Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile müdahalesi ile Boşanma, İftira

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-04-2011, 10:43   #1
Lara

Varsayılan Aile müdahalesi ile Boşanma, İftira

Merhabalar. Ben yaklaşık 6 yıl evliyim. İlk baştan eşimin ailesi beni kabul etti ama evlendikten sonra kaynanın isteği üzerinde ortak bir evde (eşimin annesi, kardeşi ve kuzeni ile birlikte) yaşamaya başlayınca sorınlar çıkmaya başladı. Ben o zaman 27 yaşındaydım, üniversite mezunu eğitimli bir insanım ama bana bir şey yaramazmış gbi davranmaya başladı kaynana, istediği davranışları göstermeliydım yoksa eşime beni şikayet ediyordu ve eşim onun sözünden çıkmayıp annemi pufpufla annemi sev anneciğim de istediğini yap diyordu. Bu şekilde 1,5 yıl yaşadık ve zorla ayrı eve çıktık. Aile şirketi olduğu için eşim annesi ve kardeşi ile bütün gün geçmesine rağmen annesi onu benden uzaklaştırıp kandine yaklaştırmak için elinden geleni yapıyordu. Eşim de onun baskısı altında bana kötü davranmaya başladı. Eşimi bağımsız bir hayat kurmayı ikna etmeye çalıştım ama dinlemedi. Herşeyi affederek ümitlenerek evliliği 5 yıla kadar sürdürdüm ama en son eşimi ortak hesaptan vazgeçip maaşı almaya ve artık kendi bütçemizi kurmaya bir öneride bulunduğumda annesine iletti ve o gelip büyük kavga çıkarttı. Kaynanamı 9 ay görmedim, görüşmedim ama eşim hep herşeyı helledeceğini söylüyordu ve o 9 ay bekledim yine. Artık maaşı da alacaktı, cocuğu da yapacaktık ama annesi beni kesin istemesiği ve oğlunun benden ayrılacağını istedi ve eşim bunu söylemek için annesini evimize getirdi. Ben konuşmak istemedim kavga çıkmasın diye ama annesi kavga çıkarttı, oğluma daha iyi bulacağım daireyi boşalt (onun üstünde çünkü) emlakçıya vereceğim diyerek beni evden kovdu. Eşim be susarak kabul etti. Kız arkadaşıma arayıp beni evden almasını rica ettim. Sabah işe gittim ve akşam eve uğradığımda tüm ziynetlerinin ve bana ait değerli eşyalarımın götürüldüğünü fark ettim. Kıyafetlerimi ve birkaç kandim aldığım mutfak gereçleri alabildim ancak.Bir sonraki gün kilidi değiştirip avukata başvurmuşlar, galiba o tavsiye etmiş, polise gidip şikayette bulunup dava açmışlar. Konusuna gelince ben o akşam eşimi ve annesini ölüml tehdit etmişim,ağızından çıkmayacak küfürleri söylemişim, hakaret etmişim. Polise ifade vermeye çağırıldım, iş yerimi arattılar, davalı olduğumu söylediler. Avukatı arayacaktı ama beni balamayıp not bırakmış bir daha da aramadı.Eşim de aradığımda müsait olmadığını söyleyip telefonu kapatıyor. Durum bu, annesi müdahale etmeseydi biz mutlu mutlu yaşardık, çünkü eşimi seviyorum o da beni ama annesinin sözünden çıkmıyor. Boşanmak da istemiyorum sevdiğim için ama böyle yaşayamayız...Bu durumda ne yapabilirim, haklarım nedir? Ben annesinin (bizim oturduğumuz) evi alınırken bir yıllık maaşımı vermek zorunda kaldım, onlardan istediğim bu ve düğünde takılan takılar, onlar ucuz ama kadının kişisel malı sayıldığı için almak istiyorum. Lütfen bilgi verir misiniz? Teşekkürler.
Old 26-04-2011, 13:22   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Sayın Konuk;Düğünde takılan takılar ve ortak ev eşyalarınızla ilgili talepte bulunabilirsiniz. Ev alımında kayınvalidenize para verdiğiniz iddasında iseniz o kişye ayrı bir alacak davası açmanız gerekecektir. Boşanma davalarında kusur oranlarına dikkat edilir. Kusuru daha ağır olan tarafın boşanma davası açma hakkı yoktur.Açsa da karşının az da olsa kusurunu ispatlayamazsa davası reddedilir. Olayların hukuki tahlil ve yorumları ve de hak kayıplarınızı önlemek için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yerinde olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi