Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1998 Tarihli Teminat Senedinin İcra Edilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2015, 14:06   #1
Av. Caner Yılmaz

Soru 1998 Tarihli Teminat Senedinin İcra Edilmesi

Sayın Üstadlarım, mesleğe yeni başlamış bir kardeşiniz olarak sizden yardım talep ediyorum. Konu çok sıkıntıya soktu beni, ne davası açacağımı bilemedim. Uzun zamandır araştırıyorum ama bir çıkar yol bulamadım.

Konu şu şekilde;

Müvekkilim ve kardeşi ortaktırlar. Kiracı olarak bir yerde mobilya işiyle uğraşmışlardır. Ardından kiradan kurtulmak amacıyla yarı yarıya pay sahibi olacak şekilde bir arsa satın almışlar ve burada bir iş yeri yapmaya karar vermişlerdir. Bina yapılırken daha 1. katın kabası çıkılırken müvekkilimizin kardeşi huzursuzluk çıkarmış ve ortaklıklarını gidermişler. Ortaklıklarını giderdikten sonra da, karşı taraf önceki dükkandan kalan mobilyaların tamamını almış ve arsada bulunan 1/2 payını da bu mobilyalara karşılık olarak müvekkilimize devredeceğini beyan etmiş ve bu konuda teminat senedine benzer bir senet hazırlamışlardır.

Senedin ön yüzünde, müvekkilimizin adı-soyadı, borçlunun adı-soyadı, adresi, pulun üzerinde ve isminin altında borçlunun imzası bulunmaktadır. Bunlar haricinde herhangi bir şey bulunmamaktadır. Ne vade kısmı, ne de miktar kısmı doludur. Tarih ise 16.04.1998'dir.

Arka yüzünde ise, "İŞ BU SENET TEMİNAT SENEDİDİR" başlığı atılmış ve altına da aynen şu şekilde "B Sanayi Sabah Sok. No: 14 adresindeki 3 katlı binanın 1/2 hissesinin devredilmesi durumunda, bir anlaşmazlık esnasında teminat olarak kullanılacaktır. Bu binanın 1/2 hissesini Y... B... SSK ve diğer tüm masraflar M... B...'ye ait olmak üzere hiçbir hak talep etmeden devredecektir. Şahit A... K... (imza)" - Müvekkilim burada M... B...'dir.

Şahit olan kişi, müvekkilimiz ve kardeşinin o zamanki muhasebecisidir ve bu konuda tanıklık edecektir. O zamanlarda, binada inşaat ustası olarak çalışan kişi de durumdan haberdar olduğundan dolayı tanıklık edecektir. Ayrıca 2007 yılından bu yana o taşınmazda kiracı olarak bulunan kişi de tanıklık edecektir.

Müvekkilimin 2007 yılında şu anki kiracıyla yaptığı sözleşme elimde mevcuttur, o zamanlarda SSK ve diğer masrafları ödediğine dair makbuzlar da elimde bulunmaktadır.
Hali hazırda elektrik ve su faturası müvekkilimin üzerindedir ve 15 yıldır herhangi bir değişiklik olmamıştır. Şu anki kiracıdan evvel müvekkilimiz orada iş yaptığından dolayı, o zamanlardaki şirketin (B... KOLTUK) vergi levhası da yalnızca müvekkilimin üzerinedir.

Olay ve delillerim bunlardan ibaret Sayın Üstadlarım, ben tapu kaydının düzeltilmesi davası açmayı düşünüyorum ama zamanaşımı sorunuyla karşılaşabilme ihtimalim bulunmaktadır.

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler..
Old 31-12-2015, 23:57   #2
Armedangel

şahsi görüşüm senedin üzerine yazılan ibarenin kayıtsız şartsız bir borç ikrarı içermediği için sentin senet vasfını yitirdiğini düşünüyorum ancak arka yüzde bulunmasının buna etkisinden emin değilim.
elinizdeki belge ancak harici bir satış sözleşmesi olarak değerlendirilebilir. şekil şartına uyulmasada yargıtay bu tip sözleşmeler için sebepsiz zenginleşme değil(karşı bedel için) bir sözleşme borcu olarak değerlendirip verilen bedelin 10 yıllık zaman aşımına tabi olduğu görüşünde.
98 yılından bu yana ise zaman aşımı madesef dolmuş durumda, kira ilişkisine gelince kiralayanın malik olma zorunluluğu olmadığını unutmayalım.

özetle kardeşi devre zorlayacak herhangibir yaptırımınızın olmadığını düşünüyorum..
iyi çalışmalar.
Old 02-01-2016, 22:20   #3
Av. Caner Yılmaz

Alıntı:
Yazan Armedangel
şahsi görüşüm senedin üzerine yazılan ibarenin kayıtsız şartsız bir borç ikrarı içermediği için sentin senet vasfını yitirdiğini düşünüyorum ancak arka yüzde bulunmasının buna etkisinden emin değilim.
elinizdeki belge ancak harici bir satış sözleşmesi olarak değerlendirilebilir. şekil şartına uyulmasada yargıtay bu tip sözleşmeler için sebepsiz zenginleşme değil(karşı bedel için) bir sözleşme borcu olarak değerlendirip verilen bedelin 10 yıllık zaman aşımına tabi olduğu görüşünde.
98 yılından bu yana ise zaman aşımı madesef dolmuş durumda, kira ilişkisine gelince kiralayanın malik olma zorunluluğu olmadığını unutmayalım.

özetle kardeşi devre zorlayacak herhangibir yaptırımınızın olmadığını düşünüyorum..
iyi çalışmalar.

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim Sayın Üstadım.
Ben tapu kaydının iptali ve tescili davası açmayı düşündüm. Hatta dilekçemi de cuma günü hazırladım ve p.tesi gününü bekledim dava açmak için. Müvekkilimin bu kadar zamandır neden hukuki yola başvurmadığı konusunda kişisel sebepleri var. Bu sebepleri de dilekçemde belirttim ancak davalı hususunda ne gibi bir cevapla karşılacağımı bilmiyorum. Dediğiniz gibi yüksek ihtimal zamanaşımı konusunda bir savunma bekliyorum ama o tarihlerde kalma delillerim elimde mevcut. Hakimden zamanaşımını gözönünde bulundurmamasını veya müvekkilimin mağduriyetini anlayıp davamı kabul etmesini ummaktan başka çarem yok sanırım. Tekrardan çok teşekkür ediyorum Üstadım..
Old 05-01-2016, 23:23   #4
Armedangel

Tapu iptal davanız çok kuvvetle muhtemel 712. maddeye olağan zaman aşımına takılacaktır. Genede elinizden başka birşey gelmeyeceğine göre bol şans. iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi