Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şİkayetten VazgeÇmek İÇİn Fazla Para AlmiŞ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2012, 16:49   #1
Avukatrecep

Varsayılan Şİkayetten VazgeÇmek İÇİn Fazla Para AlmiŞ

Tüm meslektaşlara saygılar
Ceza davasında sanık vekiliyiz.Müvekkil ,müştekinin eşyalarını çalmış eşyaların değerini 1.000 TL olarak bilirkişi hesaplamış. Müvekkil işlediği suçtan pişman ve karşı tarafın zararını ödemek istiyor.Karşı tarafın zararı 1.000 TL olduğu halde , müvekkilden şikayetten vazgeçmek için 4.000 TL alıyor.4.000 TL aldığını da duruşma tutanağına müşteki ifadesi olarak yazdırıyoruz.

Belli ki müvekkil ceza almamak için ve karşı taraf şikayetinden vazgeçsin diye 4.000 TL yi veriyor. Fakat burada müştekinin haksız kazanç sağladığını veya sebepsiz zenginleştiğini düşünüyoruz. Bu fazladan verilen parayı geri almak için dava açılabilir mi.Açılırsa ne davası açılabilir
Old 11-07-2012, 12:14   #2
yeditepelişehir

Sebepsiz zenginleşme davası açılabilir diye düşünüyorum.Kişinin zor durumundan yararlanılarak aslında şarta bağlı olmayan bir işlem -şikayetin geri alınması- ahlaka aykırı bir şarta bağlanmış gibi de duruyor.
Old 11-07-2012, 13:39   #3
av.tugba

Malın değeri 1000 TL olabilir. Ancak müşteki için manevi değeri vardır. Eğer hırsızlık konusu eşya müştekiye teslim edilemiyorsa o zaman müştekinin zararının (maadi-manevi) tazmin edilemsi gerektiğini düşünüyorum.
Old 11-07-2012, 16:01   #4
Avukatrecep

Olayımızda ayrıca hırsızlığa konu olan mallar da müştekiye teslim ediliyor.
Old 11-07-2012, 16:03   #5
üye32062

Sn.meslektaşım mallar iade edilmiş ise zarar neden doğuyor, eşyalarda yıpranmamı söz konusu?
Old 11-07-2012, 16:33   #6
Avukatrecep

Haklısınız Av.serbay, malların değeri soruşturma aşamasında henüz teslim edilmemişken taktir edilmiş. Mahkeme aşamasında da mallar teslim edilmiş.Fakat müşteki şikayetten vazgeçmek için müvekkilden alabildiği kadar para almış. Bu miktar da 4.000 TL . Tabii müvekkil para verdiğiniz bize daha sonra söyledi. Ben de müştekiye sordurdum ve 4.000 TL aldığını tutanağa yazdırdım.
Old 11-07-2012, 16:54   #7
Ahmetochi

"Hakkın kötüye kullanılması"nın sonuçları doğacak diye düşünüyorum. Bu şekilde hakkını kullanan kişi her ne kadar bu hakkını kullanmakta serbest ise de bu hakkı kullanması başkasına ekonomik bir zarar vermektedir. Bu anlamda sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanabilir bence. Saygılarımla
Old 11-07-2012, 17:37   #8
Av.Kanbalı

Sevgili meslektaşım;
"Ben de müştekiye sordurdum ve 4.000 TL aldığını tutanağa yazdırdım". Demişsiniz,
Uygulama da, özellikle taksirle veya kasten meydana gelen ölümlü olaylarda genellikle taraflar belli bir parayı kan parası adı altında vermektedirler.Bu husus genellikle duruşma tutanaklarına yansımaz ve fakat yansıdığı da vakidir.
Sizin sualinize gelince, müvekkilinizin , önce eşyayı geri vermesi,akabinde 4 bin tl yi şikayetin geri alınması için müştekiye vermesi ve amaç hasıl olunca bu parayı almak için dava açma düşüncesi asıl bana pek ahlaki gelmedi.
Neden derseniz; hırsızlıkta malın geri verilmesiyle(aynen iade) etkin pişmanlıktan yararlanmak açısından esasında şikayetin geri alınmasına gerek kalmaz, yada aynen tazmin için aslında hakimin bilirkişiye bile gerek kalmaksızın kaba bir hesapla belirleyeceği rakamın ödenmesiyle ha keza yine etkin pişmanlık açısından şikayetin geri alınmasına gerek kalmaz.Şimdi, önce adamın malını hırsızla, sonra git anlaş,ve sonra ben bu parayı senden alacam de, adam sormaz mı? kendi rızanla ödediğin bir parayı neden istiyorsun diye.
Bence bir değil birkaç kez düşünün.Kaybetmeye mahkum olacağınız bir dava.
Old 12-07-2012, 14:58   #9
Avukatrecep

Sayın meslektaşım haklı olabilirsin .Zaten ben de böyle bir davanın nasıl sonuçlanacağından emin olamadığım için tartışmaya açtım .Siz değerli meslektaşların görüşlerini merak ettim.Yorum yapan tüm meslektaşlarıma şükranlarımı sunarım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi