Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hizmet tespitine ilişkin kararın temyizinde tehiri icra

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2008, 15:13   #1
köktaş

Varsayılan hizmet tespitine ilişkin kararın temyizinde tehiri icra

kitaplarda okurken basit ama uygulamada daha önce yapmadığım bir iş.Yardımcı olacaklara tesekkurler sımdıden.İş davası sonucu (hizmet tespiti)aleyhe çıkan kısmı temyiz ettik ederkende dilekçede tehiri icra taleplidir diye yazdık.Ancak daha sonra herhangı bır işlem yapmadık.Bi yerlerde bi eksik var gibi geliyor bana okuduğum kadarıyla.Şimdi bu hizmet tespiti davasında müvekkile haciz gelmesin diye yargıtaydan tehiri icra istememe işlemimiz eksik mi kaldı?ne yapmamaız gerekiyor başka?
Old 02-01-2008, 15:38   #2
ali ekmekçi

genelde 6 günlük mehil vesikası verilir siz tehiri icra kararını sunasınız diye..Sonra talep halinde 45 günlük ikinci bir mehil vesikası verilir size.Bu süreler içerisinde tehiri icra kararını sunmalısınız aksi takdirde hacizle muhatap olur Müvekkiliniz.İyi çalışmalar
Old 02-01-2008, 22:24   #3
köktaş

Hizmet tespiti davalarının kesinleşmesi beklenmeden hacze gidilip gidilmediği konusunda kesin bir kural varmı?bazı meslektaslar kesınlesmeden hacze gelemez dıyor.elimize henuz ıcra emri gelmedi.ancak yargıataya verdiğimiz temyiz dilekçesinde sadece tehiri icra talep ettik.bu durumda da yapılacak sey aynı mı orayı tam anlayamadım..Tesekkurlerim sunuyorum
Old 03-01-2008, 01:52   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan köktaş
İş davası sonucu (hizmet tespiti)aleyhe çıkan kısmı temyiz ettik ederkende dilekçede tehiri icra taleplidir diye yazdık.Ancak daha sonra herhangı bır işlem yapmadık.Bi yerlerde bi eksik var gibi geliyor bana okuduğum kadarıyla.Şimdi bu hizmet tespiti davasında müvekkile haciz gelmesin diye yargıtaydan tehiri icra istememe işlemimiz eksik mi kaldı?ne yapmamaız gerekiyor başka?

Her şey bir yana; hizmet tespiti davası neticesinde haciz nasıl gerçekleşecek? Siz ve benden önce yanıt veren meslektaşlar yanıt verirse sevineceğim.

Saygılarımla
Old 03-01-2008, 12:27   #5
ISTANAZ

Hizmet tespitine ilişkin ilamı uygulayacak olan kurumdur. Çalıştığı tespit edilen süreler kurum kayıtlarına alınacaktır. Ancak bunun için kararın kesinleşmesi şart.Bunun sonucunda işverenin geçmişe dönük ödemeleri çıkacaktır. İşçi ancak yargılama giderleri ile varsa vekaler ücretini takibe koyabilir. Ancak icra daireleri tespit hükmü olduğu için kesinleşmeden işleme almıyor.
Old 03-01-2008, 15:42   #6
Av.Suat Ergin

Başka bir konu ararken tesadüfen buldum. Benzer konu daha önce tartışılmış.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...light=tazminat
Old 03-01-2008, 15:45   #7
sultanahmet

Tespit kararları, kesinleşmeden infaz edilemezler.
Old 03-01-2008, 16:24   #8
fatoskayaismi

Ancak Yargilama Gİderlerİ Ve Vekalet Ücretİ Konusunda Bİr İcra İŞlemİ SÖz Konusu Olabİlİr.
Old 04-01-2008, 10:10   #9
sultanahmet

Sayın fatoskayaismi. Asıl hükme bağlı olarak verilen yargılama giderleri ve vekalet ücretine ilşkin kısım da hükmün bir parçası olduğundan, kesinleşmeden infaz edilemezler.
Old 04-01-2008, 11:25   #10
köktaş

Cevap veren ve bilgilerini paylaşan tüm meslektaşlarıma çok tesekkur edıyorum.Bilmediğim bir konuda bilgi sahibi oldum sayenizde.İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi