu tedbir kararı uyarınca; anonim şirket anasözleşmesinde öngörülen süreleri dolmayan eski yönetim kurulu üyelerinin yetkilerinin süre sonuna kadar devam ettiğinin kabul edilmesi zorunludur.

HMK.'yi incelediniz mi?

Saygılarımla
Old 21-10-2011, 16:02   #6
tiryakim

Alıntı:
Yazan handekumas
Merhabalar,
Yardımlarınızı bekliyorum.

Aradığınız Karar hem Sinerji de hemde Corpus da bulunmamaktadır.
Old 21-10-2011, 16:10   #7
handekumas

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın handekumas

T.C.
YARGITAY
11.HUKUK DAİRESİ
E.1982/5246
K.1982/1061
T.15.3.1982
• ANONİM ŞİRKET YÖNETİM KURULUNUN SEÇİMİNE İLİŞKİN GENEL KURUL KARARININ YÜRÜRLÜĞÜNÜN DURDURULMASI
6762/m.312,382
ÖZET : Genel kurulun, yönetim kurulunun seçimine ilişkin verdiği kararın iptali istenmiş ve mahkemece ihtiyati tedbir olarak ilgili karar hakkında icranın geri bırakılmasına ( yürütmenin durdurulmasına ) karar verilmişse; bu tedbir kararı uyarınca; anonim şirket anasözleşmesinde öngörülen süreleri dolmayan eski yönetim kurulu üyelerinin yetkilerinin süre sonuna kadar devam ettiğinin kabul edilmesi zorunludur.

HMK.'yi incelediniz mi?

Saygılarımla

Teşekkür ederim ancak bu aradığım kararı karşılamıyorum, bu kararı kitapta gçrmüştüm ancak dava ile birlikte talep edilen bir tedbir kararından bahsediliyor burada.
Old 21-10-2011, 16:13   #8
handekumas

1984 tarihli karar metni özetle şöyle :

"...her ne kadar ihtiyati tedbir kararı TTK'nun 382. maddesine uygun biçimde verilmemişse de bu dava (iptal davası) açıldıktan sonra mahkemece tedbirin devamına karar verilmiş olmakla bu yanlışlığın düzeltilmiş olduğunun kabulü lazım gelmesine göre..."

Kararda bahsi geçen "yanlışlık", iptal davası açılmadan Mahkeme'nin HMK gereğince ihtiyati tedbir kararı vermesi.
Old 21-10-2011, 16:25   #9
tiryakim

Alıntı:
Yazan handekumas

"...her ne kadar ihtiyati tedbir kararı TTK'nun 382. maddesine uygun biçimde verilmemişse de bu dava (iptal davası) açıldıktan sonra mahkemece tedbirin devamına karar verilmiş olmakla bu yanlışlığın düzeltilmiş olduğunun kabulü lazım gelmesine göre..."

Kararda bahsi geçen "yanlışlık", iptal davası açılmadan Mahkeme'nin HMK gereğince ihtiyati tedbir kararı vermesi.

Bence kararın tam metnine ihtiyacınız yok. İstediğiniz Karar , okuduğunuz kitapta hangi sayfada geçiyorsa o sayfanın fotokopisini çekip mahkemeye verebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 21-10-2011, 16:30   #10
Av. Hulusi Metin

HMK.
İhtiyati Tedbir

İhtiyati tedbirin şartları
MADDE 389- (1) Mevcut durumda meydana gelebilecek bir değişme nedeniyle hakkın elde edilmesinin önemli ölçüde zorlaşacağından ya da tamamen imkânsız hâle geleceğinden veya gecikme sebebiyle bir sakıncanın yahut ciddi bir zararın doğacağından endişe edilmesi hâllerinde, uyuşmazlık konusu hakkında ihtiyati tedbir kararı verilebilir.

(2) Birinci fıkra hükmü niteliğine uygun düştüğü ölçüde çekişmesiz yargı işlerinde de uygulanır.

İhtiyati tedbir talebi

MADDE 390- (1) İhtiyati tedbir, dava açılmadan önce, esas hakkında görevli ve yetkili olan mahkemeden; dava açıldıktan sonra ise ancak asıl davanın görüldüğü mahkemeden talep edilir.

(2) Talep edenin haklarının derhâl korunmasında zorunluluk bulunan hâllerde, hâkim karşı tarafı dinlemeden de tedbire karar verebilir.

(3) Tedbir talep eden taraf, dilekçesinde dayandığı ihtiyati tedbir sebebini ve türünü açıkça belirtmek ve davanın esası yönünden kendisinin haklılığını yaklaşık olarak ispat etmek zorundadır.

İhtiyati tedbir kararı

MADDE 391- (1) Mahkeme, tedbire konu olan mal veya hakkın muhafaza altına alınması veya bir yediemine tevdii ya da bir şeyin yapılması veya yapılmaması gibi, sakıncayı ortadan kaldıracak veya zararı engelleyecek her türlü tedbire karar verebilir.

(2) İhtiyati tedbir kararında;

a) İhtiyati tedbir talep edenin, varsa kanuni temsilcisi ve vekilinin ve karşı tarafın adı, soyadı ve yerleşim yeri ile talep edenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,

b) Tedbirin, açık ve somut olarak hangi sebebe ve delillere dayandığı,

c) Tereddüde yer vermeyecek şekilde, neyin üzerinde ve ne tür bir tedbire karar verildiği,

ç) Talepte bulunanın, ne tutarda ve ne türde bir teminat göstereceği,

yazılır.

(3) İhtiyati tedbir talebinin reddi hâlinde, kanun yoluna başvurulabilir. Bu başvuru öncelikle incelenir ve kesin olarak karara bağlanır.

Alıntı:
handekumas
Alıntı:

Kararı bulamıyoruz... Yazarına güvensek...(yine meraktan...)

Sayınhandekumas,

Eldeki davada HMK.'ye aykırılık var mı?

Saygılarımla
Old 21-10-2011, 16:40   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan handekumas

Kararda geçen "yanlışlık" HUMK/HMK gereğince değil; TTK 382/Yeni TTK 449 uncu madde gereğince tedbir kararı verilmemiştir.
Old 21-10-2011, 16:45   #12
Av. Hulusi Metin

İhtiyati tedbir kararına karşı itiraz

MADDE 394- (1) Karşı taraf dinlenmeden verilmiş olan ihtiyati tedbir kararlarına itiraz edilebilir. Aksine karar verilmedikçe, itiraz icrayı durdurmaz.

(2) İhtiyati tedbirin uygulanması sırasında karşı taraf hazır bulunuyorsa, tedbirin uygulanmasından itibaren; hazır bulunmuyorsa tedbirin uygulanmasına ilişkin tutanağın tebliğinden itibaren bir hafta içinde, ihtiyati tedbirin şartlarına, mahkemenin yetkisine ve teminata ilişkin olarak, kararı veren mahkemeye itiraz edebilir.

(3) İhtiyati tedbir kararının uygulanması sebebiyle menfaati açıkça ihlal edilen üçüncü kişiler de ihtiyati tedbiri öğrenmelerinden itibaren bir hafta içinde ihtiyati tedbirin şartlarına ve teminata itiraz edebilirler.

(4) İtiraz dilekçeyle yapılır. İtiraz eden, itiraz sebeplerini açıkça göstermek ve itirazının dayanağı olan tüm delilleri dilekçesine eklemek zorundadır. Mahkeme, ilgilileri dinlemek üzere davet eder; gelmedikleri takdirde dosya üzerinden inceleme yaparak kararını verir. İtiraz üzerine mahkeme, tedbir kararını değiştirebilir veya kaldırabilir.

(5) İtiraz hakkında verilen karara karşı, kanun yoluna başvurulabilir. Bu başvuru öncelikle incelenir ve kesin olarak karara bağlanır. Kanun yoluna başvurulmuş olması, tedbirin uygulanmasını durdurmaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi