Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kiracim Bana Haber Vermeden Evi Tahliye Etti. kendisinden Kira Talep Etme Sansim?

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2002, 00:21   #1
yelissa

Varsayılan Kiracim Bana Haber Vermeden Evi Tahliye Etti. kendisinden Kira Talep Etme Sansim?

15 Ekim 1998'de evimi verdigim kiraci gecen yil ve bu yil kanuni artirimi yapti. Kontrat yenilemedik, ilk kontrat devam etti. Kiracim bana hic haber vermeden evi bosaltmis. Kira odemesi 25 gun gecikince kendilerini aradigimda ogrendim. Verdikleri depozito Şubat ayinin kirasini karsiliyordu. Evi bosalttiklari tarih 24 Ocak 2001. Kontrat tarihi 15 Ekim. Anahtari bana degil, bir emlak burosuna 2 Şubat 2001'de biraktilar. Kontrata gore bitisine kadar olan kirayi ya da en azindan ev yeniden tutulana kadar olan kirayi odemekle yukumluler mi? Bu konuda ben ne yapabilirim? Bende telefonlari ve ev adresleri var. Nereye, nasil basvurmali ve hangi yolu izlemeliyim? O kiradan baska gelirim yok, avukata gitmem gerekirse ucreti alacagimdan odemem mumkun olur mu? Boyle bir dava acarsam kazanma sansim yuksek mi? Yanitlayabilirseniz cok sevinirim. Ilginize tesekkur ederim.

27-03-2001 15:18:35
Old 02-03-2002, 00:22   #2
ikizler

Sayın Yelissa,
Her ne kadar sözleşme koşullarına göre, siz kiracınızdan kira dönemi sonuna kadar işleyecek kira bedellerini isteme hakkına sahip iseniz de,
oluşacak zararı önleme yükümlülüğünüz de bulunduğundan, yeniden kiraya
verebileceğiniz halde vermemeniz kabul edilemeyeceğinden, uygulamaya
göre iki içinde kiraya vermeniz olası kabul edildiğinden, kiracınızdan
isteyebileceğiniz miktar kira dönemi sonuna kadar olmasına karşın,
alabileceğiniz karar ancak '' İKİ AYLIK KİRA BEDELİ '' kadar olacaktır.

Avukatınız ile görüştüğünüzde diğer sorularınızın yanıtlarını da alabilirsiniz.

Avukatlardan korkmayınız; onlar sizin vekilinizdirler.
''Danışma ücrete tabi ise de, görüşme ücrete tabi değildir''

Saygılarımla.

27-03-2001 20:41:03
Old 02-03-2002, 00:22   #3
yelissa

Yanitiniz icin tesekkur ederim.
Kiraci anahtari emlakciya teslim ettigi icin ev o gunden beri satilik veya kiralik olarak alici bekliyor. Ama ekonomik durumdaki degisiklikler nedeniyle kolay musteri bulunacagini sanmiyorum. 2 aydir tek bir musteri bile cikmadi. Ustelik emlakci Istanbul'un en taninmis firmalarindan biri. Bu durum bir sey degistirir mi? Emlakciyla yapilmis anlasma var elimde. Sonuc olarak, sizce hukuki yollara basvurmali miyim yoksa degmez mi? Degmeyecekse kimsenin zamanini alip bosu bosuna mahkemeleri ve avukatlari mesgul etmeyeyim. Tesekkur ederim. (Kira 250 milyon TL.)

27-03-2001 22:29:29

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi