Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Istifa Eden Ve Işsizlik Maaşi Almak Isteyen Işçi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2015, 14:25   #1
avukat2323

Varsayılan Istifa Eden Ve Işsizlik Maaşi Almak Isteyen Işçi

Değerli meslektaşlarım,
Müvekkil işveren bünyesinde çalışan ve kendi isteği ile işten ayrılan işçi, işsizlik maaşı almak istediği için iş akdinin işveren tarafından feshedilmiş gibi gösterilerek SGK çıkışının verilmesini talep etmiştir.Talep, işçinin yeni doğum yapmış olması nedeni ile iyiniyetli bir yaklaşımla kabul edilmiştir.
Ancak 1.5 yıl sonra bakiye ücret ve kıdem tazminatı istemi ile işçi tarafından dava açılmış olup, elimizde tarihsiz bir ibraname ve olayı doğrulayan tanık beyanlarından başka bir delil bulunmamaktadır.
Konu ile ilgili okumuş olduğum bir kararı hatırlamakla beraber tüm aramalarıma rağmen bulamıyorum. Elinde Yargıtay kararı olan meslektaşlarımdan kıymetli görüşleri ile birlikte yardımlarını rica ediyorum.
Old 30-12-2015, 14:52   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan avukat2323
Konu ile ilgili okumuş olduğum bir kararı hatırlamakla beraber tüm aramalarıma rağmen bulamıyorum. Elinde Yargıtay kararı olan meslektaşlarımdan kıymetli görüşleri ile birlikte yardımlarını rica ediyorum.

Bu olaya göre işveren lehine yorumlanabilecek bir yargıtay kararının olacağını sanmıyorum.

Genellikle tır şoförlerinin açmış olduğu davalarda bu nevi taleplerle karşılanmaktadır.

Uzun döne ücret alamadığını iddia eden davacılara ilişkin yargıtay kararları bulabilirsiniz...

Kolay gelsin...
Old 30-12-2015, 14:56   #3
avukat2323

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Bu olaya göre işveren lehine yorumlanabilecek bir yargıtay kararının olacağını sanmıyorum.

Genellikle tır şoförlerinin açmış olduğu davalarda bu nevi taleplerle karşılanmaktadır.

Uzun döne ücret alamadığını iddia eden davacılara ilişkin yargıtay kararları bulabilirsiniz...

Kolay gelsin...
Sayın Av.Selim Balku,
İşçinin ibraname vermiş olması ve bunu destekleyen tanık beyanlarının birlikte değerlendirildiğinde davanın kabul edilmiş olmasının hukuka aykırı olduğuna dair kararı hatırlamakla beraber bulamıyorum.Cevabınız için ayrıca teşekkür ederim.
Old 30-12-2015, 16:29   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan avukat2323
Sayın Av.Selim Balku,
İşçinin ibraname vermiş olması ve bunu destekleyen tanık beyanlarının birlikte değerlendirildiğinde davanın kabul edilmiş olmasının hukuka aykırı olduğuna dair kararı hatırlamakla beraber bulamıyorum.Cevabınız için ayrıca teşekkür ederim.

Beliki hatırladığınız karar bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki bir karardır.

TBK

MADDE 420- Hizmet sözleşmelerine sadece işçi aleyhine konulan ceza koşulu geçersizdir.

İşçinin işverenden alacağına ilişkin ibra sözleşmesinin yazılı olması, ibra tarihi itibarıyla sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az bir aylık sürenin geçmiş bulunması, ibra konusu alacağın türünün ve miktarının açıkça belirtilmesi, ödemenin hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılması şarttır. Bu unsurları taşımayan ibra sözleşmeleri veya ibraname kesin olarak hükümsüzdür.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi