Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ibraname

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-04-2009, 19:03   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan ibraname

Merhaba,müvekkilin isteği üzerine dosyadan çekileceğim.

İlk önce müvekkilden ibraname almayı düşünüyorum.Daha sonra bu ibraname ile dosyadan müvekkilin isteği üzerine dosyadan çekildiğimi belirten dilekçemi dava dosyasına sunacağım.

Bu durumda müvekkille birlikte kaleme mi gitmeliyiz?Yoksa imzasını alıp dosyaya sunmam yeterli mi?
Tebliğ ettirmem gerekir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla
Old 02-04-2009, 19:14   #2
justicewarior

Tebliğ ettirmeniz gerek yok diye biliyorum...Ayrıca mahkemeye vereceğiniz dilekçede...gerekli gördüğüm lüzum üzerine dosyada çekliyorum diye bir dilekçe yazarsanız yeterli olur...Tebliğe gerek yok...ama dediğiniz gibi müvekkilden bir ibraname alın......Daha sonradan bir sıkıntı ile karşılaşmamak adına...

Ve ayrıca dosyadan çekildiğiniz günden itibaren sorumluluğunuz 15 gün daha devam eder.....

Saygılar...
Old 02-04-2009, 19:47   #3
Adli Tip

Sayın Meslektaşım;

İbraname sizin iç ilişkinizle ilgili, onu dosyaya sunmanıza gerek yok. Kaleme (eski) müvekillinizle birlikte giderseniz de istifanız elden tebliğ edilmiş olur.

Bunun yerine müvekkiliniz sizi azeltse de siz ona ibraname verseniz, daha pratik de olabilir.

Saygılar,
Old 03-04-2009, 14:17   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim...
iki dosyası vardı.İbraname aldım müvekkilden.Sonra dilekçemi yazıp elden tebliğ yaptırdım.Ceza dosyasında ise vekillikten çekildiğimi belirttim.İbraname almadığım sanık -artık müvekkil demek istemiyorum -da zaten azilname vermiş.Dosyaya sundu mu onu bilmiyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Saygılarımla

Azilnamenin sebebi de sanıklar vekiliydim.Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.İtiraz edilmesinin sanık için uygun olmayacağını belirttim.Avukat akrabaları da temyiz edilmesi gerekdiğini söylemiş,anlatamadım...Sabıkası da vardı.Çok emek verdiğim bir dosyamdı...
Old 03-04-2009, 16:05   #5
wellan

Tebliğ sadece bilgilendirme amaçlı olacaktır ibraneme dilekçesi ile mahkemeye davadan çekildiğinizi sunmanız yeterlidir,çünkü mahkemenin ilk elden bu durumu bilmesinin yeterli olacağını düşünüyorum..Ceza davalalrında ise müdafii olarak teorik anlamda böyle bir dilekçe gerekli değilidr ama çoğu mahkemede bu şekilde bir uygulama yaygındır..
Old 03-04-2009, 16:09   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan wellan
Tebliğ sadece bilgilendirme amaçlı olacaktır ibraneme dilekçesi ile mahkemeye davadan çekildiğinizi sunmanız yeterlidir,çünkü mahkemenin ilk elden bu durumu bilmesinin yeterli olacağını düşünüyorum..Ceza davalalrında ise müdafii olarak teorik anlamda böyle bir dilekçe gerekli değilidr ama çoğu mahkemede bu şekilde bir uygulama yaygındır..

İbraname dilekçesini sunmadım,sadece vekillikten çekildiğimi bildirir bir dilekçe sundum.Tebliği de 15 günlük sürenin başlaması için gerekli görmüştüm.
Teşekkürler...
Old 03-04-2009, 16:16   #7
wellan

Vekillikten çekilme dilekçesi sunduğunuz zaman o dosyadan azil etmiş olursunuz böylece ibraname dilekçsinine tkisini gösterir.Vekillikten çekilme dilekçesini sunduysanız bu hususu karşı tarafın bilmesine gerek yok;mahkemeye sunduğunuzda zaten dosyayla ilişiğiniz iişşlem anından itibaren kesilmektedir..Aynı olayı bir meslektaşımında başına gelmişti o yüzden biliyorum..SAYGILARIMLA..
Old 03-04-2009, 16:20   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan wellan
Vekillikten çekilme dilekçesi sunduğunuz zaman o dosyadan azil etmiş olursunuz böylece ibraname dilekçsinine tkisini gösterir.Vekillikten çekilme dilekçesini sunduysanız bu hususu karşı tarafın bilmesine gerek yok;mahkemeye sunduğunuzda zaten dosyayla ilişiğiniz iişşlem anından itibaren kesilmektedir..Aynı olayı bir meslektaşımında başına gelmişti o yüzden biliyorum..SAYGILARIMLA..

Ben vekillikten çekildikten sonra ilgili dilekçenin müvekkile tebliğ edildikten sonra 15 gün dosya ile ilgili sorumluluğumuzun devam ettiğini düşünüyorum...

İbranameyi daha sonra müvekkil ücret konusunda sıkıntı yaratırsa diye aldım.Çünkü dosyadan çekildiğimiz zaman alınan ücreti haklı sebep yoksa geri ödemekle yükümlüyüz.
Old 05-04-2009, 01:22   #9
M. Emre Bulut

Sayın Av. Özlem Peksüslü, düşünceniz ve davranışınız bana göre de yerindedir. Müvekkile tebliğ ettirdikten sonraki 15 gün süre ile sorumluluğunuz devam etmekte olup, bu süreçte dosyanın takip edilmemesinden kaynaklanan sorunlardan sorumluluğunuz doğacaktır. Uygulamada bizler de istifa dilekçemizi müvekkile tebliğ ettiririz.

İstifa durumunda vekalet ücretinin de tamamı değil, davanın getirildiği duruma göre belli bir kısmının iadesi gerekebilir(idi) Aldığınız ibraname de zaten bunu bertaraf etmiş, endişelenmeye gerek yok.

İyi çalışmalar diliyorum..
Old 01-06-2011, 14:23   #10
hülya er

HUMK m.68'e göre ''Müvekkili namına muamele yapmış olan vekil nefsini azlettiğini veya müvekkili tarafından azlolunduğunu dava zaptına kayıt veya tebliğ ettirilmek suretiyle diğer tarafa bildirmedikçe, istifa ve azlin o taraf hakkında hükmü yoktur.''

Ekim'de yürürlüğe girecek Yeni HMK'nın da 81-83.maddeleri bu konuda şunları belirtiyor:

Vekilin azli ve istifasının şekli

MADDE 81- (1) Vekilin azli veya istifasının, mahkeme ve karşı taraf bakımından hüküm ifade edebilmesi için, bu konudaki beyanın dilekçeyle bildirilmesi veya tutanağa geçirilmesi ve gerektiğinde ilgilisine yapılacak tebligat giderinin de peşin olarak ödenmesi zorunludur.

Vekilin istifası

MADDE 82- (1) İstifa eden vekilin vekâlet görevi, istifanın müvekkiline tebliğinden itibaren iki hafta süreyle devam eder.

(2) Vekilin istifa etmiş olması hâlinde, vekâlet veren davayı takip etmez ve başka bir vekil de görevlendirmez ise tarafın yokluğu hâlinde uygulanacak hükümlere göre işlem yapılır.

(3) Yukarıdaki fıkralarda yer alan hususlar, istifa eden vekilin istifa dilekçesi ile birlikte vekâlet verene ihtaren bildirilir.

Vekilin azli

MADDE 83- (1) Vekil ile takip edilen davada, vekilin azli hâlinde vekâlet veren, davayı takip etmez ve iki hafta içinde bir başka vekil de görevlendirmez ise tarafın yokluğu hâlinde uygulanacak hükümlere göre işlem yapılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi