Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tehiri icra mehil ve mehilin başlangıcı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-02-2008, 18:03   #1
mylassos

Varsayılan tehiri icra mehil ve mehilin başlangıcı

Merhaba arkadaşlar;
forumlarda tehiri icra ile ilgili pekçok başlık var ancak soruma yanıt oluşturacak bir başlık bulamadım. Her türlü katkı için şimdiden teşekkkürler...

Sorum esasen tehiri icra kararı getirilmesi için borçluya verilen mehille ilgili.
Olayımızda alacak davası sonucu verilen hüküm icraya konuluyor. Borçlu vekili aradan bir süre geçtikten sonra dosya borcunu yatırıyor ve tehiri icra kararını dosyaya sunmak için mehil alıyor.
Ancak problem de burada öncelikle alınan süre 90 gün icra müdürünün bu hususta bir yetkisi mevcut ancak uygulamada 60 günlük sürenin dışında süre verildiğine ilk kez şahit oldum.
İkinci bir problem ise bu sürenin başlangıcı bakımından çünkü mehilin başlangıcı başvuru tarihi olarak belirlenmiş; yine uygulamada mehil başlangıcı olarak "temyiz edilen dosyanın Yargıtay'a sevk tarihi"nin esas alındığına çok kez şahit oldum. Bu husus çok önemli çünkü iki tarih arasında 1,5 ay kadar bir süre var.

İcra işlemini şikayet etmeyi düşünüyorum ancak belirttiğim hususlar kanımca icra müdürünün takdirine bırakılmış. Bu konuda elinde somut veriler olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim...

tekrar teşekkürler...
Old 29-02-2008, 20:32   #2
ekinheval

Tehiri icra kararı getirmek için verilen sürede (Ankarada genellikle 45 gündür) dosya genellikle yargıtaya intikal etmiyor, etse bile numara alması dahi çok geç oluyor. Sanırım bu nedenle 90 günlük mehil verilmiş.

Başvuru tarihinin mehil başlangıcı olması rutin uygulama, sevk tarihinin esas alındığına ben bugüne değin rastlamadım. Çünkü mehil vesikası alırken sadece kararın hangi tarihte temyiz edildiği mahkeme tarafından şerh düşülüyor.

Kaldı ki 60 gün süre verilse ve bu süre içinde tehiri icra kararı alınamasa bile borçlunun icra müdürlüğünden ek mehil talep hakkı bulunmakta, bence icra müdürü 2. bir işlem yapmamak için 90 günlük bir süre vermiş.
Old 29-02-2008, 22:35   #3
pir_i fani

Mehil süresi Yargıtaya sevk tarihinden itibaren başlayan icra müdürünün taktiriyle belirlenen bir süredir.Sürenin yetmeyeceği hallerde ancak bir defaya mahsus olmak üzere ek mehil talep edilebilir.Yargıtaydan sonucun gelmeme gibi bir ihtimali olamayacağından muallak bir sürenin verilmesi de zaten bekleyen alacaklıya zarar verecektir.Neticede, verilen kararın borçlu lehine dönmesi halinde ise icranın iadesi durumu olduğundan ne şiş yanıyor ne kebap.Gereksiz üzülmeyin derim.İyi çalışmalar.
Old 01-03-2008, 15:56   #4
şimşek08

Varsayılan ek süre kaç defa verilebilir

icra müdürü kaç defa ek süre verebilir? Dosya yargıtay'a gitti diye tehiri icra kararı verilecek diye beklemek zorundamıyız. Bizim dosyamızda icra müdürlüğü 2 defa ek mehil verdi. tehiri icra kararı gene getirilmezse tekrar ek süre verebilirmi?
Old 02-03-2008, 02:12   #5
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn ibar sorunuzda bir hata var gibime geliyor.

İcra müdürlüğü tehiri icra kararı vermez. Tehiri icra kararı getirilmesi için süre verir. Tehiri icra kararını Yargıtay verir. O da genellikle incelemenin sonuçlanmasına kadar bir süredir.

Sizin olayınızda 1 den fazla süre verildi ise bunun nedeni dosyanın Yargıtay'a gitmemiş olmassı olabilir.

Yargıtay da kendisine gelmemiş dosya hakkında tehiri icra kararı veremeyeceğine göre memur yasal prosedür tamamlanana kadar mehil verebilir.

Dosya Yargıtay'a gitmiş de süre içinde karar gelmemişse süre veremez.

Dosya Yargıtay'a intikal ettiği andan itibaren karar yetkisi Yargıtay'ındır.

Özel bir durum var ise bilemiyorum. Neden ek mehil istendiğini (gerekçesini) açıklarsanız daha aydınlatıcı olarak tartışabiliriz.

Genel olarak durum böyle diye anımsıyorum.
Old 02-03-2008, 22:19   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ibar
icra müdürü kaç defa ek süre verebilir? Dosya yargıtay'a gitti diye tehiri icra kararı verilecek diye beklemek zorundamıyız. Bizim dosyamızda icra müdürlüğü 2 defa ek mehil verdi. tehiri icra kararı gene getirilmezse tekrar ek süre verebilirmi?

Ben de birden fazla ek mehil verildiğine şahit olmadım.

Sayın mylassos, son aldığımız süre 90 gün idi. Şahit olun.

Saygılarımla
Old 03-03-2008, 07:10   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Süre de mehil isteyene mehilin verildiğinin tebliği ile başlar.
Old 03-03-2008, 08:43   #8
şimşek08

sayın erdoğan öncelikle yanıtınız için teşekkürler. dosya yargıtay 11.hd.sinden görevsizlikle 19.hd.sine gönderilmiş. Galiba bu yüzden ek mehil verildi ama Ankarada genel uygulama dosya yargıtayda ise icra müdürleri tehiri icra kararı gelene kadar ek süre verme taraftarı.
Old 03-03-2008, 08:47   #9
şimşek08

yargıtay her isteyene tehiri icra kararı veriyor mu? Yoksa belli şartlar arıyor mu? Paranın dosyaya depo edilmesi şartı dışında tabiki!
Old 09-03-2008, 02:14   #10
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sayı ibar;
tartışmanın başında da belirttiğimiz gibi tehiri icra kararını yargıtay verir.

İcra müdürünün ek mehil vermesi için haklı nedenlerin olması gerekir.

İcra müdürü yargıtraydaki dosya için gerekçesiz birden çok mehil veriyorsa tehiri icranın anlamı kalmaz. Herkes olayı ek mehiile çözer.

Olayda bir hata var.

Nereden kaynaklandığını bilmiyorum.

İkinci sorunuza gelince;
Genellikle alacak bloke edildiği için veriyor. Benim kişisel tecrübelerimden çıkardığım bir vargı. Ama önemli bir olayda ifade edilirse tersine karar alınmayacağı yolunda bir kanaatim yok.

daireden kendilerine ulaşmadığı vb. bir yazı getirmiş olabilir. Ama haklı bir nrdrnin olması koşul.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi