Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatifin ihyası kararı aldım,Şimdi ne olacak.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2009, 19:41   #1
Av.Bilgin Elial

Varsayılan Kooperatifin ihyası kararı aldım,Şimdi ne olacak.

Arkadaşlar merhaba,
Bir tapu iptal ve tescil davasında yargıtay bozma ilamı doğrultusunda Ticaret Mahkmesinden Kooperatifin ihyası kararı aldım..benim davam da kooperatife de husumet yöneltilecek..Buraya kadar tamam ..Ama sonrasında kooperatif açısından ne olacak.. yani sonrasında kooperatifin yeniden tasfiye mi edilmesi gerekecek..Edilecekse bunu kim nasıl yapacak?
Old 02-11-2009, 11:53   #2
avmurat

Bu durumda kooperatif tasfiye haline geri dönüyor.İhyayı gerektiren husus sonuçlandığında ise ilk kez nasıl tasfiye olduysa yine aynı şekilde tasfiye oluyor, saygılarımla.
Old 02-11-2009, 12:46   #3
Av.Bilgin Elial

Teşekkür ederim arkadaşım. Bana biraz daha yardımcı olabilirsiniz çok sevinirim.
Ben ihya olmuş kooperatife dava açacağım ve bu en son adrese tebligat çıkacak ama doğal olarak yapılamayacak ve 35'e göre tebligat isteyeceğim. Yani büyük ihtimal Kooperatif adına dava açıldığından kimsenin haberi olmayacak.Sonra dava bir şekilde bitecek ve sıra bu kooperatifin tasfiyesine gelecek.
Davadan haberleri bile olmasa onları bulup kişisel olarak haberdar etmeliyim diye düşünüyorum.Ama bu kez de bana peki biz şimdi ne yapacağız diye soracaklar.
Benim aklıma takılan bu tasfiyeyi kim nasıl yapacak. Zira ortada kimse yok. Eski tasfiye memurları tasfiye için dava mı açmak durumunda kalacaklar ya da tasfiye için ne yapacaklar?
Yargıtay istedi, Ölüyü dirilttik şimdi uğraşıyoruz.
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-11-2009, 12:07   #4
avmurat

Bu konuda bir tecrübem yok ancak bildiklerim ve kaynaklardan anladığım kadarıyla cevaplandırayım.Öncelikle şunu belirteyim ki kooperatifin ihya oluduğundan haberinin olmaması ilginç çünkü ihya davasında tasfiye memurlarının da hasım gösterilmeleri gerekiyordu.Ancak yine de bundan sonra da bir şekilde haberdar olmalarının gerekli olduğunu düşünüyorum çünkü süreci başlatacak olanlar onlar.İhya kararı ile kooperatif tasfiye haline geri dönecektir.Bu nedenle tasfiye memurlarının canladırmadan haberdar olmalarından sonra son genel kurulu toplamaları, bu genel kurulda organların yeniden oluşturulmasnıı sağlamaları gerekir.Yine canlardımayı ilgili mercilere (Örn.Vergi dairesine) bildirmeleri gerekir.Sizin davanız sürdüğü sürece kooperatif tasfiye halinde kalacaktır.Son olarak sicin davanız tüm sonuçları ile birlkte tamalanınca yeniden sicilden terkin işlemlerini yapacaklar ve sonlanacaktır diye düşünüyorum, saygılarımla.
Old 04-11-2009, 16:22   #5
Av.Bilgin Elial

Teşekkür ederim arkadaşım. Ben de sizin düşündüğünüz gibi düşündüm. Ama bir taraftan da acaba genel kurulu falan toplamadan bir mahkeme kararı ile tasfiye edilebilir mi diye acaba diye bir arayışa girdim. İlginize çok teşekkür ederim. Sizde aynı şekilde düşündüğünüze göre adamlar yorulmadan olmayacak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi