Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kira Artışları

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2002, 21:42   #1
Leman

Varsayılan Kira Artışları

2000 yili kira artisi yasa ile belirlendigi halde evsahibim yasanin emrettigi yuzde 25 yerine yuzde yuz uyguladi ve ben de mecburen odedim. 2001 yilinda yasanin emrettigi oran olan yuzde onu odeyecegim. Gecen yil yuzde 25 in kesin oldugunu bilmiyordum ve evsahibim de kesin degil, cari kymet usulu var demisti. Simdi ben yargiya basvurup fazla odediklerimi geri isteyebilir miyim ?
12-02-2001 00:57:13
Old 21-02-2002, 21:44   #2
@wwwukat

Sayın Leman,
Geçen yıl yapmanız gereken yüzde 25 oranından fazla yaptığınız
kira ödemelerinizi geri isteyebilirsiniz. Gerçi uygulamada hiç
görülmedi ama ben bu konuda olumlu sonuç alınacağına inanıyorum.

Faizlerini de istemeyi unutmayınız.

Mutlaka dava yolunu denemenizi öneriyorum. Dava aşamalarında
yine bu foruma bilgi verirseniz hukuka katkınız büyük olacaktır.
Böylrlikle meslektaşlarımız da sizin davanıza katkıda bulunma şansını
bulacaklardır.

Saygılarımla
Old 21-02-2002, 21:45   #3
Leman

Bu konudaki soruma wwwukat rumuzundan tesvik edici bir cevap aldim, tesekkur ederim. Ancak yasanin belirledigi oranin ustunde yapilmis kira odemelerinin iadesi icin acilacak davanin hangi usulle ve hangi yasalara dayandirilarak acilacagi konusunda da gorus bildirilirse cok yararli olur.
Ayrica, boyle bir duzeltmeye gitme, henuz yuksek odemeli kira donemi surerken, bakiye aylar kirasini yasanin emrettigi duzeye indirmek, yani kirayi azaltmak suretiyle de yapilirsa herhangi baska bir yasa cignenmis olur mu ?
Old 21-02-2002, 21:45   #4
awwwukat

Sayın Leman,
6570 sayılı yasaya ek hüküm getiren 4531 sayılı yasa sizin davanızın
yasal dayanağıdır.

Kira bedelinin iadesi davası açtığınızda kiranızı kararlaştırdığınız
yüksek bedel olarak ödemeye devam ederseniz herhangi bir sorun çıkmaz.
Birinci açtığınız davayı kazandıktan sonra, bu dava sırasında ödediğiniz diğer yüksek kiraların farklarını ikinci benzer bir dava ile yine geri almanız mümkün olacaktır.

Şimdiden kiranızı indirmeniz, kiranın ödenmemesi biçiminde yorumlanabileceğinden ve bu yorum tahliye nedeni olduğundan,
benzeri bir dava uygulamada henüz görülmediğinden ve Yargıtay'ın
görüşü henüz belli olmadığından, mahkemeden karar almadan kendiliğinizden kirayı tek yanlı olarak indirmemeniz doğru olacaktır.
Önce mahkemede davanızı kazanın, sonra hakkınızı alın.

''Hukukumuz kiracıları sever, esirger''

Saygılarımla.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi