Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kaza sonucu davalı sigorta şirketi ACİLLL

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-11-2009, 15:14   #1
av.m.kasim

Varsayılan kaza sonucu davalı sigorta şirketi ACİLLL

merabalar benim bir arkadaşıma bir meslektaşımın vermiş olduğu bilgi kaçgündür aklımı kurcalıyor bunu sizlere sormak istedim olay şöyle

15 yaşında 1.12.2008 tarihinde bir trafik kazasına karışan şahıs hatalı olmamasına rağmen şok anı ve oradakilerin de korkutmalarıı sonucu ehliyeti de olmadığından duran arabaya çarptım diye bir ifade vermiş ve polis tutanaklarına yuzde 80 hatalı diye kayıt geçmiş . ve şuan içinde kalıcı bir sağlığında hasar mevcut kazadan dolayı. ve bu kadar süredir kimse kimseden de davacı olmamış
benim sorum bu olay da o değerli meslektaşımız şöyle bir bilgi vermiş kaza ya karışan tarafı değilde sigorta şirketini davalı gösterirsek hasar meydana geldiği için şahitler ile ispat edip raporun geçersizliğini ileri sürerek tazminat davası açarizve kazanırız şeklinde .. bu konuda siz değerli meslektaşlarımdan bilgi bekliyorum bu konuda fazla bir tecrübem olmadığından bu bilgi bana yanlış gelmiş demekle beraber affınıza sığınıyorum
Old 25-11-2009, 18:39   #2
Av.Hülya Büyükoğlu

Merhaba,

Kaza aslında nasıl olmuş? Kusur oranları çok önemli.

Anlattığınız haliyle kabaca bilgi vermem gerekirse;15 yaşındaki şahıs diğer aracın Zorunlu Mali Mesuliyet Trafik Sigortasını (ZMM) yapan sigorta şirketine başvurur veya dava açar (zamanaşımı 2 yıl) ve karşı tarafın %20 kusuruna isabet eden oranda tazminat alır.
Karşı taraftaki araçta ne kadar hasar var veya yaralı-ölü var mı bilmiyorum ama, karşı araçta oluşan hasar da 15 yaşındaki ehliyetsiz sürücüsü olduğu araç maliki veya ZMM sigortacısından talep edilecektir. Sigorta şirketi ehliyetsiz sürücünün kusuru oranına (%80) ödeme yapacak ve ehliyetsiz araç kullanılması nedeniyle sigortalsına rücu edecektir.

Kaza tespit tutanağındaki kusur oranlarının değişmesi mümkündür ancak çok kolay olmaz. Kazanın olduğu yerde keşif yapılır, tanıklar dinlenir ama olayın üzerinden bu kadar süre geçtikten sonra bu iddialar samimi bulunur mu çok emin değilim, daha tecrübeli bir meslektaşımız bilgilendirirse ben de mutlu olurum.

İyi çalışmalar
Old 25-11-2009, 19:24   #3
av.m.kasim

hülya hanıma çok teşekkür etmekle beraber başka yanıtalayan arkadaşlar için bir konuyu açıklamak isterim burada ehliyetsiz olan ve 15 yaşındaki kişi motorsiklet sürücüsü zarar uğrayan taraf ve baskı sonucu ifadesi değiştirilen taraftır. taksi de herahngi bir zarar veya ölüm oranı yoktur şimdiden teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi