Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vesayet Altindakİ Bİr KİŞİ AnlaŞmali BoŞanabİlİr Mİ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-12-2009, 16:41   #1
SARIKAHYA

Varsayılan Vesayet Altindakİ Bİr KİŞİ AnlaŞmali BoŞanabİlİr Mİ?

Merhabalar,

Müvekkilin boşanma davası devam ederken müvekkil vesayet altına alınıyor ve babası vasi olarak atanıyor.Hakim davayı sırf müvekkilin vesayet altına alınması gerekçesine dayanarak reddediyor. Bana dosya bu aşamada geldi ve temyiz ettim. Şu an müvekkil ve vasisi Yargıtay'dan dönüşü beklemeyelim bir an önce boşansın diye sürekli benden davayı bitirmemi istiyorlar. Boşanmayı karşı taraf da istiyor. Ancak kanunda anlaşmalı boşanma için tarafların bizzat dinlenmesi gerektiği yazıyor. Yargıtay kararlarında da vesayet altındaki kişinin anlaşmalı boşanmasının kabulüne dair kararların bozulduğunu gördüm. Bu durumda dosyanın Yargıtay'dan dönüşünü beklemekten başka bir yol yok gibi görünüyor.

Acaba buna benzer bir davası olan meslektaşım varsa beni bilgilendirebilir mi?

teşekkürler....
Old 07-12-2009, 18:27   #2
FYLOZOF

Aynı şekilde,davacıya vesayeten,vasi adına dava açtım, ama akıl hasatalığı sebebiyle boşanma davası açtım, sonuçlandı.
Siz , daha önceki dosyanın sırf kişinin vesayet altına alınması gereçkesine dayanarak reddediğini belirtmişsiniz. bana göre o karar yanlış, taraflardan birnin, vesayet altına alınma durumu varsa, hakimin davayı ret yerine, süre verip vasi atanamsını beklemesi gerekirdi.
vesayet altına alınma sebebi akıl hasatlığımı, eğer sebebp buysa, akıl hastalığı sebebiyle boşanma davası açarsınız, zaten vesayet için alınmış raporu vardır.
akıl hasatalığı sebebiyle boşanma davası açarsanız. yargıtaydaki dosyayı beklemeye gerek yok, sanırım o davadaki boşanma sebebi bundan farklı zaten.
Akıl hastalığı sebebiyle boşanma davası açmanızı öneririm.
(tabiki taraf akıl hastası ise)
Old 07-12-2009, 20:12   #3
law in law

Anlaşmalı boşanma olmaz.Şahsa sıkı sıkıya bağlı hak vasi tarafından kullanılamaz. 166/1.maddeye göre delillerle evlilik birliğinin temelden sarsıldığı ispat edilmelidir.
Old 08-12-2009, 15:53   #4
SARIKAHYA

evet müvekkil akıl hastalığı nedeniyle vesayet altına alınmış. Şu an Yargıtay'da boşanmanın reddi temyiz aşamasındayken akıl hastalığına dayalı boşanma davası açılabiir mi?

Vesayet altına alınan müvekkil olduğundan davayı karşı tarafın açması gerekiyor ve TMK 165'e göre de "hastalığın geçmesine olanak bulunmadığının resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesi gerekmektedir" deniyor. Bu durumda yine çekişmeli boşanma davası açılmış olacak ve boşanma yine gecikecek.Bu durumda Yargıtay'dan dosyanın dönüşünü beklemek daha iyi gibi görünüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi