Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tedbir Kararın Süresi Bitince Yeniden Verilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2009, 01:07   #1
Konuk

Varsayılan Tedbir Kararın Süresi Bitince Yeniden Verilir Mi?

Merhabalar,Çekişmeli boşanma davam var ve 3. sü görüldü.Eşimin evden uzaklaştırma cezası vardı yalnız bu süre dolmasına 1 hafta var.Sormak istediğim bu cezayı tekrar isteyebilirmiyim gerekçem ne olmalı bu 6 ay içinde hiç cezaya aykırı bir şey yapmadı.Dava devam ederken eve gelmesini istemiyorum çünkü eşyaları almak istiyor ben halen onun olan ortak konutda oturuyorum çocuğumla.Ne yapabilirim??
Old 09-03-2009, 11:33   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,Çekişmeli boşanma davam var ve 3. sü görüldü.Eşimin evden uzaklaştırma cezası vardı yalnız bu süre dolmasına 1 hafta var.Sormak istediğim bu cezayı tekrar isteyebilirmiyim gerekçem ne olmalı bu 6 ay içinde hiç cezaya aykırı bir şey yapmadı.Dava devam ederken eve gelmesini istemiyorum çünkü eşyaları almak istiyor ben halen onun olan ortak konutda oturuyorum çocuğumla.Ne yapabilirim??

Sayın Konuk,

Ailenin Korunmasına Dair Kanun'da ikinci kez tedbir kararı verilebileceğine dair bir hüküm yoktur. Ancak, yönetmelikte vardır.

Alıntı:
AİLENİN KORUNMASINA DAİR KANUNUN UYGULANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Tedbirlerin süresi ve yapılacak ihtarat
MADDE 14- (1) Hakim tarafından hükmedilecek tedbirlerin yerine getirilmesi amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez. Bu süre tedbir kararı verilebilecek yeni bir durumun meydana gelmesi halinde hakim tarafından yeniden tedbir kararı verilmesine engel değildir.

Yönetmelik, "yeni bir durumun meydana gelmesi halinde" yeniden tedbir kararı verilebileceğini hüküm altına almıştır. Ancak sizin, ilk tedbir kararına dayanak olan olayları bilemeyeceğimizden kesin bir cevap vermek zordur.

Ancak, burada verilen bilgilere göre yardımcı olabildiğimizi; bir avukata müracaat etmenizin hak kaybına uğramamanız bakımından önemli olduğunu anımsatmak isteriz. Maddi durumunuz elvermiyorsa(Bu durumu kanıtlayarak) bulunduğunuz ilin Barosunun Adli Yardım Bürosuna müracaat edebilirsiniz.
Old 09-03-2009, 12:08   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Ek olarak, eşinizin adına kayıtlı, tedbir kararı koruması ile oturmakta oluduğunuz ev için Aile Konutu Şerhini tapuya işletebilirsiniz. Gerekenler aşağıda gösterilmiştir.

Alıntı:
Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
İstenen Belgeler
1- Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,
2- Gerektiğinde taşınmaz malın şerhi talep edilen taşınmaz mal ile aynı olduğunun kadastro müdürlüğünce tespit edilmesi,
3- İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,
4- İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.
İstem Belgesinin Yazımı
Yukarıda nitelikleri yazılı taşınmaz malın maliki/hissedarı bulunan ..... ......' ekte sunduğum Nüfus Kayıt Örneğinden de anlaşılacağı üzere eşimdir. Yine ekte sunduğum .....ilçesi, .....Mahallesi Muhtarlığından aldığım ../../2008 tarihli Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesinden de anlaşılacağı üzere bu taşınmaz malı aile konutu olarak kullanmaktayız. Bu itibarla, Medeni Kanunun 194. Maddesi uyarınca tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini arz ve talep ederim.

İşlemin Mali Yönü
Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne yazımı ve şerhin terkini için her hangi bir harç veya vergi alınamaz. Çünkü Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifede böyle bir harç alınacağı öngörülmemiştir.

Aile Konutu şerhi ile ilgili düzenleme ve koruyucu özelliği gereği dava sonuçlanana kadar çocuğunuzla orada kalma hakkını da elde edersiniz.Bu şekilde, Aile konutu sizin onayınız olmadan satılamaz, devredilemez.

İlgili madde:

Alıntı:
II. Aile konutu

Madde 194 - Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.

Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hakimin müdahalesini isteyebilir.

Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.

Aile konutu eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa, sözleşmenin tarafı olmayan eş, kiralayana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı haline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeri ile müteselsilen sorumlu olur.

Ayrıca, boşanma davasına bakan aile mahkemesi yargıcından da ev ve eşyalarının sizin kullanımınıza, tahsisine yönelik talepte bulunabilirsiniz.

Sayın Katılımcı;

Bir avukatın yüzyüze yol göstermesi ve doğrudan desteği ile hareket edersiniz, zamanında haklarınıza kavuşursunuz.

Saygılar.
Old 09-03-2009, 13:57   #4
BaharB

Sayın Konuk;
Türk Medeni Kanunu'nun 169. maddesine göre; "Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır."
Bu hüküm gereği mahkemeden, duruşma gününü beklemeksizin talepte bulunabilirsiniz.
Old 09-03-2009, 14:20   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanma davası devam ederken veya boşanma davası olmaksızın 4320 sayılı yasa gereği -eğer şiddet ihtimali varsa- her zaman koruma kararı istenebilir.

Yasada yeniden koruma kararı verilmeyeceğine ilişkin bir düzenleme yoktur.

Yasada sadece alınan koruma kararının altı ay olacağına ilişkin düzenleme vardır.

Kısacası verilmiş koruma kararı süre dolunca uzatılmaz.Yeniden istemek gerekir.

2-Koruma kararınının koşulları yoksa,yani şiddet bir ihtmal dahilinde değilse, boşanma davasına bakan hakimden müşterek konutun ve ev eşyalarının dava süresince size ve çocuklara tahsis edilmesini isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Old 10-03-2009, 00:51   #6
Konuk

Teşekkür ederim.İyiki bu kadar yakınsınız bunu demeden geçemedim...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi