Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Psikolojik şiddet, darp, aldatılma / evde oturma ve diğer haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-11-2009, 04:47   #1
Konuk

Önemli Psikolojik şiddet, darp, aldatılma / evde oturma ve diğer haklarım nelerdir?

merhaba
ben 36 yaşındayım, ikimiz de meslek sahibiyiz.14 yıllık evliyim ve 13 yaşında bir oğlum 3 yaşında bir kızım var.bulunduğumuz şehirde iş imkanım kısıtlı olduğundan doğumdan sonra iş bulamadım şu anda asgari ücretle geçici bir işte çelışıyorum. eşimin aylık geliri 3000 ile 4500 tl arasında değişiyor.eşim sorumsuz, işi dışında sürekli ava giden ve ailesine çocuklarına vakit ayırmayan bir insan.2007 temmuz ayında eşimin beni yıllardır aldattığını öğrendim.tartışırken beni darp ve tehtit etti bende davacı oldum.mahkemede şikayetimi geri almadım.eşime 1500 tl para cezası ve 1 ay evden uzaklaştırma cezası verilmiş.fakat uzaklaştırma cezası yazısını polis arkadaşları eşime vermişler ben daha sonra öğrendim ve bu cezasını çekmedi.tekrar beraberliğimize devam ettik.2008 haziran ayında eşim banka kredisi çekerek ev satın aldık. şuanda evin aylık 900 tl den 17 ay daha ödemesi var. ayrıca araba aldı ve onunda aylık 300 tl den 20 ay ödemesi var. şuanda oğlum 7. sınıfta ve kızımda özel bir kreşte. eşim manevi eziyetlerine tekrar başladı onun istediği benim boşanma davası açmam ve evi terk etmem.eğer kendi açarsa zararlı olacağını düşünüyor. ben evimi bırakıp ailemin yanına dönmeyi düşünmüyorum.eğer ben dava açarsam çocuklarımla beraber evimde kalabilirmiyim.maaşım az olduğundan çocukların nafakasını ve krediyi ödermi.çocuklarımın düzeninin bozulmaması için ona katlanıyorum ama bu gidişle hasta olacağım.ne olur bana bir yol gösterin.evin borcu bitene kadar bekleyeyimmi yoksa ayrılık davası açayımmı teşekkürler
Old 11-11-2009, 10:12   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın katılımcı,
Öncelikle satın alınan ev için tapuya "Aile Konutu Şerhi" işletmeniz, evin izniniz olmadan satılmasına engel olacaktır. Bu şerhi tapu kaydına işletmek, kolay ve masrafsızdır. Tapu kaydını (ada, pafta, parsel gibi) bilmiyorsanız, Belediye Emlak İşleri servisinden öğrenebilirsiniz)
Ayrıca Aile Mahkemesi'ne (bulunduğunuz yerde Aile Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesi'ne) dilekçe ile başvurarak,
- Oturduğunuz evin sizin kullanımınıza tahsis edilmesini,
- Eşinizin, size uyguladığı şiddet nedeniyle evden uzaklaştırılmasını ve hatta eve yaklaşmamasını, sizi telefonla dahi rahatsız etmemesini,
- Gecimini için gerekli nafakaya hükmedilmesini
- Ve gereken diğer tedbirlerin uygulanmasını
isteyebilirsiniz.
Darp, şiddet, aldatma ve bunların neden olduğu geçimsizlik nedenine dayanan boşanma davası açma hakkınız da vardır. Bu davada eşinizin bu kusurlu davranışlarını tanık dahil her tür delil ile kanıtlayabilirsiniz.
Aynı davada çocukların velayetini, kendiniz ve çocuklar için nafaka ile maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz.
Ayrıca evlilik sırasında edinilen mallar (ev, araba vb.) için katılım payınızı da talep edebilirsiniz.
Yukarıda saydığım ve diğer haklarınızı (haklarınız, duruma göre burada sayılanlardan daha fazla olabilir) tam, etkin ve hızlı şekilde alabilmek için mutlaka bir avukattan doğrudan hukuksal yardım alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi