Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Bir Uçurumdur Hayat

Yanıt
Konu Notu: 9 oy, 4,89 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2009, 11:02   #601
Av.Duygu Keleş

Bol baharatlı bir yemek gibi düşün .Biraz yakar dilini ama kokusu,rengi ve tadı dayanılmazdır ve iştah kabartır.E bir kaç kaşık da ağzına attığında uyuşur dilin.Hissetmezsin acıyı.Hayatta böyle ya!Kokusu,rengi ve tadı güzel,dayanılmaz.E yaşayıncada alışıo insan bu tada.
Old 06-07-2009, 20:59   #602
murathankalfa

Hayat.........
Önüne sunulmuş yap-boz parçalarından başka nedirki !!!
Bahşedilmiş belirsiz süre içerisinde ne kadarını tamamlayabiliriz?
Kimimiz umursamazca boş boş bakıp bir parça için yıllarını harcarken, kimimiz ise sabahlara kadar eksik bir parçayı bulabilmek için çabalamazmı?...
Kimi vardır ki tamamladığını düşündüğü yap-boz un bir parçasının yanlış yerde olduğunu uzun süre sonra fark eder ki o an yaptığını bozmazmı...
Ve kimi insan vardır ki kusursuz tamamladığı yap-boz u seyrederken huzur içinde kapatır gözlerini...

HAYAT...................... : YAP-BOZ
Old 09-07-2009, 11:24   #603
Av.Duygu Keleş

Öyle bir büyüt ki kalbini,en sessiz vuruşu insanları sağır etsin.Öyle bir ısıt ki yüreğini,kendine yer isteyen kor olacağını bilsin.Öyle bir çığlık at ki boşlukta,tüm acıların akislerinde silinsin.Ve öyle bir hayat yaşa ki,kimse seni yanlışlarınla değerlendirmesin.İyiliklerin akıllardan,yüreklerden silinmesin.Duyduklarınla kalbin dilinmesin,gözünden yaşlar süzülmesin.Ağır geliyorsa gerçekle yüzleşmek,gerçekleri kimse bilmesin,dillendirmesin.
Old 19-07-2009, 14:29   #604
nilgün kandaz

Varsayılan Hayatin Özetİ

Bir uçurum olarak gördük hayatı. Peki ! öyle olsun.

Ama neden kendimizi her zaman uçurumun tepesinde görüp sürekli düştüğümüzü yada düşeceğimizi düşünüyoruz ?
Bir uçurumdur hayat, bense uçuruma tırmanıyorum. Bazen de uçurumdan düşüp yanımdan geçip dibe vuranları seyrediyorum.Bir zamanlar hayatın (uçurumun) tepesinde olanları...

Hayata tırmanırken tutnacağın en sağlam kayadır ailen. Arkadaşlarındır tutunduğun her bir dal parçası (dalın sağlamlığını kontrol etmeden tutunmamalısın). Ayağının altındaki destektir sevdiğin. (Dikkat et ayağını kaydırmasın) HAYAT BU...
google_protectAndRun("render_ads.js::google_render _ad", google_handleError, google_render_ad);
Old 19-07-2009, 21:24   #605
üye25928

Hayat bir uçurumdur, paraşütle atlamamıza olanak sağlayan.
Old 27-07-2009, 19:13   #606
suskun_juliette

Hayat,aslında uçurummuş gibi görünen sığ bir düzlüktür.
Old 28-07-2009, 14:33   #607
nilgün kandaz

Uçurumun varlığını bilerek gardımızı almalıyız...Uçurumu hissettirenlerin daha çok karkması gerekir..
Old 20-08-2009, 22:05   #608
Av.Duygu Keleş

Bir hüzün perdesi ardındaki mağrur gözlere aldanma,
Mahzunluğunu örtme kirpiklerinle.
Eğme başını yere hazanda gamla,
Bu günlere tek geldin sen bildiklerinle.

Acıttın yüreğini sen gördüklerinle,
Dost diye sarıldığın güldüklerinle,
Saltanat sürdüğün sövdüklerinle,
Kısacık ömrü hoş geçirdin sanma.
Old 20-08-2009, 22:17   #609
Av.Cengiz Aladağ

Hayatın bir suçu yok. Uçurum mu, değil mi, hepsini biz uyduruyoruz.
Hayatın da çok umurunda sanki.
Old 21-08-2009, 13:26   #610
Av.Duygu Keleş

İçinden çıkılmaz girdaplarda savururken kendini,
Kalbindeki ateşin sızısı dindi mi?
Yürüdüğün yolda ayağına batan dikeni,
Koparıp attığında öfken bitti mi?

Söndürdün mü içindeki yangını?
Zafer çığlıkları attın mı her kazandığında?
Ya da kaybettiğinde ağladın mı geride bıraktıkların için?
Sorguladın mı kendini günahlarınla ve sevaplarınla?
Old 24-08-2009, 12:14   #611
Av.Duygu Keleş

Üzüldüğün tek şeyse yalnızlık,
İçinde kalan tek şeyse kırgınlık,
Bunların sonucuysa bu yılgınlık,
Boşvereceksin,hayat eşittir yorgunluk.
Old 17-09-2009, 11:28   #612
Av.Duygu Keleş

Önümüze çıkan engellerle mücadele ederken tükettik ömrümüzün en güzel anlarını.Hayatın en acı yanlarını koca bir gülümseme ile bertaraf ettik.Kaybettiklerimizin ardından göz yaşı,kazandıklarımız içinse kahkahalar bıraktık geriye.Yine de hep önümüze baktık.Yeni acılar,yeni sevinçler ve tükenmez umutlar kattık ömrümüze.Kabuk bağlayan yaralarımızı kurcalayanlara,sevincimizi ve umutlarımızı baltalayanlara ses çıkarmadık.Dileklerimiz hep güzellikler adına oldu,Ah etmedik.Sevdik sevilmedik,sevildik sevmedik.An geldi düştük yaraladık kendimizi ve kalbimizi.Bazen tutup kolumuzdan kaldıran şevkatli bir el oldu yanı başımızda bazen de merhametsizce gülen bir yüz.Yine de hafızlarda bıraktığımız gülen bir yüz ve umut dolu bir çift göz.Akıllarda kalan son söz:Bu hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın...
Old 17-09-2009, 11:44   #613
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Keleş
Önümüze çıkan engellerle mücadele ederken tükettik ömrümüzün en güzel anlarını.Hayatın en acı yanlarını koca bir gülümseme ile bertaraf ettik.Kaybettiklerimizin ardından göz yaşı,kazandıklarımız içinse kahkahalar bıraktık geriye.Yine de hep önümüze baktık.Yeni acılar,yeni sevinçler ve tükenmez umutlar kattık ömrümüze.Kabuk bağlayan yaralarımızı kurcalayanlara,sevincimizi ve umutlarımızı baltalayanlara ses çıkarmadık.Dileklerimiz hep güzellikler adına oldu,Ah etmedik.Sevdik sevilmedik,sevildik sevmedik.An geldi düştük yaraladık kendimizi ve kalbimizi.Bazen tutup kolumuzdan kaldıran şevkatli bir el oldu yanı başımızda bazen de merhametsizce gülen bir yüz.Yine de hafızlarda bıraktığımız gülen bir yüz ve umut dolu bir çift göz.Akıllarda kalan son söz:Bu hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın...

Arası yok galiba.. "Ya batarsın ya çıkarsın" gibi bir şey bu, ya da "ya ak ya siyah" hani gri falan yok sanki.. "Ya tozu dumana katarsın" ya da geride kalıp "tozu dumanı yutarsın"..Mümin Sekman tam bir motivatör ve kişisel gelişimci olarak doğru şeyler söylese de hayat düz çizgiden ibaret değil ki..bazan tozu dumana katarsın, bazan tozu dumanı sen yutarsın..yutarsın ki bu ne menem berbat bir şeymiş anlarsın ve geride kalan olmamak için öne sen çıkarsın bir sonrakinde.. hayat çok acımasız aslında..anlayabilene..
Old 17-09-2009, 12:48   #614
halit pamuk

Alıntı:
Arası yok galiba

Ama bu tür cümleleri, o an için yapılan bir öneri, belki de bir temenni olarak düşünülüyor, sanırım. Bu kadar sayfaya kadar yazılanlara bakarsanız da öyle. İnsanların o andaki ruh halinin bir yansıması.

Ya değilse, hayat bir sözcükle, bir cümleyleyle anlatılamayacak kadar ......
Old 17-09-2009, 12:52   #615
Nur Deniz

En güzel manzaralar; uçurum kenarlarındadır..
Old 17-09-2009, 12:52   #616
Academic

Alıntı:
Yazan adnan koray
Ama bu tür cümleleri, o an için yapılan bir öneri, belki de bir temenni olarak düşünülüyor, sanırım. Bu kadar sayfaya kadar yazılanlara bakarsanız da öyle. İnsanların o andaki ruh halinin bir yansıması.

Ya değilse, hayat bir sözcükle, bir cümleyleyle anlatılamayacak kadar ......

Cehaletime verin sayın Koray, inanın ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım..Biraz daha açarsanız düşünceden biz de yararlanmış oluruz.

Saygılar..
Old 17-09-2009, 13:00   #617
halit pamuk

Est. Ben sizi anlamamış olabilirim. Benim demek istediğim, genellemeler, sorunludur. Doğa kurallarındaki gibi, Sosyal olaylar için ise, kural koymak ve genelleme yapmak doğru olmayabilir. Ancak insanlar, çoğu zaman(bu cümleyi yazarken bile ) kesinmiş ve bir kural varmış gibi konuşur.Bunun böyle olması doğaldır, diye düşünüyorum.
Old 17-09-2009, 13:10   #618
Academic

Alıntı:
Yazan adnan koray
Est. Ben sizi anlamamış olabilirim. Benim demek istediğim, genellemeler, sorunludur. Doğa kurallarındaki gibi, Sosyal olaylar için ise, kural koymak ve genelleme yapmak doğru olmayabilir. Ancak insanlar, çoğu zaman(bu cümleyi yazarken bile ) kesinmiş ve bir kural varmış gibi konuşur.Bunun böyle olması doğaldır, diye düşünüyorum.

Nietzche "tüm genellemeler yanlıştır, bu dahil" demiştir. Haklısınız. Ancak bu , sosyal olayların da kendi içinde belli kuralları ve döngüleri olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Bu ayrı bir konudur. Benim dikkat çekmeye çalıştığım, yaşamın uçlarda yaşanıyor gibi algılanıyor olması. Ya siyah ya beyaz gibi. Oysa ki griler vardır bu bir..İkincisi de taraflar hep "tozu yutan" ya da "tozu dumana katan"olmaz. Yaşam bir düz çizgi değildir..Bu roller hep değişir. Aslında ben buna dikkat çekmeye çalışmıştım..

Saygılar..
Old 17-09-2009, 13:16   #619
halit pamuk

Alıntı:
Yazan academic
Yaşam bir düz çizgi değildir..Bu roller hep değişir. Aslında ben buna dikkat çekmeye çalışmıştım..

Ama bazen insanlar yaşadıkları bazı olaylar yüzünden o an kendilerine göre karar almak istemiş olabilir ve o an kendilerine şu sözü söyleyebilirler: "Bu hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın..." İşte Bende bu sözü söylerken, insanların yaşamın bir düz çizgi olmadığının aslında farkında olduklarını söylemek istedim.
Old 17-09-2009, 13:31   #620
Academic

Alıntı:
Yazan adnan koray
Ama bazen insanlar yaşadıkları bazı olaylar yüzünden o an kendilerine göre karar almak istemiş olabilir ve o an kendilerine şu sözü söyleyebilirler: "Bu hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın..." İşte Bende bu sözü söylerken, insanların yaşamın bir düz çizgi olmadığının aslında farkında olduklarını söylemek istedim.

Şimdi netleşti. Yorumum ise şu: "Hepsi farkındadır" dersek genelleme yapmış oluruz. "Değildirler" dersek de. Aldığımız kararlar içinde bulunduğumuz koşullar doğrultusunda yorumlanır ve bunu belirleyen insanın hayata bakış açısıdır. Umarım dediğiniz gibidir de insanlar bunun farkında olarak bu görüşü savunurlar. Tam aksi bir durum "ez ya da ezil" e doğru insanı götürür ki işte dikkat çekilen ve hayat aslında çok acımasız dedirten de budur..

Tamam benden bu kadar İyi Bayramlar..
Old 17-09-2009, 13:37   #621
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Academic
Tamam benden bu kadar İyi Bayramlar..

İyi Bayramlar.
Old 17-09-2009, 23:03   #623
Av.Duygu Keleş

Sözlerim KESİN BİR YARGI değil...
Bana ait DUYGU...
Söylediklerim hayatla ilgili bir kaç VURGU...
Aralarında belki vardır ufak tefek KURGU...
Anlamaya çalışmak gereksiz bir SORGU...
Old 18-09-2009, 09:13   #624
Academic

ANLAMA ÇALIŞMAK bir alışkanlık oldu sanırım Duygularınızı elbette yargılamıyorum sadece HERŞEYİ SORGULAMAK ve ALTINDA YATANI ya da derin anlamı bulmaya çalışmak, doğurduğu düşünce kapılarından açılan yeni bir yolculuğa çıkmak çok cazip
Old 18-09-2009, 09:51   #625
halit pamuk

Alıntı:
Yazan academic
ANLAMA ÇALIŞMAK bir alışkanlık oldu sanırım Duygularınızı elbette yargılamıyorum sadece HERŞEYİ SORGULAMAK ve ALTINDA YATANI ya da derin anlamı bulmaya çalışmak, doğurduğu düşünce kapılarından açılan yeni bir yolculuğa çıkmak çok cazip
Bir ara Sherlock Holmes öyküleri okuyordum. Öyküler o kadar beni sarmıştı ki; herşeyden bir şey, bir anlam çıkarmaya başlamıştım.Gündelik yaşamımı etkilemerye başlamıştı.İtiraf ediyorum ki çok hoşuma gidiyordu. Ama baktım ki, etrafımdaki insanları rahatsız eder duruma gelmişim.

Herşeyi sorgularken bu herşeyin içinde neden herşeyi sorguladığınızı da sorgularsanız belki de bazen herşeyi sorgulmamaya başlarsınız.
Old 18-09-2009, 10:25   #626
Academic

Alıntı:
Yazan adnan koray
Bir ara Sherlock Holmes öyküleri okuyordum. Öyküler o kadar beni sarmıştı ki; herşeyden bir şey, bir anlam çıkarmaya başlamıştım.Gündelik yaşamımı etkilemerye başlamıştı.İtiraf ediyorum ki çok hoşuma gidiyordu. Ama baktım ki, etrafımdaki insanları rahatsız eder duruma gelmişim.

Herşeyi sorgularken bu herşeyin içinde neden herşeyi sorguladığınızı da sorgularsanız belki de bazen herşeyi sorgulmamaya başlarsınız.

Onun yanıtı belli Bilimsel bakış ve akademik yaklaşım..
Ayrıca bu tarzın insanları rahatsızlığa yöneltmesi fikri konusunda hemfikir olduğum söylenemez. Sorgulanan insanların kişiliği ya da duruma göre aldığı kararlar ya da asla ve asla duyguları değil ki. Genel kavramlar üzerinden götürülen bir tartışma ve sorgulama ve eleştirel bakış benimkisi. Yani en azından benim algılamam ve tarzım bu yöndedir. Dolayısıyla rahatsızlık duymaya mahal yok , serin olunsun Kurcalanacak olanları kurcalayıp kurcalanmaması gerekenleri bırakıyoruz..
Old 18-09-2009, 10:38   #627
Av.Duygu Keleş

Yazılanlar biraz SİZDEN,Biraz BİZDEN,
Tüm duygular aslında arındırılmış GİZDEN,
Çıkarılacak çok şey vardır her SÖZDEN,
Endişeye mahal yok BU YÜZDEN...
Old 18-09-2009, 13:08   #628
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Academic
Bilimsel bakış ve akademik yaklaşım..

İşte tam da bu : Keşke bilim herşeyi çözebilseydi. O zaman hayat bir uçurum olmazdı
Old 19-09-2009, 01:37   #629
Av.Duygu Keleş

Kavgalar yorsa da seni...
Yılma.
Savaşmadan edindiğin zaferi...
Alma.
Umutsuzca kurduğun hayali...
Görme.
Sevgisiz baktığın yere...
Gitme.
Huzursuz olduğun kalpte...
Kalma.
Sahip olmadığını...
Alma.
Senin olanı elindeyse...
Salma.
Çok koşturup da kalbini boşa...
Yorma.
Haketmeyeni merhametsizce...
Kırma.
Düşenin elinden tut...
Vurma.
...

Yaptıklarımız değil,yapmadıklarımızdır bizi değerli kılan,insan yapan.Çünkü hatalarımız yaptıklarımız.
Old 04-10-2009, 21:17   #630
HalukAkcay

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Keleş
Çünkü hatalarımız yaptıklarımız.

O zaman Hatasız İnsan yoktur bu kayatta diyebiliriz....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi