Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

OrtakliĞin Gİderİlmesİ Davasi Acİlll

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-12-2007, 12:02   #1
Av.bozkara

Varsayılan OrtakliĞin Gİderİlmesİ Davasi Acİlll

Sevgili Meslektaşlar,
Müvekkilim bir arsanın 6/8 hissesine tek başına malik. bana tapu ile geldi ve diğer hissedarla hisselerinin kullanım alanı anlamında yeri paylaşamadıklarını ve bu hisseli paylaşıma son verilmesini istediğini söyledi. bende tapu kayıtlarına baktım. 2/8 hisse X adına kayıtlı. 6/8 hisse ise müvekkilim adına kayıtlı.X ölmüş. bende X' in mirasçılarına karşı bu yere ilişkin ortaklığın giderilmesi davasını açtım.buraya kadar hiçbir sorun yok.ancak bugün duruşma vardı ve mirasçılar mahkemeye bir miras taksim sözleşmesi sundular. bu sözleşme 1995 yılında yapılmış. (bu arada müvekkilim mirasçı değil. hissesini mirasçıların bir tanesinden satın almış olan 3. yabancı bir kişi)benim müvekkilim ise dava konusu yere ilişkin hissesini 2006 yılında Y den satın almış. Şimdi miras taksim sözleşmesine göre X,Y,Z babalarından kalan mirası aralarında paylaşmışlar. benim müvekkilime ait taşınmaz ise davayı açtığım X e verilmiş. Ancak tapu senedine göre müvekkilim bu yeri Y den satın almış. şimdi X in mirasçıları diyor ki; "bu dava açılan yer bizim annemiz X'e ait. Y bu yeri nasıl davacıya sattı?Tapuda bir yanlışlık yapılmış" diyorlar.
Tapuya baktığımızda bu yerin 6/8 hissesi müvekkilime ait. Müvekkilimden önce ise bu yer Y ye ait. Yani yanlış bir durum yok. Ama miras sözleşmesine göre bu yer davalı X' e ait.
Bu halde ben nasıl bir cevap yazacağımı şaşırmış durumdayım.Yani bu konu ortaklığın giderilmesi davasını ilgilendirmez-bu husus bence ayrı bir dava konusu. eğer davalıların satışa ilişkinbir itirazları varsa gidip tapu-iptal ve tescil davası açmalılar diye düşünüyorum. Bu halde hakim nasıl hareket eder?dava red edilir mi-yoksa tapu kayıtları çerçevesinde kabul mü eder?nasıl bir cavap yazmalıyım?yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla
Old 12-12-2007, 12:40   #2
av.knel

Tapu kayıtları herkesi bağlar. Eğer diğer şahısların bir itirazı varsa tapu iptali ve tescili davası açabilrler. Ortaklığın giderilmesi davasında hakim anlttığınız sorunu inceleme zorunluluğunda değil, doğru yoldasınız, tapu iptali ve tescili davası açılmadığı sürece davanınzda problem çıkacağını sanmıyorum; ama açılırsa bekletici mesele olur.
Old 12-12-2007, 14:02   #3
av.murat kalkan

Sn. bozkara, kanaatimce,

1- Görüldüğü kadarı ile ortada mirasçılar arasında yapılmış olan yazılı bir taksim sözleşmesi - ki, imzaların gerçekliği veya sahteliği konusuna girmiyorum- söz konusu ancak, bu sözleşme tapuya şerh edilmemiş veya tapuda işbu taksim sözleşmesi uyarınca paylaştırma yapılmamış.

2- Bu durumda, tapu kayıtlarından iyiniyetli 3.kişi yararlanır ilkesi gereğince davanızda halihazırda bir terslik ben de görmüyorum

3- Bu durumda bence de, hakim gerekirse karşı tarafa taksim sözleşmesi gereğince tapu iptal davası vesair konularda uygun bir mühlet verebilir, ki bu durumda ilgili davayı bekletici mesele yapabilir

4- Bu durumun haricinde sizin veya karşı tarafın yapacağı başkaca bir şey yok gibi görüyorum ki, bence de sizin davaya kaldığı yerden devam edilmesi yönünde talepte bulunmanızı haklı görüyorum.

Saygılarımla,
Old 12-12-2007, 23:10   #4
adalet48

sayın bozkara
Tapu kayıtlarının doğru olduğu karine olarak kabul edilmiştir. Müvekkiliniz bence de iyiniyeli 3. kişidir ve iktisabı korunur.Endişelenmeyin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi