Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın icra vekalet ücretine borcu nedeniyle haciz konulması...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2009, 21:35   #1
LePapillon

Önemli Avukatın icra vekalet ücretine borcu nedeniyle haciz konulması...

Değerli meslektaşlar,
X şehri barosuna kayıtlı avukat A, müvekkil şirketten yaptığı alış-veriş nedeniyle borçlu. Kendisine karşı icra takibi başlattım ve takip kesinleşti. Pek tabii CMK vs. alacakları vardır diye X şehri Baro Başkanlığına müzekkere yazdım. Buraya kadar her şey yolunda. Ayrıca icra vekalet ücreti alacakları olması ihtimaline binaen X şehri İcra Dairesine de müzekkere yazmayı düşündüm. Önce UYAP üzerinden araştırma yapılarak vekalet alacağı olan dosyalarının bildirilmesini istedim, gelen cevaba göre de haciz istemeyi düşündüm, ancak icra müdürü talebimi kabul etmedi. Konuyu merciiye taşımayı düşünüyorum. Sizce böyle bir talep ve akabinde yazılacak müzekkere usulüne uygun mudur? Şahsi borcundan dolayı avukatın icra vekalet alacaklarına haciz konulabilir mi? Saygılarımla
Old 13-03-2009, 11:09   #2
Av.Feridun Yurtsever

İcra takibi başlatmadan önce Baro Başkanlığı'na bildirmeniz; daha sonra saydığınız işlemleri yapmanız daha doğru ve mevzuata uygun olacaktır. Saydığınız işlemlerde herhangi bir aykırılık olduğunu düşünmüyorum. Zira, haczi kabil olmayanlar dışında her türlü hak ve alacağın haczi mümkündür.
Old 13-03-2009, 12:52   #3
hülya eren

Varsayılan vekalet ücretine haciz

1136 sayılı avukatlık yasasının 163.mad.gereği "AVUKATLIK ÜCRETİ HACZEDİLEMEZ"
ancak ilgili baro nezdinde borcun niteliğine göre bir girişimde bulunmanız mümkün belki meslektaş için disiplin sürecinin yaptırım gücü olabilir
Old 13-03-2009, 13:10   #4
AV. YUSUF DEVECİ

avukatın şahsi borcu vekalet ücretine haciz konulabilir sözkonusu yasa hüküm bu bağlamda yorumlanamaz izmirde bir dosyamı bu şekilde çözdüm başka icra dairesine müzekkere yazılarak ilgili icradaki avukatın vekalet ücretini haciz işlemi uygulandı.baroya takip açıldığına dair bildirim yapmanız gerekir
Old 13-03-2009, 19:13   #5
Av.Selen

1136 sayılı yasanın 163ncü maddesi gereği avukatlık ücreti haczedilemez iken avukatın yargılama neticesinde hak etttiği ilam vekalet ücretini tek başına icraya koyamaması bir çelişki değil midir? vekalet ücreti; davacı veya davalı X vekili avukatY olarak icraya konulabiliyor iken, müvekkilin borcundan dolayı vekalet ücretinin de hacze tabi olabilceği pek tabi tartışılabilir.
Old 13-03-2009, 19:49   #6
M. Emre Bulut

1136 sayılı yasanın 164' ncü maddesinin son fıkrası şöyledir.
"Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekâlet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez."

Yani vekalet ücreti iş sahibinin borcu nedeniyle haczedilemez. Burada şahsi borç söz konusudur, haczedilememesi iddiasının dinlenilmesi kanımca mümkün değildir.
Meslektaşlarımızın açıkladığı diğer hususlar da gözetilerek, haciz tesisinin uygulanabileceği görüşündeyim.

Saygılarımla
Old 14-06-2016, 09:12   #7
Mavidem

Alıntı:
Yazan LePapillon
Değerli meslektaşlar,
X şehri barosuna kayıtlı avukat A, müvekkil şirketten yaptığı alış-veriş nedeniyle borçlu. Kendisine karşı icra takibi başlattım ve takip kesinleşti. Pek tabii CMK vs. alacakları vardır diye X şehri Baro Başkanlığına müzekkere yazdım. Buraya kadar her şey yolunda. Ayrıca icra vekalet ücreti alacakları olması ihtimaline binaen X şehri İcra Dairesine de müzekkere yazmayı düşündüm. Önce UYAP üzerinden araştırma yapılarak vekalet alacağı olan dosyalarının bildirilmesini istedim, gelen cevaba göre de haciz istemeyi düşündüm, ancak icra müdürü talebimi kabul etmedi. Konuyu merciiye taşımayı düşünüyorum. Sizce böyle bir talep ve akabinde yazılacak müzekkere usulüne uygun mudur? Şahsi borcundan dolayı avukatın icra vekalet alacaklarına haciz konulabilir mi? Saygılarımla

Merhaba;
Epey zaman geçmiş ancak sorunuzun akıbeti ne oldu acaba? Alacaklı olduğu dosyaların tespitini yapabildiniz ya da yaptırabildiniz mi? Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi