Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Veraset İlamı,Varis Bulunamıyor

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2010, 13:47   #1
üye31194

Varsayılan Veraset İlamı,Varis Bulunamıyor

Değerli meslekdaşlarım
Yakın zamanda aldığım bir davayı sizinle paylaşmak istiyorum,
Adamın birisi yanıma gelip "biz 40-50 yıl köyde şu araziyi ektik,birgün (18 yıl önce) adamın birisi gelip arazileri satın aldım deyip bizi çıkardı,bu arazileri gerçekten satın almış mı nasıl öğrenebiliriz(bu arada satan da satın alan da vefat etmiş)" dedi.Ben de keşif için ve diğer masraflar için ödeme yapıp yapamayacağını sordum ama olmadığını belirtti,Arazinin sağından solundan bir parsel numarası bulmasını istedim,getirdi ve araştırmalarım sonucunda tapuda hala gerçek sahibinin malik olarak göründüğünü 1915 ten beri satış olmadığını öğrendim.
O halde mirasçıları bulalım dedi,olur dedim - yeniyiz ya belki birşeyler kazanırız
Tapuda malik görünen 1942 de vefat etmiş,onun oğlu 90 da vefat etmiş,torunu ise 65 yaşında.Neyse torunun da adresine ulaştık,gittik adamla görüşmeye,bir de ne öğrenelim:1 milyon liralık mirastan haberlerinin olmadığını...Trajikomik...Neyse vekaletini alıp veraset ilamı için dava açtık.Bu arada murisin çocuklarının hepsi ölmüş,onların çocukları 65-75 yaşlarında,hatta torunlardan da ölenler var,ölenin 3 çocuğu hiç tr ye gelmemiş,Almanyada yaşıyorlar ve hiç bir akrabanın bunlardan haberi yok.
Sonuçta yarın 2.duruşması var,herşeyi ortaya çıkarttım bütün mirasçıları buldum,bir kişi hariç.
Murisin kızlarından birisi , sırbistan muhacırı birisiyle evli,adana da yaşamışlar 1996 da vefat etmişler.Çocukları yok,adam varisten sonra öldüğü için mirasın yarısında hak sahibi.Ancak Adanadaki nüfusta 1.sırada görünüyor,Urladan 124.Haneden geldiği bilgisi düşülmüş.Urlayı arıyorum arşivlere ulaşmak için ama 1950lerde orda yangın çıktığından öyle bir kayda ulaşmalarının namümkün olduğunu belirtiyorlar.
Elimizde adamın adı-soyadı
baba adı-anne adı
T.C. Kimlik numarası
Urladaki ve Adanadaki hane numaraları var.Hiçbir akrabasını bilmiyoruz ve kayıtlara ulaşamıyoruz.Mahkeme adama ait kayıtlara ulaşmak için nasıl bir yol izleyecek,süreç ne kadar uzar ?
Bu durumda adamın mirasçısı yoksa kendi payı hazineye mi geçer,yoksa diğer taraftaki varislere mi geçer ?
Diyelimki hazineye geçsin,mallar sadece araziler;bu durumda adama kalacak olan neye göre nasıl belirlenir?
Çok acil cevaplarınızı bekliyorum
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi