Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

imar kanunu madde 42

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-12-2007, 17:57   #1
caner87

Varsayılan imar kanunu madde 42

Müvekkilim ada ve parsel numaraları belli işyerinin tapuda kat irtifakı sahibi olarak gözükmektedir.
Söz konusu zemin kat işyeri ruhsat ve eklerine uygun yapılmış olmasına rağmen tamamlanmamıştır. Bu arada da geçen zaman içinde iş yerine bitişik sağlık ocağı yaklaşık 30 m2 lik bir oda yaparak, müvekkile ait iş yerine girmiştir.
Fakat Belediye yapı tatil zaptı düzenlemiş ve İmar kanunu madde 42 ye göre de para cezasına hükmetmiş ve yıkım kararı çıkartmıştır. Para cezası tahsil edilmiş fakat yıkım ile ilgili bir gelişme olmamıştır.
Müvekkilim itiraz sürelerini kaçırmış, para cezasını bir şekilde ödemiştir.
Yapı 12.10.2004 tarihinden evvel yapıldığı için de tck 184. md işletilmemiştir.
Belediye encümeni kararı 14.11.2006 tarihlidir.
Biz Sağlık Ocağını oradan çıkartıp, belediyeden yeni bir plan proje isteyip yapıyı tamamlamak istiyoruz.
Fakat nerden başlamak gerekir. Bir kere ruhsatsız eklentiyi biz yapmadık, sağlık ocağı yaptı. Onları oradan nasıl çıkartmamız gerekir? Tekrardan plan proje çıkarılır mı
Old 11-12-2007, 18:35   #2
Emin GÜNEŞ

Tecavüzlü inşaatin kal!ini istemeniz gerekiyor.Yani Sağlık ocağının taşınmmazınıza tecavüzünü önlemek için meni müdahale ve kal(yıkım, Kaldırma) davası açmanız gerekir.Ondan sonra yeniden şartları varsa ruhsat talep edeceksiniz, ya da süre geçememiş ise ruhsatı yenileyceksiniz.
Old 11-12-2007, 18:49   #3
caner87

Bu davayı asliye hukuk mahkemesinde açıyoruz peki dava değerini belirtmemiz gerekiyor mu harçları nisbi olduğu için bir de burada takıldım.
Tecavüzün kaldırılması ve yıkım davası şeklinde düşündüm ben de. Ayrıca ecrimisil talep edebiliriz sanırım. Sağlık ocağı kullandığı için muhattap olarak sağlık bakanlığını 'na izafeten ..... .... il valiliği şeklinde almam mı gerekir?
Ayrıca diyelim ki sağlık ocağı ile anlaştım ve hiç dava açmadan yıkımı başarabildim.. Bunun için belediyeden karar aldırmam gerekir mi yoksa kendi imkanlarımız ile o fazlalığı yıkabilir miyiz.
ruhsat süreleri derken neyi kastettiniz,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi