Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamaulaştırmasız el atma davasında uzlaşma prosedürü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2013, 18:53   #1
av.hasaneser

Varsayılan Kamaulaştırmasız el atma davasında uzlaşma prosedürü

İyi çalışmalar.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne kamulaştırmasız el atma dolayısıyla tazminat davası açmaya hazırlanıyorum. Uzlaşma için 04,09,2012 tarihinde başvuru yaptım. 07,10,2013 tarihinde cevap verdiler.Cevaplarında "...sözü edilen taşınmazın kamulaştırılması, okul ihtiyacı ve 2014 yılı İlköğretim Kurumları Yapım Programı ödeneği dahilinde değerlendirilecektir." şeklinde. Bu ne anlama geliyor. Uzlaşma başvurusunun reddi olarak değerlendirip dava açabilir miyim? Eğer dava açılabilirse Asliye Hukuk Mahkemesinde mi yoksa İdare Mahkemesinde mi açayım?
Old 10-12-2013, 14:10   #2
Av.Mert

Sayın av.hasaneser;
Anladığım kadarıyla davanız hukuki el atmayla ilişkili.
Bu anlamda öncelikle davanızın görevli mahkemesi anayasa mahkemesi nin en son çıkan kararı neticesinde idare mahkemesidir.
Uzlaşma konusunda ise idareler hukuki el atma ve yeni ictihatlar açısından çok fazla bir bilgiye sahip değildir. Başvurulan dilekçelere 6487 sayılı yasa çerçevesinde cevap vermemektetir. Hatta bir başvurumda 100 m yakınında aynı nitelikte başkaca bir alan olması sebebiyle ihtiyacımız yok diye cevap aldığım bile olmuştur. İdareyi usulüne uygun bir başvuruya zorlamak gibi bir imkanımız olmadığına göre gelen olumsuz her hangi bir cevabı kabul edebiliriz görüşündeyim.
Old 10-12-2013, 14:22   #3
av.hasaneser

Sayın meslektaşım,
Cevabınız için teşekkür ederim. Ben de verilen bu cevabın olumsuz kabul edilerek, dava açılabileceği kanaatindeydim. Peki bahsettiğiniz Anayasa Mahkemesi kararı nedir? Beni aydınlatır mısınız? Daha önce torba yasa ile yapılan değişikliğe rağmen Asliye Hukuk Mahkemeleri kendilerini görevli sayarak hem derdest davalara devam ettiler hem de yeni açılan davalardaki görev itirazını reddettiler. Bu yüzden biraz tereddüt yaşadım. Meslektaşlarımız tecrübelerini paylaşırsa faydalı olacağı kanaatindeyim.
İyi Çalışmalar.
Old 10-12-2013, 15:27   #4
Av.Mert

Forum düzeni açısından konu bu link altında tartışılmaktadır.
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...=60114&page=13
Sorularınızın cevabını 350 ve 364 numaralı mesajlarda bulabilirsiniz.
Saygılarımla..
Old 11-12-2013, 17:48   #5
av.hasaneser

Sayın meslektaşım,
Bildirdiğiniz sayfaları okudum. Galiba anladım.
Benim hazırlandığım davada; Milli Eğitim Müdürlüğü taşınmazı okul olarak kullanıyor. İmar planının onay tarihi ise 13,06,1986 dır. Yanlış anlamadıysam İdari Yargıda dava açmam gerekiyor. Acaba davayı ben açsam dahi masrafları idareden talep edilebilir mi? Danıştay'ın bu yönde bir kararı olduğunu duydum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi