Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Senette Para Cİnsİ Bellİ DeĞİlse Ne olacak? (YTL - TL)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2007, 14:21   #1
balturk

Varsayılan Senette Para Cİnsİ Bellİ DeĞİlse Ne olacak? (YTL - TL)

....İcraya konulan senette miktat olarak 13.750 ve yazıyla da onüçbinyediyüzellilira yazmaktadır.senet tazni,m tarihi 02.02.2006 tarihidir.Borçlu senttetki miktarın 13 bin 750 lira olduğunu belrterek itraz etti.YTL ibaresi sentte bulunmamaktadır.Senet metinleri matbu olduğu için bu sorun oluştu.Bu konuda ne yapılmalı elinmde karar olan meslektaşlarımıızn bilkgi vermesi rica olunur.Şimdiden herkese teşkkür ederim
Old 23-02-2007, 15:21   #2
Av.Turhan Demiroğlu

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6635

(Konu burada tartışılmış ama olayınıza pek uymuyor. Ancak edindiğim kanaat, 2006 yılında hem TL hem YTL tedavülde olduğundan alacak miktarının belirlenebilmesi güç gibi. Öte yandan 13750 TL yanılmıyorsam 13 YK ediyor ve bu meblağ için senet tanzimi hayatın olağan akışına uygun düşmüyor. Senedin vade tarihi 2007 ise işiniz daha da kolaylaşabilir diye düşünüyorum. Kolay gelsin. Saygılarımla...)
Old 23-02-2007, 16:16   #3
gencerx07

13750lira yazıyorsa bu senet kombiyo vasfını yitirmiştir.sanırım itiraz ettiğine göre ilamsız takip yoluna gittiniz? burada sorun sadece ytl veya lira değil bence.çünkü türklirası olduğuda belirtilmemiştir. açacağınız itirazın iptali davasıyla alacağınızı kanıtlarsınız umarım..ama itirazın kaldırılması yoluna gidemezsiniz..
Old 23-02-2007, 18:32   #4
kurt

itirazın kaldırılmasıyoluna gidilirse borçlu mutlaka senet metninden anlaşılan itiraz sebeplerini ileri sürecektir. ayrıca icra hukuk sınırlı yetkili mahkeme her şeyi inceleyemez. siz en iyisi işi sağlama bağlayın ve itirazın iptali davası açın derim. ayrıca 2006 yılı içerisinde hem TL hemYTL kabul gördüğü için miktar konsunda sorun ortaya çıkmayacaığını düşünüyorum. önemli olan senedin altındaki imzadır. aslında itiraz ileri sürülürken imzaya itiraz edilmediyse ve borcun ödendiğine ya da zamanaşımına ilişkin bir itiraz ve ispatlayıcı bir belge de yoksa itirazın iptali davası da düşünülebilir.
bnde böyle bir senedi İlamsız icra takibine koydum borçlu itiraz etti. itirazın kaldırılmasını istedim ve %40 tazminat istedim adam korktu geldi ödedi parayı
Old 24-02-2007, 08:36   #5
Av. Hulusi Metin

Varsayılan katkı

5083 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Para Birimi Hakkında Kanun
Kabul Tarihi: 28 Ocak 2004
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 31 Ocak 2004 - Sayı: 25363

MADDE 3. - Kanunlarda ve diğer mevzuatta, idarî işlemlerde, yargı kararlarında, her türlü hukukî muamelelerde, kıymetli evrak ve hukukî sonuç doğuran diğer belgeler ile ödeme ve değişim araçlarında Türk Lirasına veya liraya yapılan atıflar, 2 nci maddede belirtilen değişim oranında Yeni Türk Lirasına yapılmış sayılır.
Old 24-02-2007, 12:43   #6
av.semire nergiz

'Borçlu senttetki miktarın 13 bin 750 lira olduğunu belirterek itraz etti.' diyorsunuz.Bu ifadeden senedin borçlu tarafından doldurulduğunu ve karışıklığın da bu haliyle borçludan kaynaklandığını görüyorum.Zira dediğiniz gibi hala itiraz ederken bile lbirimin TL mi yoksa YTL mi olduğunu belirtmeden 13 bin 750 lira diye itiraz ediyor.Tanzim tarihi itibariyle 13750 YKR için senet düzenlenmeyeceği hayatın olağan akışına uygundur.Aksini ispatlaması çok zor görünüyor.Borçlu kambiyo senedine dayanan haciz yolu ile takipte borca itirazını ödeme emrinin kendisine tebliğinden itibaren beş gün içinde bir dilekçe ile icra mahkemesine yapacaktır. Borçlu, ödeme emrinin kendisine tebliğinden itibaren süresi içinde bir dilekçe ile ödeme emrine itiraz etmezse, borcu ödemek zorundadır. Borca itiraz satıştan başka icra takip işlemlerini durdurmadığı için alacaklının itirazın kaldırılması için icra mahkemesine başvurması gerekmez. Borçlunun ise takibi durdurabilmek ve dahi mallarının haczini önleyebilmek için icra mahkemesinden itirazın kabulüne dair bir karar getirmesi gerekir.
İcra mahkemesi borçlunun borca itirazı hakkında yapacağı incelemeyi mutlaka duruşmalı olarak en geç otuz gün içinde yapacaktır. Mahkeme borcun var olmadığını itfa veya imhal edildiğinin resmi veya imzası ikrar edilmiş bir belge ile ispatlanması halinde itirazı kabul eder. İcra mahkemesi hakimi borçlunun itiraz dilekçesine ekli olarak ibraz ettiği belgelerden borcun itfa veya imhal edildiğini veya senedin metninden zamanaşımına uğradığı veya borçlunun borçlu olmadığı kanaatine varırsa itirazın esası hakkında karar verinceye kadar icra takibinin geçici olarak durdurulmasına karar verebilir. Geçici durdurma kararı ihtiyati tedbir mahiyetindedir.
Yukarıda da belirttiğim üzere büyük bir ihtimalle senetteki yazı borçluya aittir ve dolayısıyla da karışıklığı bilerek veya bilmeyerek kendisi yaratmış görünmektedir.Bu husus üzerinde durmakta fayda var.İyi çalışmalar
Old 03-04-2007, 10:57   #7
Av.Seda

Benim de bu konuda bir sorunum var. Yardım ederseniz sevinirim. İlamsız takip başlattığım bir borçlu 2006 yılında tanzim edilmiş bir senet için borca itiraz etti, itirazın konusu, senet matbu olduğu için miktar kısmında tl yazıyor fakat ben takibi ytl olarak açmıştım itirazı kaldırabilmek için Av. Hulusi Metin 'in eklemiş olduğu kanun maddesini kullanmam yeterli olur mu, başka ne yapabilirim. Şimdiden teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi