Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Bir Uçurumdur Hayat

Yanıt
Konu Notu: 9 oy, 4,89 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2008, 23:29   #361
Av.Cengiz Aladağ

her derde deva bir şey al migrostan
mesela ip, mesela limon tuzu
bir de sor bakalım kasiyer kıza
var mıymış hayatın kullanım kılavuzu

(06.02.1999)
Old 06-02-2008, 15:48   #362
Zeki

Aslan artık yaşlanmıştı ve bir an düşünceye daldı. ''Eskiden ne avlanırdım! Saatlerce bir avın peşinde koşabilirdim'' dedi kendi kendine. Güneşin kuruttuğu sarı otların üzerine uzandı ve başını iki elinin üzerine koydu ve öylece boşluğa bakmaya başladı. Saçları da uzamıştı ve uzun zamandır hiç gölde kendine bakmamıştı. Umursamaz davranıyordu ve kendisini boşlukta hissediyordu. Uzakta bir kıpırtı oldu ancak aslan artık kıpırtıları da tam seçemiyordu. ''Aman allahım! Onu bile seçemiyorum, çok yaşlanmışım'' dedi kendi kendine ve gözleri yarı kapanık halde başını önüne eğdi. Bir süre sonra da uykuya daldı. Artık uyanmak da istemiyordu...
Old 10-02-2008, 00:58   #363
Durdu GÜNEŞ

Mutluluk dediğimiz şey hayattaki beklentilerimizle elde ettiklerimiz arasındaki uyumdur. Çoğu zaman hayatı dikensiz gül bahçesi gibi görmek ister bu nedenle her olumsuzlukta da yıkılırız. Uzak doğu felsefesi "hayat acıdır" derler her olumlu şeylerde mutlu olurlar. Olumsuzlarda mutsuz olmamız "hayat güzeldir" deyip tezatlardan arındırıp şaplonladığımız içindir.Esasında hayatta çelişkilerin olması hayat ve biz insanlar açısından tamamlayıcı parçadır. Çünkü hayvanlar tezatları yaşamaz. Ya da melekler için günah sevap yoktur. Veya robot ritimli canlılar olmamız gerek tezatları yaşamamak için. Oysa irade varsa seçme hakkımız varsa insan olarak varlığımız o zaman vardır. Tezatların olması kaçınılmazdır. Uçurumlar nerde olur? En yüksek zirvelerin hemen yanıbaşında. Hayatın uçurumları varsa en yüksek zirveleri de vardır. Neden zirvelere değilde uçurumdaki boşluğa odaklanalım.
Mevlana neyi arıyorsan O'sun der. Seçim hakkımızı ona göre kullanalım zirveler mi? uçurumlar mı?
Old 10-02-2008, 13:38   #364
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Hayat uçurumsa biz de keskin bıçak olmayı öğrendik o inatçı biz ondan inatçı hayatla bizler yarış halinde...
Old 05-03-2008, 16:52   #368
ecesaka

İnsanın en yüksekteyim derken en dipte olduğunu bilip de, yine de o ana kadar olan hayatında ulaştığı en yüksek noktada olduğunu farketmesi yaşamak...
Old 07-03-2008, 13:34   #370
ecesaka

Düşüyorum hayat... Yerin dibine girerken insan, umut edebilir mi dünyanın öbür tarafından bir gün gökyüzüne yükselmeyi?
Old 07-03-2008, 14:07   #371
ulkenm

Kitap yaşam kullanma klavuzu var

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
her derde deva bir şey al migrostan
mesela ip, mesela limon tuzu
bir de sor bakalım kasiyer kıza
var mıymış hayatın kullanım kılavuzu

(06.02.1999)

Georges Perec adlı fransız bir yazara ait olan (o böyle demezdi muhtemelen "bu bana ait değil" derdi, "belki ben ona aitim" vs.) Yaşam Kullanma Klavuzu (Yapı Kredi Yayınları)adlı kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

ilginç bir yazar, ilginçbir kitap...
yazarın ilginç eserlerinden biri de "e" isimli kitabı. yazar, kitabında bu harfi (başlık hariç) hiç kullanmamış.
belki de ondan kaçınarak yazdığı her harf aslında biraz "e"

limon tuzundan yaşam kullanma klavuzuna geçmeniz kafiye merakından değilse asıl vurgulamak istediğiniz şey yaşam kullanma klavuzudur diye düşünerek yazdım bunları
Old 07-03-2008, 14:18   #372
Av.Cengiz Aladağ

Bingo!
O tarihte "Yaşam Kullanma Kılavuzu"nu migrostan almış ve onu okurken bu dizeleri yazmıştım.
Old 14-03-2008, 03:19   #373
Av.Duygu Keleş

Sebep gerekir yazmaya,sebep gerekir ağlamaya...sadece gerekmez sebep sevmeye.Sevmemeye ise çok sebep gerekir.sebep ne olursa olsun o kadar büyür gözde.Yıkılır herşey bir tek sözle.bundan sonra ister ağla ister sızla.Geçmez hayat nazla ya da hazla.Bu size de fazla bize de fazla.Yazma,çizme,ezme,gezme,tozma,otur derdine yan kendine ağla...
Old 14-03-2008, 04:04   #374
Av.Duygu Keleş

Hortum gibisin hayat sen.Yutarsın herkesi.O kadar hızlı dönersin ki içine aldıklarının başını döndürürsün.Hayal perdesi açarsın gözlerinde.Gerçekleri göstermezsin.Sonra birden durursun.Çıkardığın en yüksek yerden boşluğa bırakırsın bizleri.Yere öyle bir sert çarparız ama...Oyununu anladığımızda çok geç kalmışızdır.
Old 14-03-2008, 10:06   #375
Zeki

Kelebeğin kanatlarında ve kelebeğin hayatında saklı herşey kimi zaman görür insan kimi zaman görmez. Bir kelebeğin ömrü kadar; doğar, büyür ve ölür kısa bir an... Nefes alır verirsin ve pekçok can bitmiştir pekçoğu başlamıştır.

Yuvarlansak da bayır aşağı veya bir uçurumdan
Gözlerimiz kıpır kıpır olsa rüzgarından ya da heyecanından
Sızlansak da üzülsek de faydası yok yaşanılandan
Tekrarı mümkün; bugün ipekten, yarın da bir kozalaktan
Old 14-03-2008, 18:58   #376
murathankalfa

Hayat bireysel değildir! ince bir nüans.. Benim hayatım, benim dünyam diyebileniniz varmıdır? Varsaki anlaşılan epeyce yanlızsınız. Tam ihtiyacımız olduğu anda hayatımızı kendimiz yönlendiremiyorsak; nerde hayat?...sorusunu kendimize hep sorarız.

Sorular,cevaplar,sebepler,nedenler,arayışlar,çıkış lar,çözümler,hatalar, umutlar,yıkıntılar,haykırışlar,suskunluklar,bekley işler,.... dahasını siz söleyin.

soru: yukarıda hayatınızda karşılaştığınız öncüllerden hangileri için sadece benim diyebilirsiniz?

a)hiçibiri b)hiçbiri c)hiçbiri d)hiçbiri e)hiçbiri

benim cevabım (b) seçeneği.

HAYAT.....:Neden-Sonuç İlişkisidir
Old 18-03-2008, 14:44   #377
Zeki

Merhaba,
Fıkra güzeldir, komiktir.
Rize doğal bir fıkra şehridir...

Rize Belediyesi şehir merkezinde büyük bir kanalizasyon çukuru açmış. Bir süre sonra açılan çukura düşen vatandaş haberleri belediye meclisinin bir önlem almak için toplanmasına sebep olmuş. Toplantıda farklı fikirler ortaya atılıyormuş...

-Bence bir doktor işe alalım ve çukurun başına koyalım. Çukura düşen olursa doktor olay yerinde hemen müdahaleyi yapar...

-Yok, olmaz öyle! Bence çukurun yanına bir sağlık ocağı yapalım. Eğer çukura düşen olursa hemen sağlık ocağında müdahale yapılır...

-Ya, sağlık ocağı tam teşekküllü değil, olmaz! Belki ayağı kırıldı, Otopedist lazım; belki kafasından yaralandı, Beyin cerrahı filan lazım olur... En iyisi biz çukurun yanında büyük bir hastane yapalım, hem de tam teşekküllü olur, çukura düşenin her türlü yarası iyileştirilir.

Fikirler uçuşur ve sonuncu şöyle der;

Ya arkadaşlar böyle dediğiniz gibi olmaz. Böyle yaparsak çok masraflı olur. En iyisi biz bu çukuru kapatalım ve gidip hastanenin orda yeni bir çukur açalım.
Old 22-03-2008, 10:41   #378
Zeki

Bir ok nasıl gerilir?
-Elbette onu gerecek bir kuvvet ve zorlama uygulandığında...

Peki bir ok gerildikten sonra tekrar sakinleşir mi?
-Sakinleşebilir, ancak akıl kullanıldığında.

Akıl kullanılmazsa ne olur?
-Ok, yay'dan çıkar...

Ok, yay'dan çıktıktan sonra ne olur?
-Bazı etkenlerle birlikte bir yerlere ulaşır. Bu etkenler Ok'un yönünü değiştirebilir.

Hayat işte bu; nereye gideceğini belirleyemeyeceğin bir ok'tur. Ona yön verecek olan insandır. Kontrol edemeyeceğiniz bir ok'u germemelisiniz. Akıl etmelisiniz...
Old 27-03-2008, 00:41   #379
murathankalfa

Kimi canlılar vardır, ömürleri bir gün.

Bu canlılardan sabahın sekizinde ölenler genç, akşamın beşinde ölenler ise ihtiyar ölmüş sayılır...

İhtiyarlığı yaşayamadığına mı yanmalı insan? yoksa gençliğinden doyum alamadığına mı?

Hayat...: Tüm canlılara bahşedilmiş, sadece bir ''an'' dır.

uçurum bunun neresinde?
Old 08-04-2008, 10:51   #380
Zeki

Hayat artık teoremlerle anlaşılabilecek, kompleks sayılar matrisi gibi bir hal aldı...

Denklem içinde denklem ve içinden çıkılması güç bir denklem; çözülmüyor, çözülemiyor. Hiçbirşeyde imzamız yok sanki. Yaşadıklarımız bizim değilmiş gibi artık... Onları az önce geride bıraktık ve artık o ana dönemeyiz bir daha...

Hayat; kısa; arzu dolu; sonsuz bir an; tükenmez; boşluk; yokluk...
Old 16-04-2008, 15:33   #381
Zeki

Bir havuzun içinde geçen bir ömürdür; bir kafesin parmaklıkları arasında tükenen özgürlüktür; evi, barkı, yurdu olmayan bir canın tükenmesidir; zaman zaman vaktinde ötmekten başka bir görevi olmayan varlık; çabalamaların maksadının olmadığı, bilinmediği bir duraksamadır; geçerken uğradığımız bir durak ve yolcularla tanıştığımız bir otobüs yolculuğudur; herşeyin içinde barındığı bir evrensel kümedir hayat...

Olsa ne olur, olmasa ne olur!
Varlığını bildiğimiz için önemsiyoruz sadece!
Varlığını bilmeyenlere bakın! Ne kadar da rahatlar...
Old 16-04-2008, 23:06   #382
üye18721

Evet hayat bir uçurumdur; bazen bayır aşağı yuvarlanırsınız.
Old 26-04-2008, 07:10   #383
akdevrim

Dikkat

...hayat fizyolojik bir yapıya ana karnında yüklenen bir proğramın kesitlerinden iibarettir..Gerisi muhteviyattır.siz ne yaparsanız yapın o kesitin dışına çıkamaz,sonrada kaderim dersiniz...

akdevrim/istanbul.
Old 26-04-2008, 23:57   #384
murathankalfa

Maddenin en küçük yapıtaşı ATOM,
Canlıların en küçük yapıtaşı HÜCRE,
Bilgisayarı olusturan en küçük yapıtaşı ise ''1'' ler ve ''0'' lardır.
(ÖRN:101011100101100011010100101110010100101001010 10100100101001011000111110110101111101001101110101 01010100110010100110101001010011111010101001010101 01001011001010101001010101001111010110110110110110 1101010110101010101101)

''1'' ler var olanı
''0'' lar ise olmayanı yani boşluğu ifade eden sayısal terimlerdir.

Hayatımızda ''1'' lerden ve ''0'' lardan oluşmuyormuki?
Sanırım kendimizi bilgisayara bağlı bir sisteme benzetmek pek hoş olurdu

Hayat.........:Bilgisayar
Karakter......:Windows
Sosyal çevre:Facebook, msn...
Eğlence.......:Media player, winamp
İş...............: Microsoft office programları
Genel kültür..:Google
Zeka...........:Anti virüs programı
Old 27-04-2008, 21:55   #385
üye19576

Varsayılan Hayat

Yazdığınız karamsarlık dola onca ifade ile uyumsuz gülüşünüz, sizi yalanlıyor...
Her ne kadar umarsız yaklaşsanız da, siz hayata yakışorsunuz....Hayatta size...
Sağlıcakla kalın.... Tutunacak dal her zaman vardır...
Old 03-05-2008, 19:48   #386
Kemal Yıldırım

Hayat: Sahip olman gerektiğinde sahip olabilmeyi, vazgeçmen gerektiğinde vazgeçebilmeyi becerebilmektir.

Vazgeçmek zorunda kalmamanız dileğiyle...

Saygılarımla..
Old 20-05-2008, 22:00   #387
Zeki

Anlam nasıl olmalı da hayatımı tanımlamalı?
Bir anlam olmalı mı hayatımda?
Hayat nasıl olmalı?
Hayat ne ki?

Hayat binmiş sırtına zamanın, akıp geçiyor!
Bir eğer olmuşuz hayatın sırtında, deli divane dolanıyoruz. Ne olacağız? Ölünce yok, ölmeden perişan!...

Ölmeden bir anlam bulabilecek miyim? Bulunca huzura erecek miyim? Zaman akarken, hayat geçerken ben de onlara mı uymalıyım yoksa o gizem dolu anlamın farkına varıp, farkında yaşamak için durmalı ve düşünmeli miyim?

Hayatın manası bu olmalı!
''Vermek!'' beklemeden karşılığını...
Birşey istemeden verebilmek hayatın anlamı...
Paylaşmak herşeyi...
Verip kurtulmak; huzura ulaşmak hayat!
Old 25-05-2008, 13:45   #388
yağmurdamlası

Varsayılan :)

He umutlanışında bir nefes eksilir içinden..Umutlarının kırılışı aslında nefesine bir makas atılıştır keser mi bilinmez belki de kişiden kişiye değişir bu.Ya yeniden doğuş için bir sebebin ya da bir ölü toprağı serpmek için üzerine bir daha diri diri ölmen olur...
Old 25-05-2008, 19:17   #389
Akheront

Umut fakirin ekmeğidir.Bilir misin bilmem ama fakirin elinden aldın mı o ekmeği fakir hırçınlaşır,ne yaptığını bilmez,hırsızlık yapabilir(örneğin insanların umutlarını çalabilir),öldürebilir(umutları yok edebilir),dolandırıcılık yapabilir(umutlarıyla alay etmek gibi).Yani iyisimi fakirin elindeki son şeye yani umuda dokunmamak gerek.Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi