Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kefillik

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-05-2002, 14:29   #1
akaygisiz

Varsayılan Kefillik

Ben emekli bir iþçiyim. Subay olan bir yakýným askeriye adýna devlet tarafýndan Amerika'ya eðitime gönderildi ve ben de gitmeden önce bu kiþiye Türkiye'ye dönerek hizmet edeceðine dair kefil olmuþtum(aksi halde bu kisi adina yapilmis tum masraflari odeyecegime dair). Ancak, korktuðum baþýma geldi ve bu kiþi Türkiye'ye dönmedi. Devletin ona yaptýðý masrafýn 100,000 dolar civarýnda olduðunu tahmin ediyorum. Devlet bu parayý benden ister mi? Bir evim ve yazlýðým var. Bunlara el koyulur mu? Kaçak kiþi, bana "Ben sana taksit taksit bu parayý göndereceðim" diyor. Acaba mallarýma el koyulmadan, bu parayý devlete taksit taksit ödemem mümkün olur mu?
Old 01-05-2002, 17:00   #2
Armağan Konyalı

Sayın akaygısız,

Yasal olarak dört taksitte ödeme hakkınız var ama
bu hakkınız hacizi durdurmaz. Yani 100.000 dolarlık
malınız alınıp depoya konur, ya da tapu kaydına
şerh konarak ödeme beklenir. Sadece satış yapılmaz.

Ancak bu yüksek tutarlı borç için size 4 taksit yetmeyecektir.
Daha fazla taksit için alacaklı kurumun ilgili dairesi ile
görüşün. Teminat almak koşulu ile daha uzun taksit süresi verebilirler. Ama taksit süresince de faiz işleyeceğini bilmelisiniz.

Saygılarımla
Old 02-05-2002, 05:00   #3
akaygisiz

Soru

Sayin"bir dost",

Zamaninizi ayirip verdiginiz yanit icin cok tesekkurler. Bir husus daha belirtmek istiyorum. Benim imzaladigim belgede hicbir miktar belirtilmiyor, yalnizca tum masraf ve tazminatlari deniyor. Miktar olmamasi benim mesuliyetimi ne olcude etkiler. Birisinden duyduguma gore, kefalet senedinde miktar belirtimek zorundaymis, yok ise senet gecersizmis. Boyle bir durum sozkonusu olabilir mi?

Cok tesekkurler.
Old 02-05-2002, 07:29   #4
Armağan Konyalı

Sayın akaygısız,

Sorduğunuz ikinci soruya da buradan yanıt verilebilir ama
verilmemesi daha hayırlı olur.

Elinizdeki belgelerle bir avukata başvurmanız, ileride
büyük zararlara uğramanızı önleyecektir.

Saygılarımla.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi