Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Mağdur

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-10-2005, 16:02   #1
derman

Karar Mağdur

Değerli hukukçu arkadaşlar 13.05.2005 tarihli ödeme emirli senedimi avukat olan samimi bir arkadaşıma verdim kendisi icra takibine başlamış icra takibinden sonra borçlu olan kişi avukat arkadaşımın bürosuna gelerek kendisini tehdit ederek korkutmuş ve avukat arkadaşım o korku ile icradan benim kendisine güvenerek vermiş olduğum senetti alarak borçlu olan kişiye vermiş ve hem kendisinin imzası hem de borçlu olan kişinin imzası bulunan sözleşme başlıklı bir belge vermiş avukat arkadaşım(Bu evrak yani iki tarafın imzalı evrakın bir nüshası dava dosyasında mevcut), tabi benim bu arda hiç bir şeyden haberim yok bana ne bir telefon ne haber vermiş ne benim imzalı ibranamemi almış tabi ki birkaç gün sonra benim kedisine telefon açarak icradaki senetle ilgili soru sormam ile beraber kendisi hiçbir cevap vermeden benden kaçmış ve bana söylediği benim onu arayarak senetti borçlu olan kişiye senetti vermemi söylediğimi söyleyerek ben den kaçmıştır.Bu arada ben hemen acilen başka bir avukat tutarak bu işi adli mercilere intikal ettim önce baroya suç duyurusunda bulundum(Barodan öğrendiğime göre aynı şekilde geçmiş dönemlerde 5-6 kişiyi daha mağdur etmiş bu kişiler baroya suç duyurusunda bulunmuş ve bu konular hakkında barodan disiplin,para vs. cezaları almış ve mağdurların parasını mahkeme sonu ödemiş ) sonra avukat arkadaşım hakkında bu olaya istinaden hemen icra takibine başladım tabi ki arkadaş Avukat olduğundan hemen itiraz etmiş arkasından bende itiraza iptal davası açtım bu arada adli tatil filan derken 5 ay geçti ve itiraza iptal davası günü geldi karşı tarafın itiraza iptal davasına cevapları çok enteresan (şahit beyanları olduğunu ,ve benim kendisine telefon la emir vererek senetti borçluya vermemi söylediğimi ,ve sözleşme başlıklı belgenin kendisi tarafından düzenlenmediğini ve imza edilmediğini beyan etmiş)
Dava 28.11.2005 tarihine atılmış taraf vekillerine 10 günlük kesin süre içerisinde tüm delilleri ve tanık listesini mahkemeye sunmaları için mehil vermiş.benim bu arada mağduriyetim devam ediyor benim ne suçum var bu olaylar yüzünden bu 6-7 ay içinde bankalara borcum çoğalmış evime işyerime haciz işlemi yapılmış ben gelecek olan o para güvenerek bankalardan kredi çekmiştim bu benim mağduriyetimi kim ödeyecek sakın % 40 inkar tazminatını söylemeyin iş işten geçtik den sonra ne anlamı var inkar tazminatının .herhalde arkadaşım Avukat o yüzden bu dava böyle uzun sürüyor daha da ne kadar süreceği malum değil ,kesin 10 günlük delil sunma günü sonunda arkadaş 5 kişiyi şahit göstermiş ve sözleşme başlıklı belgenin kendisi tarafından doldurulmadığını ve imzanın metnin altına değil de yan tarafında olduğunu inceleme ile bu belgeye ilişkin itiraz haklarının saklı tutulmasını talep ediyor vakit kazanmak amacı ile gelecek davada 28.11.2005 tarihinde büyük ihtimal kendisi imza inkar davasına gidecek çünkü kendisi maddi yönden hiç bir sıkıntısı yok amaç sadece süre kazanmak bana bu konu hakkında Emsal Teşkil edecek davalarınız varsa ilgilenirseniz ve düşüncelerinizi aktarırsanız sevinirim.
Old 13-10-2005, 11:26   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
tarihli ödeme emirli senedimi avukat olan samimi bir arkadaşıma verdim kendisi icra takibine başlamış icra takibinden sonra borçlu olan kişi avukat arkadaşımın bürosuna gelerek kendisini tehdit ederek korkutmuş ve avukat arkadaşım o korku ile icradan benim kendisine güvenerek vermiş olduğum senetti alarak borçlu olan kişiye vermiş ve hem kendisinin imzası hem de borçlu olan kişinin imzası bulunan sözleşme başlıklı bir belge vermiş

1- Avukat arkadaşınıza vekalet vermediniz mi? Verdiyseniz sizin talimatınız olmadan "kendisi" mi icra takibine başlamış?

2- Hem kendisi hem de borçlu olan kişinin imzası bulunan sözleşme başlıklı belgenin içeriği nedir? Alacağın tahsil edildiğine dair bir sözleşme mi? Yoksa sulha yönelik bir sözleşme mi?

3- Vekaletname de muhtemelen sulha ve feragata yönelik yetki vardır. Ahzu Kabza yetkisi var mı?

Alıntı:
sözleşme başlıklı belgenin kendisi tarafından doldurulmadığını ve imzanın metnin altına değil de yan tarafında olduğunu inceleme ile bu belgeye ilişkin itiraz haklarının saklı tutulmasını talep ediyor

4- Belgenin kimin tarafından imzalandığını belirtmiş mi?

Sorularınıza sağlıklı yanıt verebilmek için öncelikle yukarıdaki sorulara yanıt vermeniz gerekmektedir.

Saygılarımla...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi