Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira akdinin feshi ihtarı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2008, 09:46   #1
avakkas

Varsayılan kira akdinin feshi ihtarı

Sayın meslektaşlarım.
müvekkile ait dükkanda oturan kiracı , kira sözleşmesindeki kira artış oranını kabul etmiyor, kira bedelini artış oranına uymadan eksik yatırdığından müvekkil kabul etmedi, kiracı ödeme mahalli tayin ettirdi. kira artışı yapmadan kira parasını buraya yatırıyor.
kira tespit davası açtık. ayrıca kiracıya süresi içerisinde kira akdini yenilemeyeceğimizi ihtar yolu ile bildirip, kira akdinin feshini açabilirmiyiz. bunun yöntemleri nelerdir. teşekkürler
Old 28-08-2008, 10:02   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avakkas
Sayın meslektaşlarım.
müvekkile ait dükkanda oturan kiracı , kira sözleşmesindeki kira artış oranını kabul etmiyor, kira bedelini artış oranına uymadan eksik yatırdığından müvekkil kabul etmedi, kiracı ödeme mahalli tayin ettirdi. kira artışı yapmadan kira parasını buraya yatırıyor.
kira tespit davası açtık. ayrıca kiracıya süresi içerisinde kira akdini yenilemeyeceğimizi ihtar yolu ile bildirip, kira akdinin feshini açabilirmiyiz. bunun yöntemleri nelerdir. teşekkürler

Doğru cevap alabilmeniz için aşağıdaki soruları yanıtlamanız gerekir:

1- Kaçıncı kira dönemindesiniz?
2- Sözleşmedeki kira artış oranı ÜFE? Enflasyon? %25?
3- Tespit davası açmadan önce ihtar? Süre?
4- Kira akdini feshetmek için sebep?
Old 28-08-2008, 13:54   #3
avakkas

Varsayılan kira aktinin feshi

teşekkürler avukat bey
kira başlangıç tariihi 01,09,2003
kira artış oranı %30 olarak yazılmış
ancak kira sözleşmesiin sayfası müvekkil tarafından yazılırken hasta ve yaşlı olan müvekkilin yazarken eli titrediği kalan kısmıları kiracı ben doldurup sana vereyim demiş, bu arada müvekkil astım hastası ve dışarı çıkınca, kiracı özel şartlar bölümünü doldurmadan kira sözleşmesinden fotokipi almış, müvekkil az sonra geri gelince, eksik kısımları doldurmuş .( kiracı bu dükkanı daha önce kiracı olarak oturan kişilerden dükkanının içindeki inşaat malzeleleri ile bu kişilerden devralmış o tarihte. ) müvekkil bu kiracıya o kişlerle yaptığı kira sözleşmesini göstererek aynı şartların yazılmasını istemiş o da kabul etmiş,
daha sonra kiracı kira artışına oranı olan %30 uymamış, üstelik icra takibi yaptığımızda, kira sözleşmesine evrakta sahtecilik var iddiası ile karşı çıkıp itiraz etti. itirazın iptali davası devam ediyor.
ihtar çekerek kira bedelinin tesipiti dava edeceğimizi bildirdik ve kira tespit davasının yeni dönem için açtık ve aynı zamanda kira aktini 01,09,2008 tarihinden itibaren fesh edeceğimizi bildirdik. kira aktinin feshini dava edeceğiz, bu konuda yanlış yapmak istemiyorum.
arkadaşların yardımını bekliyorum, teşekürler
Old 28-08-2008, 14:10   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avakkas
teşekkürler avukat bey
kira başlangıç tariihi 01,09,2003
kira artış oranı %30 olarak yazılmış
ancak kira sözleşmesiin sayfası müvekkil tarafından yazılırken hasta ve yaşlı olan müvekkilin yazarken eli titrediği kalan kısmıları kiracı ben doldurup sana vereyim demiş, bu arada müvekkil astım hastası ve dışarı çıkınca, kiracı özel şartlar bölümünü doldurmadan kira sözleşmesinden fotokipi almış, müvekkil az sonra geri gelince, eksik kısımları doldurmuş .( kiracı bu dükkanı daha önce kiracı olarak oturan kişilerden dükkanının içindeki inşaat malzeleleri ile bu kişilerden devralmış o tarihte. ) müvekkil bu kiracıya o kişlerle yaptığı kira sözleşmesini göstererek aynı şartların yazılmasını istemiş o da kabul etmiş,
daha sonra kiracı kira artışına oranı olan %30 uymamış, üstelik icra takibi yaptığımızda, kira sözleşmesine evrakta sahtecilik var iddiası ile karşı çıkıp itiraz etti. itirazın iptali davası devam ediyor.
ihtar çekerek kira bedelinin tesipiti dava edeceğimizi bildirdik ve kira tespit davasının yeni dönem için açtık ve aynı zamanda kira aktini 01,09,2008 tarihinden itibaren fesh edeceğimizi bildirdik. kira aktinin feshini dava edeceğiz, bu konuda yanlış yapmak istemiyorum.
arkadaşların yardımını bekliyorum, teşekürler

6570 S.K.na tabi yerlerde, bu kanun hükümleri uygulanmaktadır. Bu kanunda da tahliye sebepleri tahdidi olarak sayılmıştır. Bunların arasında, "Sözleşme süresinin bitmesi nedeniyle tahliye davası" yer almamaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi