Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temyizden feragat, vazgeçme, asil ve avukat arasında çelişki.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2010, 14:40   #1
gunay30

Varsayılan temyizden feragat, vazgeçme, asil ve avukat arasında çelişki.

Bir dosyada yerel mahkeme tutuklu asil ve vekilin hazır olduğu duruşmada karar veriyor. Karar asilin ve vekilin yüzüne karşı tefhim ediliyor.
Asil aynı gün cezaevinden kararı veren mahkemeye temyiz etmek istemediğini, temyiz hakkından feragat ettiğine dair dilekçe yolluyor.
Vekil ise söz konusu dosyada süre tutum dilekçesi vererek kararı temyiz ediyor.
Asil suç tarihinde 15-18 yaş aralığında bulunuyor. Karar tarihinde ise 18 yaşını dolduruyor.
Asil şartla salıverilme hükümlerinden yararlanmak istediği için böyle bir dilekçe vermiştir.
Öncelikle avukatın temyiz etmemesi halinde herhangi bir sorumluluk doğabilir mi?
Eğer doğabilecekse avukat bu sorumluluktan kurtulmak için ne gibi bir önlem alabilir?
Örneğin asile temyiz hakkının niteliğini ve sonuçlarını yazılı olarak sunulması ve asilin temyizden vazgeçme yönünde avukata yazılı talimat vermesi halinde avukatın sorumluluğu ortadan kalkar mı?

Saygılarımla...
Old 06-07-2010, 16:45   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın gunay30;

Asil vekile, temyiz hakkından feragat ettiğini, hükmün temyiz edilmesi yönünde değil de temyiz edilmemesi yönünde irade gösterdiğini yazılı olarak ortaya koymadığı sürece avukatın temyiz etmesinde kesinlikle fayda var. Aksi halde, temyiz edilmemesinin uygun olduğu kanaatiyle hükmü temyiz etmeyen vekilin, bu durumu ispat etmesi gerekecektir ki oldukça sancılı bir süreç..

Sanık, müdafiine hükmün temyiz edilmemesi yönünde yazılı (elbette imzalı) bir bildirimde bulunmadığına göre temyiz edilmesi gerekir. Ayrıca asile, temyiz hakkının olduğuna dair yazılı bir hatırlatmada bulunma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Kaldı ki karar, olayda belirttiğinize göre asil ve vekilin katılımlarıyla yüzlerine karşı verilmiş bir karar.

Saygılarımla..
Old 06-07-2010, 17:00   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gunay30
Bir dosyada yerel mahkeme tutuklu asil ve vekilin hazır olduğu duruşmada karar veriyor. Karar asilin ve vekilin yüzüne karşı tefhim ediliyor.
Asil aynı gün cezaevinden kararı veren mahkemeye temyiz etmek istemediğini, temyiz hakkından feragat ettiğine dair dilekçe yolluyor.
Vekil ise söz konusu dosyada süre tutum dilekçesi vererek kararı temyiz ediyor.
Asil suç tarihinde 15-18 yaş aralığında bulunuyor. Karar tarihinde ise 18 yaşını dolduruyor.
Asil şartla salıverilme hükümlerinden yararlanmak istediği için böyle bir dilekçe vermiştir.
Öncelikle avukatın temyiz etmemesi halinde herhangi bir sorumluluk doğabilir mi?
Eğer doğabilecekse avukat bu sorumluluktan kurtulmak için ne gibi bir önlem alabilir?
Örneğin asile temyiz hakkının niteliğini ve sonuçlarını yazılı olarak sunulması ve asilin temyizden vazgeçme yönünde avukata yazılı talimat vermesi halinde avukatın sorumluluğu ortadan kalkar mı?

Saygılarımla...

Siz kararı temyiz etmişsiniz zaten. Asil de feragat etmiş. Sorun nedir?
Old 07-07-2010, 11:33   #4
Av. Taner BAŞ

Bir dosyada asil; temyizden kısa bir süre sonra temyizden feragat etmiş, Yargıtay'da dosyayı incelemeden geri göndermişti.
Old 10-07-2010, 12:15   #5
gunay30

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Siz kararı temyiz etmişsiniz zaten. Asil de feragat etmiş. Sorun nedir?
Önce asil temyizden feragat ettiğine dair dilekçeyi sundu mahkemeye daha sonra ben temyiz ettim. Şimdi temyizden vazgeçmeyi düşünüyorum. Zira asil yerel mahkeme kararının temyiz edilmesini istememekte. Ancak karar tarihinde asilin yaşı 18'den küçük. Temyiz hakkını onun rızası olmasa dahi onun adına ben kullanabilir miyim?
Old 12-07-2010, 11:18   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan gunay30
Önce asil temyizden feragat ettiğine dair dilekçeyi sundu mahkemeye daha sonra ben temyiz ettim. Şimdi temyizden vazgeçmeyi düşünüyorum. Zira asil yerel mahkeme kararının temyiz edilmesini istememekte. Ancak karar tarihinde asilin yaşı 18'den küçük. Temyiz hakkını onun rızası olmasa dahi onun adına ben kullanabilir miyim?

Sayın gunay30;

Asil 18 yaşından küçük olduğu, yani yasal olarak reşit olmadığı için, temyizden feragat ettiğine ilişkin dilekçeyi velisi/vasisinin sunması gerekirdi. (İlk mesajınızda karar tarihinde 18 yaşını dolduyor demiştiniz ) Dolayısıyla asilin dosyaya sunmuş olduğu temyiz etmeyeceğine dair dilekçeye rağmen sizin temyiz dilekçesi sunmanız gerekir. Hükmü temyiz etmemeniz durumunda velisi/vasisi olan şahsın, "temyiz edilmesi gerektiği halde temyiz edilmemesi"nden dolayı şikayette bulunma ihtimalini bertaraf etmek açısından da hükmü temyiz etmiş olmanızda yarar görüyorum. Saygılarımla..
Old 12-07-2010, 11:41   #7
Av.AAO

Varsayılan çözüm bulundu ama...

Asil? asilllll???? ASIL olacak ASIL
Gerçekten müvekkilleriniz çok asil de, siz?
ASİL= http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/SozBu...DE&Kelime=asil

Bence doğrusu ASIL olmalı? ASIL olan davacı ve biz vekil....
Bu ASİL kelimesinin müvekkil yerine kullanımı ne yazık ki; GALAT-I MEŞHUR haldedir.
Yanlış bilinmekte, doğrusunu söyleyene de yanlış söylemiş gibi davranılmaktadır.
Evet...... Hava çok sıcak
Old 12-07-2010, 21:14   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.AAO
Asil? asilllll???? ASIL olacak ASIL
Gerçekten müvekkilleriniz çok asil de, siz?
ASİL= http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/SozBu...DE&Kelime=asil

Bence doğrusu ASIL olmalı? ASIL olan davacı ve biz vekil....
Bu ASİL kelimesinin müvekkil yerine kullanımı ne yazık ki; GALAT-I MEŞHUR haldedir.
Yanlış bilinmekte, doğrusunu söyleyene de yanlış söylemiş gibi davranılmaktadır.
:

Bazı kelimeler çok anlamlı olabilir. "Gül" örneğinde olduğu gibi. "Asil" de öyledir.

Alıntı:
asil:Vekalet veren kişi,işin ve hakkın sahibi. devlet görevlerinde, belli tecrübe süresi sonunda o işi yapmaya liyakat kazanan kişi(memur). Esat Şener-Hukuk Sözlüğü

Alıntı:
Evet...... Hava çok sıcak

Aman kendinize dikkat edin.
Old 13-07-2010, 10:16   #9
garani

bence vekil asilden imzalı bir yazı almadığı sürece kararı temyiz etmekle mükelleftir.çünkü vekilin en büyük düşmanı müvekkildir.hiç kimse garanti edemez müvekkilin vekili şikayet etmeyeceğini.kadı ki bazı dosyalar için usulen verilen temyizler de vardır ki bu olayda asilin feragat etmiş olması sorun teşkil etmeyip vekilin süre tutum verip temyiz başvurusu yapması mantıklı.sn.av.engin ile aynı fikirdeyim sanırımsaygılar
Old 14-07-2010, 14:31   #10
gunay30

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bazı kelimeler çok anlamlı olabilir. "Gül" örneğinde olduğu gibi. "Asil" de öyledir.

Aman kendinize dikkat edin.

Av. Suat bey bu cevabınızdan sonra benim cevap vermeme gerek kalmadı. Tek söyleyebileceğim hakikaten hava çok sıcak olmalı orada
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi