Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Kazası- Manevi Tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2013, 13:55   #1
Av.zbln

İnceleme İş Kazası- Manevi Tazminat

Olayda işçi inşaat şantiyesinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması, aydınlatmanın olmaması sebebi ile gece asansör boşluğundan düşerek ölmüştür.
Olay yeri incelemesi ve bilirkişi raporunda işveren, alt işveren ve şantiye şefi ile maktülün de ihmalinden dolayı kusurlu olarak belirtilmiştir.
Açacağım maddi ve manevi tazminat davasının manevi tazminat kısmında miktarla ilgili tereddütlerim var. Eş ve 3 çocuk için manevi tazminat isteyeceğim ancak yüksek bir miktar mı yoksa makul bir miktar üzerinden mi istemeliyim emin olamıyorum. Harçlar zaten yeteri kadar fazla.
Bu konuda deneyimi olan yardımcı olacak meslektaşlarımın fikirlerini bekliyorum.

İyi çalışmalar
Old 08-04-2013, 14:22   #2
Avukat Tekin

Alıntı:
Yazan Av.zbln
Olayda işçi inşaat şantiyesinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması, aydınlatmanın olmaması sebebi ile gece asansör boşluğundan düşerek ölmüştür.
Olay yeri incelemesi ve bilirkişi raporunda işveren, alt işveren ve şantiye şefi ile maktülün de ihmalinden dolayı kusurlu olarak belirtilmiştir.
Açacağım maddi ve manevi tazminat davasının manevi tazminat kısmında miktarla ilgili tereddütlerim var. Eş ve 3 çocuk için manevi tazminat isteyeceğim ancak yüksek bir miktar mı yoksa makul bir miktar üzerinden mi istemeliyim emin olamıyorum. Harçlar zaten yeteri kadar fazla.
Bu konuda deneyimi olan yardımcı olacak meslektaşlarımın fikirlerini bekliyorum.

İyi çalışmalar

Sorunuzun diğer bölümlerine hiç değinmeden bu davadaki harç konusunda bir hatırlatma yapmak isterim. Bu davada normal nispi harç oranı uygulanmayacaktır. Siz oldukça düşük bir harç ödeyeceksiniz.

Harçlar Kanunu Madde 28 - (1) sayılı tarifede yazılı nispi harçlar aşağıdaki zamanlarda ödenir.:

a) (Değişik bent: 23/07/2010-6009 S.K/18.md.) Karar ve ilam harcı,

Karar ve ilam harçlarının dörtte biri peşin, geri kalanı kararın verilmesinden itibaren iki ay içinde ödenir. Şu kadar ki, ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan maddi ve manevi tazminat davalarında peşin alınan harcın oranı yirmide bir olarak uygulanır. Bakiye karar ve ilam harcının ödenmemiş olması, hükmün tebliğe çıkarılmasına, takibe konulmasına ve kanun yollarına başvurulmasına engel teşkil etmez.
Old 08-04-2013, 14:40   #3
Av.zbln

Sayın Tekin cevabınız için çok teşekkür ederim harca ilişkin o şekilde bir bilgim yoktu çok yüksek harç çıkacağını düşünüyordum.
İyi günler dilerim
Old 09-04-2013, 08:37   #4
JACELYN

Kendi dosyalarıma binaen söyleyebilirim ki, olayınız ölümlü bir iş kazası olduğu için yaklaşık 150.000-180.000 TL arası bir manevi tazminat çıkabilir. Bu sınır arasında bir rakam isteyin bence.
Old 09-04-2013, 10:57   #5
Av.zbln

Sayın Jacelyn

Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Bende 200.000-210.000 TL manevi tazminat istemeyi düşünüyordum. Ancak harçla ilgili çekincelerim vardı ancak; Sayın Tekin'in hatırlatması ile o konuda çözüldü. Talep miktarı tam olarak kabul edilmediği için ben biraz daha yüksek istemeyi düşünmüştüm.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi