Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Dağa gönderen babaya da ceza

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2006, 13:20   #1
Seyda

Varsayılan Dağa gönderen babaya da ceza

Yeni Terörle Mücadele tasarısında dağa ve şehirdeki eylemlere çocuklarını salan anne babalara 5 yıl hapis cezası öngörülüyor.

Diyarbakır'daçocukların eylemlerde kullanılması Yeni Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'na damgasını vurdu. Bakanlar Kurulu'nun kabul ettiği tasarıda yaşı 18'den küçük çocuklarını bilerek terör örgütüne teslim edenler 5 yıl hapis cezasını örgüt üyeliği cezasına ek olarak alacak.

İŞTE YENİ MADDELER
1- TERÖR örgütüne üye kazandırma suç olarak tanımlandı ve 15 yıl hapis öngörüldü.

2- GÖSTERİLERDE puşi ve maskeyle yüzünü kapatanlara 3 yıla kadar hapis verilecek.

3- İNTİHARIN terör amacıyla özendirilmesi cezanın ayrıca artırılmasını getirecek.

4- ORMANLARI terör amaçlı yakanların cezaları yüzde 50 oranında artırılacak.
Old 26-10-2006, 18:46   #2
hosserdar

Varsayılan Ne olacak...

Bakalım ne gibi değişiklikler olacak,caydırıcı olacağını pek zannetmemekle birlikte terörle mücadele devlet politikası haline getirilmediği sürece bu işin sonu gelmez.
Old 27-10-2006, 14:48   #3
Seyda

Haberin kaynağını belirtmeyi unutmuşum.Merak eden arkadaşlar için : http://arsiv.sabah.com.tr/2006/04/18/siy113.html
Old 28-10-2006, 11:52   #4
alisuat

bende caydırıcı olacağını düşünmüyorum, kaldı ki kavramların çoğu soyut ve somut olarak delillendirmek çok zor, örneğin
Alıntı:
18'den küçük çocuklarını bilerek terör örgütüne teslim edenler
adam hiç ben çocuğumu bilerek gönderdim der mi, bir kişinin terör amacıyla intihara özendirildiğini nasıl bileceksiniz, intihar edenden mi, yoksa bunu kabul eden kişiden mi, hiç bir kişi ben terör olsun diye ormanı yaktım der mi... uzatılabilir
Old 28-10-2006, 13:36   #5
Av. Çetin

Alıntı:
2- GÖSTERİLERDE puşi ve maskeyle yüzünü kapatanlara 3 yıla kadar hapis verilecek.

ben burasını anlayamadım, yani anayasal hakkımı kullanırken puşi takarsam 3,5 yıl mı yiyecem?

Bu hangi gösteriler için geçerli acaba?
Old 28-10-2006, 20:02   #6
ahmetsacit

Sayın Av. çetin,
Anayasanın 34. maddesinde gösteri ve yürüyüş yapma hakkı tanınmıştır fakat ,Yeni terörle mücadele yasasındaki sözü geçen ceza terör örgütünün eylemleri ve gösterileriyle ilgili..
Bu maddeyle,
Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerin gizlenmesi amacıyla yüzün tamamen veya kısmen kapatılması; terör örgütünün üyesi veya destekçisi olacak şekilde örgüte ait amblem ve işaretlerin taşınması, slogan atılması veya ses cihazlarıyla yayın yapılması ya da terör örgütüne ait amblem ve işaretlerin üzerinde bulunduğu üniformaların giyilmesi halinde de 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu suçların, dernek, vakıf, siyasi parti, işçi ve meslek kuruluşlarında veya bunların yan kuruluşlarına ait bina, lokal, büro veya eklentilerinde, öğretim kurumlarında, öğrenci yurtlarında veya bunların eklentilerinde işlenmesi halinde, ceza, 2 katı olarak uygulanacak.

saygılar..
Old 31-10-2006, 21:33   #8
Av. Çetin

Alıntı:
Anayasanın 34. maddesinde gösteri ve yürüyüş yapma hakkı tanınmıştır fakat ,Yeni terörle mücadele yasasındaki sözü geçen ceza terör örgütünün eylemleri ve gösterileriyle ilgili..

Gösterilerin terör örgütü gösterileri olduğuna kim karar verecek?

Sakat kanun maddeleri olmuş gibi, her tarafa çelilebilir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi