Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

gayri menkul satışında devlet kurumlarının haczinin normal sürelere tabi olup olmamas

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2008, 13:17   #1
avsenanur

Varsayılan gayri menkul satışında devlet kurumlarının haczinin normal sürelere tabi olup olmamas

sevgili meslekdaşlarım ,
benim bir alacaktan dolayı açmış olduğum icra dosyasında borçlunun gayrimenkulünün üzerine haciz şerhi işlettiğimde gördümki o gayrimenkulde vergi dairesinin 2000 senesinde koymuş olduğu bir haciz bulunmakta.şimdi normalde i.i.k.nun 106.cı maddesine göre satış istenmediğinde haciz normal şartlarda düşer.benim merak ettiğim konu bu durum devlet kurumlarının alacaklarında farklı bir durum oluşturuyor mu?
diger bu sorum ben icra müdürlüğüne süreden dolayı vergi dairesinin haczinin düşürülmesini ve ilk sırada olarak satış işlemlerinin yapılması için gereğini talep ettim ama icra müdürü bu böyle olmaz diyerek katibimi geri göndermiş ben daha önce gayrimenkul satışı yapmadım usul kitaplarda olduğu gibidir diye böyle bir talepte bulundum ama atladığım bir husus varsa nasıl bir yol izlemeliyim.şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar
Old 03-09-2008, 15:38   #2
nephilis

Sayın avsenanur,
6183 sayılı kanunda, haczedilen taşınmaz malın satışını talep etmek için İİK'daki gibi belli bir süre öngörülmemiştir.Yani 6183 sayılı yasa kapsamında haczedilen taşınmaz mallarda belli bir süre içerisinde satış talep edilmemesinden dolayı haczin düşmesi sözkonusu değildir. Ancak vergi dairesinin sözkonusu haczi koymasına neden olan kamusal alacak (vergi vs.) örneğin zamanaşımına uğramış ise sözkonusu hacze itiraz edilebilir. Bu da icra müdürlüğünde açılan bir taleple olmaz. Sizin yapmanız gereken icra müdürlüğünden satış talep etmektir. Satış sonrasında icra müdürlüğünün düzenleyeceği sıra cetveline karşı "sıra cetveline itiraz davası" açarak, bu davada kamu kurumunun alacağına ve alacağın sırasına itirazda bulunabilirsiniz. ( sözkonusu alacağın zamanaşımına uğramış olduğu vs. gibi gerekçelerle)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi